70. výročí založení „Cikánského tábora Lety“ a „Mezinárodní den obětí romského holocaustu“ připomene v Letech pietní akt

V tento den si připomínáme nejen 70. výročí založení „Cikánského tábora Lety“ a počátek romského holocaustu na území našeho státu, ale také ukončení činnosti cikánského tábora v Osvětimi, kdy bylo během jedné noci popraveno téměř 3 tisíce Romů a Sintů. V některých zemích je tento den právem považován za „Mezinárodní den obětí romského holocaustu“.
Je tomu již 70 let, kdy se na území Protektorátu Čechy a Morava začaly v plné míře uplatňovat říšské rasové zákony, mimo jiné i zákon o potírání „cikánského zlořádu“. Tyto zákony změnily životy tisíce Romů na území našeho státu. „Zigeunerlager Lety“, takto byl 1. srpna 1942 přejmenován Sběrný tábor v Letech u Písku. Druhého srpna byla zahájena činnost „Cikánského tábora Lety“, do jehož evidence bylo v průběhu jednoho měsíce zapsáno na 1114 osob. Činnost tohoto tábora byla ukončena 8. 8. 1943. Za tak krátkou dobu prošlo jeho branou 1309 osob z nichž 326 zemřelo přímo v táboře a dalších 540 čekala smrt v Osvětimi. O rok později, 2. srpna 1944, ukončil svou sedmnáctiměsíční činnost cikánský tábor v Osvětimi. Během jedné noci v něm bylo zavražděno 2 898 Sintů a Romů.
Bilance genocidy Romů během druhé světové války je děsivá. V koncentračních táborech Auschwitz a posléze v Auschwitz-Birkenau našlo smrt téměř 20 000 Romů z celé Evropy. Odhad celkového počtu romských obětí v průběhu této války se pohybuje kolem půl milionu osob.
Osud českých a moravských Romů však zůstává ojedinělý. Po osvobození se vrátili do Čech a na Moravu, do míst, která Romové stejně jako před válkou považovali za svou vlast, jen jednotlivci. Ze 6500 Romů evidovaných v Čechách a na Moravě v roce 1940 se jich po válce nacházelo na tomto území asi 500 až 800.
70. výročí založení „Cikánského tábora Lety“ a „Mezinárodní den obětí romského holocaustu“ si v KP Lety připomeneme 2.8. 2012 ve 13.00 hodin položením květin u pomníku „Obětem cikánského tábora v Letech 1942-1943. Nezapomeňte. Ma bisteren.“.
Budeme potěšeni, pokud se této vzpomínky zúčastní všichni, jimž není tragický osud našich romských spoluobčanů za druhé světové války lhostejný.
Kam dál:
- Jana Horváthová: Spolupráce památníku v Letech a pražského centra Romů a Sintů může změnit náhled veřejnosti na zapomenutou genocidu Romů
- FOTOGALERIE: Pietní akt v Letech u Písku 2022
- Renata Berkyová v Letech u Písku: Jak má rozumět současná romská společnost žijící v České republice otevřenému rasismu vůči ukrajinským Romům?
- Miloš Vystrčil: Pieta v Letech u Písku je i výzvou, aby se lidé chovali férově k menšinám
- ZÁZNAM: Na pietním aktu v Letech u Písku vystoupí v neděli předseda Senátu Miloš Vystrčil
- Navštívit místo utrpení Romů. ROMEA nabízí workshopy s virtuální realitou tábora v Letech u Písku (nejen) pro školy
- V Rychnově nad Kněžnou dnes odhalili patnáct Kamenů zmizelých
- Jom ha-šoa: Ve čtvrtek se budou opět společně a veřejně číst židovská a romská jména obětí holocaustu
- Bývalý poslanec SPD Rozner dostal půlroční podmínku kvůli výroku o koncentračním táboře v Letech u Písku
- Muzeum romské kultury prodloužilo lhůtu pro podání nabídek na demolici vepřína v Letech. Měla by proběhnout v polovině roku
- V Letech u Písku se 8. května uskuteční tradiční pietní akt k uctění památky romských a židovských obětí nacismu
- Ústavní soud odmítl stížnost jednoho z mužů zodpovědných za zhanobení památníku v Letech u Písku