romea - logo
26. ledna 2022 (středa)
svátek má Zora

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Tažení proti řeckým neonacistům jejich oblibu nesnížilo

Athény, 28.11.2013 10:22, (ROMEA)
Zlatý úsvit - kanceláře.
Zlatý úsvit - kanceláře.

Policejní a soudní tažení proti řecké neonacistické straně Zlatý úsvit s její popularitou nezahýbalo. Vyplývá to z posledních průzkumů, které cituje zpravodajský server ekathimerini. Zlatý úsvit je podle těchto průzkumů třetí nejoblíbenější stranou v zemi, kterou podporuje 8,8 procenta dotázaných.

Mnozí řečtí analytici přiznávají, že čekali opak. Část krajně pravicových poslanců byla totiž zbavena imunity a jsou obžalováni ze členství ve zločinecké organizaci. Policisté přitom zadrželi více než dvacítku členů hnutí v souvislosti s vraždou levicového aktivisty a populárního zpěváka Pavlose Fisase z poloviny září.

"Očekával jsem, že obrázek členů Zlatého úsvitu v poutech lidem připomene, že existuje i někdo mocnější a že tyto osoby nejsou zcela nedotknutelné. A výsledkem bude, že jejich obliba poklesne," řekl analytik Paschos Mandravelis.

Nedávné průzkumy ale hovoří jinak. Podle průzkumu pro řecký deník Proto Thema mezi 12. a 15. listopadem podporuje Zlatý úsvit 8,8 procenta respondentů. Minulý měsíc jich přitom bylo jen 6,6 procenta. Zlatý úsvit má v současnosti 18 křesel v parlamentu.

Z jiné ankety pro list To Pontiki vyplynulo, že pro neonacisty by hlasovalo dokonce 10,5 procenta lidí. Kdysi oblíbení socialisté ze strany PASOK, která je součástí vládní koalice, by přitom získali jen 6,5 procenta hlasů.

Popularita strany stoupá i navzdory tomu, že vyšetřování členů Zlatého úsvitu se údajně již netýká jen členství ve zločinecké organizaci, ale mluví se rovněž o vydírání, praní špinavých peněz, pokusech o vraždu a napojení na deset vražd. Podle Mandravelise za vším stojí obrovská nedůvěra Řeků v instituce, mnohem více tak věří různým konspiračním teoriím.

Tato nedůvěra se vztahuje i na média, která většinou vlastní velké obchodní konglomeráty, jež jsou podle mnohých Řeků svázány s politickými stranami a podle toho pak vypadá zpravodajství.

"Zapojení Zlatého úsvitu do vraždy Fisase možná snížilo oblibu strany mezi některými méně oddanými příznivci. Že se členové strany snaží stavit do role obětí, ale naopak posílilo podporu hnutí u tvrdého jádra stoupenců - mezi mladými muži bojujícími proti systému," citoval zpravodajský server odborníka na chování voličů Eliase Dinase.

Neonacisty podpořilo v posledních měsících i velké množství známých řeckých osobností, například zpěváci Petros Gaitanos či Jannis Plutarchos.

Přečteno: 491x
 

Kam dál:

Štítky:  

Řecko, Zlatý úsvit, NeonacismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo