Téměř v polovině zemí EU může ultrapravice získat křeslo v EP

Řecký neonacistický Zlatý úsvit, který se netají obdivem k Adolfu Hitlerovi, Hnutí za lepší Maďarsko, často obviňované z antisemitismu a protiromské agitace, či Strana nezávislosti Spojeného království, která brojí proti přistěhovalcům a žádá vystoupení Británie z Evropské unie - všechny tyto krajně pravicové a euroskeptické strany jsou před nadcházejícími eurovolbami na dobré cestě získat křesla v Evropském parlamentu. Přestože podle průzkumů budou EP dál dominovat strany hlavního proudu, radikální pravice již dnes výrazně ovlivňuje politické dění napříč Evropou.
Podle deníku The Daily Telegraph průzkumy naznačují, že ve 12 z 28 unijních zemí dostanou ultrapravicové strany dostatek hlasů, aby měly v europarlamentu svého poslance. Minimálně ve třech evropských zemích - v Británii, v Dánsku a ve Francii - zřejmě dokonce zvítězí.
Zmíněné strany čerpají sílu ze sociální nespokojenosti, která se na kontinentu rozšířila během hospodářské krize provázené rostoucí sociální nejistotou, nezaměstnaností a klesající životní úrovní.
Společné pro tato uskupení, která se liší stupněm radikalizace, je rezolutní antiimigrační postoj a také požadavek reformy, anebo přímo zrušení EU. Léta recese a úsporných opatření podkopaly důvěru Evropanů v instituci s ročním rozpočtem 140 miliard eur a s vlivem na všechny sféry od zemědělství až po justici.
Euroskeptické a ultrapravicové strany přitom nesklízejí úspěchy jen v zemích, které jsou jako Británie tradičně k Evropské unii kritičtější, či v Řecku nejhůře postiženém finanční krizí. Rozčarování roste i ve státech, jež patřily k nejvěrnějším stoupencům společné Evropy, jako třeba ve Finsku, kde krajně pravicová strana Praví Finové má podle průzkumů téměř dvacetiprocentní podporu voličů a je jednou ze tří nejsilnějších stran.
I když se ale naplní předpoklady a euroskeptici zaznamenají v letošních volbách výrazné úspěchy, jsou analytici podle agentury AP přesvědčeni, že krach unie nehrozí. Evropskému parlamentu nadále budou dominovat dvě velké frakce středolevých a středopravých stran a vliv euroskeptiků bude pravděpodobně limitovat jejich relativně malá zkušenost a také obrovské názorové rozdíly mezi nimi.
Řada krajně pravicových stran, které chtějí získat respekt voličů, se totiž jasně distancuje od extremistických uskupení typu fašistického řeckého Zlatého úsvitu či Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik) s jeho ostrými výpady proti menšinám.
Umírněnější euroskeptické strany se zřejmě pokusí po volbách vytvořit novou krajně pravicovou frakci, k tomu však budou potřebovat v europarlamentu 25 poslanců ze sedmi stran z různých zemí. Francouzská Národní fronta, již vede dcera známého xenofobního politika Marine Le Penová, už oznámila, že plánuje spojení se Stranou pro svobodu Geerta Wilderse, která patří mezi tři nejsilnější nizozemské strany. Zaplnění 25 poslaneckých míst se tak nezdá být problematické vzhledem k tomu, že zmíněná dvě uskupení sama podle očekávání budou mít 23 křesel. K dosažení druhého kritéria ale musejí přesvědčit dalších pět stran z jiných států.
Britská Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP) již dříve odmítla s "antisemitskou Národní frontou" spolupracovat, ačkoli Wilders tvrdí, že UKIP bude po volbách v pokušení se k ultrapravicové koalici přidat. Členy by se mohly stát také Svobodná strana Rakouska, která má podporu 20 procent Rakušanů, belgický Vlámský zájem, Slovenská národní strana Jána Sloty nebo italská Liga severu.
Ať už ale dopadnou evropské volby jakkoli, vliv euroskeptických stran nelze popřít. Strany, které byly dříve na okraji, hýbají v současnosti politikou jako například v Británii, kde premiér David Cameron pod jejich tlakem slíbil uspořádat v roce 2017 referendum o členství v EU.
Nepřehlédněte:
- Hnutí Úsvit Tomia Okamury rozjelo svou předvolební kampaň rasisticky a xenofobně
- Řecká prokuratura poslala do vazby další poslance neonacistické strany Zlatý úsvit
- STEM: Aktivní podporovatelé ultrapravice jsou většinou frustrovaní ze svého života, jedná se hlavně o muže a nezaměstnané
- NS řeší dovolání mužů potrestaných po akci ultrapravice v Brně
Kam dál:
- Aktivisté: Romové musí být zapojeni do politického života. Účast ve volbách jako voliči i jako kandidáti je důležitá, rozhodování o financích je klíčové
- Orbánova poradkyně odstoupila a napsala premiérovi: Přednesl jste čistě nacistický projev hodný Josepha Goebbelse
- VIDEO: Autorská skladba pro orchestr a sólový klavír Silnější než včera klavíristy Tomáše Kača
- Silnější než včera, skladba Tomáše Kača je symbolem českého předsednictví v Radě EU. V premiéře zazní dnes na zahajovacím koncertu
- ERGO Network: Ohlédnutí za Romským týdnem 2022, největším setkáním Romů a evropských politiků v Evropském parlamentu
- Europoslanec Peter Pollák: Je nepochopitelné, že Česká republika nedokáže pomoci pár stovkám romských uprchlíků na nádraží v Praze
- Pět obcí na Slovensku se zapojilo do evropského sociálního projektu. Svépomocná výstavba pomůže s bydlením i uplatněním na trhu práce
- EU se dohodla na pravidlech regulace obsahu na sociálních sítích
- Zmocněnec pro romské komunity bude na Slovensku koordinovat využívání peněz z EU určených na inkluzi
- Historik David Svoboda: O údajném ukrajinském "fašismu" se budeme bavit ještě za tři sta let
- Výzva k zapojení se do aktivit projektu Roma Civil Monitor 2021-2025
- Dezinformační válka 2021: hlavním cílem byla Ukrajina, covid i to, kdo může za uprchlíky
Štítky:
EU, EU volby, ultrapravice, NacionalismusHLAVNÍ ZPRÁVY
