romea - logo
27. května 2020 (středa)
svátek má Valdemar
Loading
rozšířené vyhledávaní

Tažení proti řeckým neonacistům jejich oblibu nesnížilo

Athény, 28.11.2013 10:22, (ROMEA)
Zlatý úsvit - kanceláře.
Zlatý úsvit - kanceláře.

Policejní a soudní tažení proti řecké neonacistické straně Zlatý úsvit s její popularitou nezahýbalo. Vyplývá to z posledních průzkumů, které cituje zpravodajský server ekathimerini. Zlatý úsvit je podle těchto průzkumů třetí nejoblíbenější stranou v zemi, kterou podporuje 8,8 procenta dotázaných.

Mnozí řečtí analytici přiznávají, že čekali opak. Část krajně pravicových poslanců byla totiž zbavena imunity a jsou obžalováni ze členství ve zločinecké organizaci. Policisté přitom zadrželi více než dvacítku členů hnutí v souvislosti s vraždou levicového aktivisty a populárního zpěváka Pavlose Fisase z poloviny září.

"Očekával jsem, že obrázek členů Zlatého úsvitu v poutech lidem připomene, že existuje i někdo mocnější a že tyto osoby nejsou zcela nedotknutelné. A výsledkem bude, že jejich obliba poklesne," řekl analytik Paschos Mandravelis.

Nedávné průzkumy ale hovoří jinak. Podle průzkumu pro řecký deník Proto Thema mezi 12. a 15. listopadem podporuje Zlatý úsvit 8,8 procenta respondentů. Minulý měsíc jich přitom bylo jen 6,6 procenta. Zlatý úsvit má v současnosti 18 křesel v parlamentu.

Z jiné ankety pro list To Pontiki vyplynulo, že pro neonacisty by hlasovalo dokonce 10,5 procenta lidí. Kdysi oblíbení socialisté ze strany PASOK, která je součástí vládní koalice, by přitom získali jen 6,5 procenta hlasů.

Popularita strany stoupá i navzdory tomu, že vyšetřování členů Zlatého úsvitu se údajně již netýká jen členství ve zločinecké organizaci, ale mluví se rovněž o vydírání, praní špinavých peněz, pokusech o vraždu a napojení na deset vražd. Podle Mandravelise za vším stojí obrovská nedůvěra Řeků v instituce, mnohem více tak věří různým konspiračním teoriím.

Tato nedůvěra se vztahuje i na média, která většinou vlastní velké obchodní konglomeráty, jež jsou podle mnohých Řeků svázány s politickými stranami a podle toho pak vypadá zpravodajství.

"Zapojení Zlatého úsvitu do vraždy Fisase možná snížilo oblibu strany mezi některými méně oddanými příznivci. Že se členové strany snaží stavit do role obětí, ale naopak posílilo podporu hnutí u tvrdého jádra stoupenců - mezi mladými muži bojujícími proti systému," citoval zpravodajský server odborníka na chování voličů Eliase Dinase.

Neonacisty podpořilo v posledních měsících i velké množství známých řeckých osobností, například zpěváci Petros Gaitanos či Jannis Plutarchos.

Přečteno: 458x
 

Kam dál:

Štítky:  

Řecko, Zlatý úsvit, NeonacismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo