romea - logo
25. října 2020 (neděle)
svátek má Beáta

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Tažení proti řeckým neonacistům jejich oblibu nesnížilo

Athény, 28.11.2013 10:22, (ROMEA)
Zlatý úsvit - kanceláře.
Zlatý úsvit - kanceláře.

Policejní a soudní tažení proti řecké neonacistické straně Zlatý úsvit s její popularitou nezahýbalo. Vyplývá to z posledních průzkumů, které cituje zpravodajský server ekathimerini. Zlatý úsvit je podle těchto průzkumů třetí nejoblíbenější stranou v zemi, kterou podporuje 8,8 procenta dotázaných.

Mnozí řečtí analytici přiznávají, že čekali opak. Část krajně pravicových poslanců byla totiž zbavena imunity a jsou obžalováni ze členství ve zločinecké organizaci. Policisté přitom zadrželi více než dvacítku členů hnutí v souvislosti s vraždou levicového aktivisty a populárního zpěváka Pavlose Fisase z poloviny září.

"Očekával jsem, že obrázek členů Zlatého úsvitu v poutech lidem připomene, že existuje i někdo mocnější a že tyto osoby nejsou zcela nedotknutelné. A výsledkem bude, že jejich obliba poklesne," řekl analytik Paschos Mandravelis.

Nedávné průzkumy ale hovoří jinak. Podle průzkumu pro řecký deník Proto Thema mezi 12. a 15. listopadem podporuje Zlatý úsvit 8,8 procenta respondentů. Minulý měsíc jich přitom bylo jen 6,6 procenta. Zlatý úsvit má v současnosti 18 křesel v parlamentu.

Z jiné ankety pro list To Pontiki vyplynulo, že pro neonacisty by hlasovalo dokonce 10,5 procenta lidí. Kdysi oblíbení socialisté ze strany PASOK, která je součástí vládní koalice, by přitom získali jen 6,5 procenta hlasů.

Popularita strany stoupá i navzdory tomu, že vyšetřování členů Zlatého úsvitu se údajně již netýká jen členství ve zločinecké organizaci, ale mluví se rovněž o vydírání, praní špinavých peněz, pokusech o vraždu a napojení na deset vražd. Podle Mandravelise za vším stojí obrovská nedůvěra Řeků v instituce, mnohem více tak věří různým konspiračním teoriím.

Tato nedůvěra se vztahuje i na média, která většinou vlastní velké obchodní konglomeráty, jež jsou podle mnohých Řeků svázány s politickými stranami a podle toho pak vypadá zpravodajství.

"Zapojení Zlatého úsvitu do vraždy Fisase možná snížilo oblibu strany mezi některými méně oddanými příznivci. Že se členové strany snaží stavit do role obětí, ale naopak posílilo podporu hnutí u tvrdého jádra stoupenců - mezi mladými muži bojujícími proti systému," citoval zpravodajský server odborníka na chování voličů Eliase Dinase.

Neonacisty podpořilo v posledních měsících i velké množství známých řeckých osobností, například zpěváci Petros Gaitanos či Jannis Plutarchos.

Přečteno: 461x
 

Kam dál:

Štítky:  

Řecko, Zlatý úsvit, NeonacismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Nenávistná hesla Sdružení Mostečané Mostu, říjen 2018 (koláž: Romea.cz)

Ústecký soud vyzval k ukončení politické činnosti spolek Mostečané Most. Chtěli „zřídit vesnici pro lůzu“

22.10.2020 11:03
Krajský soud v Ústí nad Labem vydal rozhodnutí, jímž upozornil spolek Sdružení Mostečané Mostu, že vyvíjí protiprávně činnost politické strany. Pokud toho spolek do 1 roku nezanechá, soud ho rozpustí. 
 celý článek

Gyulla Banga

Hudebník Gyulla Banga: Také jsem psal, že COVID-19 je podvod. Potom, co jsem měl čtyřicítky horečky a nemohl vstát z postele, už mluvím jinak

21.10.2020 20:25
Pořád na Facebooku čtu, jak je onemocnění COVID-19 podvod, jak je ta nemoc smyšlená, že je to jen horší verze chřipky, nic jiného. Bohužel, musím vás zklamat. Ten virus existuje a opravdu je mnohem zákeřnější než běžná chřipka.
 celý článek

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se 13. 10. 2020 setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. (FOTO: Veřejný ochránce práv)

Sterilizované ženy se setkaly s ministryní financí Alenou Schillerovou. Ta podpořila návrh na jejich odškodnění

21.10.2020 16:40
Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se minulý týden setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. Tématem schůzky bylo především sdílení osobních příběhů jednotlivých žen v návaznosti na návrh zákona o odškodnění obětí nezákonných sterilizací, který v Poslanecké sněmovně čeká na své projednání téměř rok.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo