Amnesty International k Mezinárodnímu dni Romů: Romové v Evropě stále bojují o svá práva

Podle Amnesty International Romové v Evropě stále bojují o svá práva. U příležitosti Mezinárodního dne Romů organizace například připomněla porušování lidských práv Romů v Itálii.
Poslední křiklavý případ porušování lidských práv Romů je z Itálie: Evropští představitelé zablokovali kroky vedené proti Itálii za diskriminaci Romů. Těm v osadě Gianturco v Neapoli hrozí, že se budou muset vystěhovat. Amnesty International varovala, že v důsledku hrozícího nuceného vystěhování romských obyvatel zůstanou stovky lidí, včetně dětí, seniorů, nemocných a zdravotně postižených, bez domova.
Jeden obyvatel osady Gianturco řekl Amnesty International, že mu minulý týden policie sdělila, aby se vystěhoval do 10. dubna nebo ho vystěhují oni. Další obyvatelka uvedla: „Před měsícem jsem měla dvě operace. Kam mám jít? Můj syn je také nemocný. Má problémy se srdcem, moje nevlastní dcera má cukrovku. Vyhodí nás na ulici jako psy."
V Gianturcu žije až 1 300 lidí, z čehož někteří zde žijí už 6 let. Během minulého roku jim bylo řečeno, že se budou muset vystěhovat, neřekli jim ale kdy a kam. Přestože asi 200 lidem bylo sděleno, že budou přesunuti do nového etnicky segregovaného kontejnerového kempu, stovky dalších stále neví, kam půjdou.
V osadě navíc již několik měsíců probíhá zastrašování ze strany policie. Ta tam zabavuje jídlo, auta, skútry a vozíky, které používají rodiny k převozu recyklovaných materiálů posbíraných z celého města. Zdroj obživy v osadě byl významně ovlivněn poté, co úřady zavřely nelegální trh s použitým zbožím na místním náměstí.
"Vystěhování z Gianturca je pouze poslední z dlouhého a ostudného seznamu nucených vystěhování Romů po celé Itálii. Kdekoli se Romové v Itálii objeví, čelí nejrůznějším formám diskriminace," řekla Catrinel Motocová, regionální kampaňová koordinátorka Amnesty International.
Nucené vystěhování a přemístění některých obyvatel do etnicky segregovaného kempu poukazuje na selhání italských úřadů v respektování lidských práv Romů. Zároveň to poukazuje na dopady ze selhání Evropské komise zasáhnout proti opakovanému porušování antidiskriminačního zákona ze strany EU.
Počet Romů v Itálii je odhadován na 170 000, z nichž asi 40 000 žije v nedůstojných podmínkách v táborech. Tisíce Romů po celé zemi stále čelí předsudkům, segregaci v nevyhovujících táborech, nuceným vystěhováním a diskriminaci v přístupu k přiměřenému bydlení, čímž je porušováno jak mezinárodní tak evropské právo.
Nepřehlédněte:
Kam dál:
- Šestnácté setkání BARUVAS začne již v pondělí. Studenti se mohou těšit na týden plný multimediálních aktivit
- Německo má problém s diskriminací, zejména s rasismem, uvádí výroční zpráva
- Skandální rozhodnutí soudu: Romka, kterou zbil řidič mikrobusu, musí zaplatit pokutu
- Romeo Franz: Situace Romů na Ukrajině nás šokovala. Nemohl jsem uvěřit, že v Evropě žijí Romové v takových podmínkách
- Mezinárodní romská kontaktní skupina: Státy musí zajistit rovné zacházení s romskými uprchlíky. Stejně tak musí postupovat ukrajinská vláda směrem k Romům, kteří jsou vnitřně vysídleni
- Segregace romských žen v nemocnici? Nejde o diskriminaci, rozhodl soud. Neziskovka podá odvolání
- Aktivisté tvrdí, že soukromé pláže na jihu Francie diskriminují podle původu
- CNN: Diskriminace romských uprchlíků z Ukrajiny v České republice. Aktuální data znovu vyvrací mýtus o dvojím občanství romských uprchlíků
- Aktivisté: Romové musí být zapojeni do politického života. Účast ve volbách jako voliči i jako kandidáti je důležitá, rozhodování o financích je klíčové
- Výzkum: Třetina romských uprchlíků z Ukrajiny zažila v ČR diskriminaci, většina dětí vypadla ze vzdělávacího systému. Zneužívání dvojího občanství výzkum vyvrací
- Orbánova poradkyně odstoupila a napsala premiérovi: Přednesl jste čistě nacistický projev hodný Josepha Goebbelse
- Brno uzavřelo provizorní stanový tábor pro romské uprchlíky u Grandu. Je to porušení dohody, říkají dobrovolníci
Štítky:
Mezinárodní den Romů, Amnesty International, Itálie, Diskriminace, EUHLAVNÍ ZPRÁVY
