romea - logo
24. května 2022 (úterý)
svátek má Jana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Téměř 200 romských a proromských organizací z celého světa odsoudilo válku proti Ukrajině a vyzvalo Rusko k zastavení agrese. Organizace vyzvaly k dodržování lidských práv všech skupin prchajících z Ukrajiny

7.3.2022 22:54
Koláž: Romea.cz
Koláž: Romea.cz

Téměř 200 romských, proromských a lidskoprávních organizací a dalších 220 osobností z celého světa odsoudilo válku proti Ukrajině a vyzvalo Ruskou federaci, aby zastavila útoky a násilné činy proti Ukrajině. Organizace také vyzvaly příslušné orgány, aby zajistily dodržování lidských práv všech skupin prchajících z válečného území.

Z České republiky se k prohlášení připojily například organizace ROMEA, ARA ART, RomanoNet, Vzájemné soužití a další.

"Vyzýváme vlády a světové čelní představitele, mezinárodní a evropské instituce, aby zajistili rovný přístup k humanitární pomoci Romům a dalších marginalizovaným osobám," uvádí se v prohlášení, které zpravodajský server Romea.cz zveřejňuje v plném znění.

SPOLEČNÉ PROHLÁŠENÍ: “Ukončete válku proti Ukrajině!” #StandWithUkraine

My Romové, nevládní organizace a naši podporovatelé na celém světě odsuzujeme válku proti Ukrajině a vyzýváme Ruskou federaci, aby zastavila útoky a násilné činy proti Ukrajině.

Tato válka není jen ohrožením evropské bezpečnosti a míru, je porušením mezinárodních humanitárních a lidskoprávních zákonů obsažených ve smlouvách, které Ruská federace ratifikovala. Tento násilný čin už vedl k příliš mnoha mrtvým na obou stranách a nadále nutí stovky tisíc občanů hledat útočiště v sousedních zemích, zatímco mnoho jiných občanů uvízlo v oblastech konfliktu, kde bomby a střelba z děl jsou na denním pořádku.

My, členové mezinárodní romské komunity, vyzýváme k solidaritě za mír a k návratu k diplomatickému jednání.

Od 2. světové války až po balkánské války v devadesátých letech nám vždy historie ukázala, že v dobách válek nebo konfliktů je špatná situace Romů a jiných menšin ignorována. Etnické menšiny jsou často opomíjeny a pronásledovány, místo aby jim byla poskytnuta pomoc.

Uprostřed bombových útoků na ukrajinská města nezapomínejme, že mezi rodinami uvízlými v těchto městech (které žijí bez přísunu potravin, elektriky nebo zdravotnických pomůcek) jsou Romové, lidé afrického původu, migranti a lidé s nejrůznějším postižením.

Nezapomínejme, že mezi těmi, kteří se připojili k odboji a boji za svobodu a bezpečnost Ukrajiny a všech jejích obyvatel, jsou i tito lidé.

Jsme svědky toho, že státy celého světa, lidé všech národností projevují solidaritu s občany, kteří jsou znovu v Evropě zasaženi válkou.

Bojujme společně za mír, spravedlnost a integritu tím, že budeme i nadále sjednoceni v našem postoji proti hrůzám války a násilí.

  • Vyzýváme příslušné úřady, aby zajistily, aby byla 400,000 Romům a dalším zranitelným a marginalizovaným jednotlivcům, včetně žen, starších osob, nemocných lidí, různě postižených lidských bytostí, dětí, včetně těch ve státní péči, osob bez státní příslušnosti (mezi nimi 35 000 Romům bez státní příslušnosti), migrantům, včetně přibližně 15 000 studentům z afrických a asijských zemí žijících na Ukrajině, zaručena rovnoprávná ochrana a bezpečnost při hledání útočiště uvnitř a mimo svou zemi.
  • Vyzýváme vlády a světové čelní představitele, mezinárodní a evropské instituce, aby zajistily rovný přístup k humanitární pomoci Romům a dalších marginalizovaným osobám nebo zranitelným jednotlivcům (včetně etnických, náboženských a sexuálních menšin, žen, starších a nemocných lidí, různě zdravotně postižených osob, děti, včetně osob ve státní péči, osob bez státní příslušnosti a osob bez dokladů totožnosti).
  • Vyzýváme vlády a světové čelní představitele, mezinárodní a evropské instituce a organizace, aby sledovali porušování lidských práv Romů a jiných menšin a zranitelných a marginalizovaných jednotlivců a komunit; a prošetřili obvinění z diskriminace menšinových skupin ze strany orgánů Ukrajiny a/nebo EU při hledání ochrany a azylu na hranicích.
  • Vyzýváme vydavatele médií, novináře a politiky, aby nezpeněžovali válku proti Ukrajině podporováním pobuřujících, rasistických zobrazení marginalizovaných skupin včetně Romů. Takové články pouze dále stigmatizují a viktimizují minority a tím riskují eskalaci násilí proti těmto skupinám.
  • Vyzýváme orgány OSN – Vysokého komisaře pro uprchlíky, Výbor OSN pro odstranění rasové diskriminace, Úřad vysokého komisaře pro lidská práva, Rozvojový program OSN, UNICEF a další útvary sekretariátu OSN, aby úzce spolupracovali s organizacemi romské občanské společnosti a přijali opatření, která zajistí, že romští uprchlíci a další menšiny nebudou vystaveni diskriminaci.
  • Vyzýváme tyto orgány, aby monitorovaly a zajistily dodržování lidských práv na národní úrovni.

Naše občanská společnost bude i nadále shromažďovat informace o situaci Romů na Ukrajině a mimo ni, včetně důkazů o obviněních z diskriminace nebo jiného porušování lidských práv a budeme informovat příslušné evropské a mezinárodní instituce, případně další orgány.

Překlad: Helena Markusová
Přečteno: 1455x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ukrajina, Válka, Rusko, NNO, Romové, romské neziskové organizaceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo