romea - logo
30. června 2022 (čtvrtek)
svátek má Šárka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Brzy vypukne 18. brigáda v Dobré Vodě u Toužimi

Toužim - Dobrá Voda, 5.9.2012 14:53, (ROMEA)
Druhá brigáda v rámci projektu Na vlastní nohy proběhla 28. července a zúčastnila se jí asi šedesátka dospělých i dětí. (FOTO: Český západ)
Druhá brigáda v rámci projektu Na vlastní nohy proběhla 28. července a zúčastnila se jí asi šedesátka dospělých i dětí. (FOTO: Český západ)

Obyvatelé a chalupáři z Dobré Vody u Toužimi se společně s dalšími dobrovolníky sejdou v sobotu 8. září na další veřejné brigádě. Letos třetí brigáda začíná v 9.30 hod. před sídlem neziskové organizace Český západ, která brigády v rámci iniciativy „Společně v Dobré Vodě“ organizuje již od roku 2009. Při brigádách, které se zdaleka nezaměřují jen na úklid a údržbu zeleně, ale také na rozvoj celé obce, se za 4 roky v rámci celkem 18 brigád odpracovalo již několik tisíc hodin.

V Dobré Vodě, malé vesnici, která leží asi 10 km od Toužimi, žije něco málo přes stovku obyvatel. Jejich podstatnou část tvoří převážně romská komunita, která má asi 90 členů. Český západ, který působí v sociálně vyloučených lokalitách na Toužimsku a Tepelsku v Karlovarském kraji, zde lidem pomáhá řešit jejich tíživé životní situace, zejména v oblasti zaměstnání, vzdělávání, bydlení a kontaktu s majoritou. Organizace také usiluje o zapojování svých klientů, obyvatel sociálně vyloučených lokalit, do věcí veřejných, čímž se může rozumět právě péče o místo, kde lidé žijí. Díky pravidelným brigádám se Dobrá Voda rok za rokem, krok po krůčku stává hezčím místem k životu a navzdory očekávání mnohých lidí se od jiných vesnic na první pohled příliš neliší. Brigád se pravidelně účastní 50-70 lidí.

Na programu sobotní brigády je od 9.30 do 16 hodin nejen pravidelný úklid vesnice a údržba zeleně, ale také úklid lesa u pramene kyselky u nedaleké zaniklé obce Dřevohryzy. Brigádníky čeká i dokončení výstavby chodníku k místní textilní dílně, natírání dřevěných prolézaček na dětském hřišti a přípravné práce pro jeho rozšíření. Odměnou brigádníkům za jejich práci je občerstvení během dne a opékání buřtů na konci brigády. Na konci akce budou rovněž vyhlášeny výsledky soutěže o nejkrásnější rozkvetlé okno v obci.

V minulých letech brigádníci postavili například dřevěný altán, rumpál nad obecní studnou a lavičky pro odpočinek. V okolí obce také obnovili lesní studánku na trase naučné stezky NAŠI PTÁCI, která návštěvníky na deseti zastaveních seznamuje s celkem 20 druhy volně žijících ptáků. Sobotní brigády v Dobré Vodě, které jsou otevřené všem zájemcům, kteří chtějí přiložit ruku k dílu, podpořil Úřad vlády ČR, sekce pro lidská práva, v rámci projektu Na vlastní nohy.

Občanské sdružení Český západ působí v sociálně vyloučených lokalitách na Toužimsku a Tepelsku v Karlovarském kraji. Zde pomáhá lidem řešit jejich tíživé životní situace, zejména v oblasti zaměstnání, vzdělávání, bydlení a kontaktu s majoritou. Organizace poskytuje sociální služby, nabízí vzdělávání, poradenství při zaměstnávání a právní poradenství, volnočasové programy a podporuje občany v zapojování do veřejného života. Principem práce Českého západu je, že se snaží nedělat práci za druhé, ale podporuje lidi tak, aby se učili své osobní i společné problémy řešit vlastními silami a uměli brát své životy do vlastních rukou. Bližší informace najdete na internetových stránkách www.cesky-zapad.cz.

Tisková zpráva občanského sdružení Český západ
Přečteno: 575x
 

Kam dál:

Štítky:  

SoužitíHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo