Amnesty International k Mezinárodnímu dni Romů: Romové v Evropě stále bojují o svá práva

Podle Amnesty International Romové v Evropě stále bojují o svá práva. U příležitosti Mezinárodního dne Romů organizace například připomněla porušování lidských práv Romů v Itálii.
Poslední křiklavý případ porušování lidských práv Romů je z Itálie: Evropští představitelé zablokovali kroky vedené proti Itálii za diskriminaci Romů. Těm v osadě Gianturco v Neapoli hrozí, že se budou muset vystěhovat. Amnesty International varovala, že v důsledku hrozícího nuceného vystěhování romských obyvatel zůstanou stovky lidí, včetně dětí, seniorů, nemocných a zdravotně postižených, bez domova.
Jeden obyvatel osady Gianturco řekl Amnesty International, že mu minulý týden policie sdělila, aby se vystěhoval do 10. dubna nebo ho vystěhují oni. Další obyvatelka uvedla: „Před měsícem jsem měla dvě operace. Kam mám jít? Můj syn je také nemocný. Má problémy se srdcem, moje nevlastní dcera má cukrovku. Vyhodí nás na ulici jako psy."
V Gianturcu žije až 1 300 lidí, z čehož někteří zde žijí už 6 let. Během minulého roku jim bylo řečeno, že se budou muset vystěhovat, neřekli jim ale kdy a kam. Přestože asi 200 lidem bylo sděleno, že budou přesunuti do nového etnicky segregovaného kontejnerového kempu, stovky dalších stále neví, kam půjdou.
V osadě navíc již několik měsíců probíhá zastrašování ze strany policie. Ta tam zabavuje jídlo, auta, skútry a vozíky, které používají rodiny k převozu recyklovaných materiálů posbíraných z celého města. Zdroj obživy v osadě byl významně ovlivněn poté, co úřady zavřely nelegální trh s použitým zbožím na místním náměstí.
"Vystěhování z Gianturca je pouze poslední z dlouhého a ostudného seznamu nucených vystěhování Romů po celé Itálii. Kdekoli se Romové v Itálii objeví, čelí nejrůznějším formám diskriminace," řekla Catrinel Motocová, regionální kampaňová koordinátorka Amnesty International.
Nucené vystěhování a přemístění některých obyvatel do etnicky segregovaného kempu poukazuje na selhání italských úřadů v respektování lidských práv Romů. Zároveň to poukazuje na dopady ze selhání Evropské komise zasáhnout proti opakovanému porušování antidiskriminačního zákona ze strany EU.
Počet Romů v Itálii je odhadován na 170 000, z nichž asi 40 000 žije v nedůstojných podmínkách v táborech. Tisíce Romů po celé zemi stále čelí předsudkům, segregaci v nevyhovujících táborech, nuceným vystěhováním a diskriminaci v přístupu k přiměřenému bydlení, čímž je porušováno jak mezinárodní tak evropské právo.
Nepřehlédněte:
Kam dál:
- Michal Mižigár získal cenu Aspen Central Europe Leadership Award 2019
- Italská pravice protestovala společně s fašisty v Římě proti vládě
- Diskriminace? Romky chtěly nastoupit do autobusu, řidič jim zavřel dveře a odjel. Není to ojedinělý případ
- Výbor OSN kritizuje Česko: Romové, antisemitismus i projevy nenávisti
- Romy odmítli obsloužit v restauraci. Po třinácti letech se u ústavního soudu dočkali odškodnění kvůli průtahům v řízení
- Finance z EU na sociální projekty by měly být vypláceny zpětně. Ministerstvo financí prakticky navrhuje "odstřihnout" neziskovky od evropských peněz
- Italský ministr vnitra Matteo Salvini nazval romskou ženu "špinavou cikánkou", za svůj výrok čelí kritice
- "Upalte je zaživa! Zabijte je všechny," křičeli rasisté při útoku na Romy nedaleko Říma
- Salvini chce deportovat Romy z Itálie. Europoslanec Romeo Franz jeho jednání označil za rasismus a hanbu Evropy
- Raketa objevená italskou policií při zátahu na extrémisty patřila Kataru
- Italská policie zasahovala proti krajně pravicovým extremistům, zabavila zbraně včetně rakety vzduch-vzduch
- Stop rasismu! FIFA zpřísnila tresty za diskriminaci
Štítky:
Mezinárodní den Romů, Amnesty International, Itálie, Diskriminace, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici
25.11.2019 11:33
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem
22.11.2019 11:15