romea - logo
26. února 2021 (pátek)
svátek má Dorota

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Charita pořádá v Ústí nad Labem již VII. ročník Rotahufestu

Ústí nad Labem, 10.10.2012 15:02, (ROMEA)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Oblastní charita Ústí nad Labem pořádá již VII. ročník festivalu ROTAHUFEST, festival dětských romských neprofesionálních tanečních a hudebních souborů.

Festival proběhne v sobotu 13. října 2012 od 13.00 hodin v ústeckém Domě kultury.

Rotahufest je tanečně - hudební festival, jeho název je složeninou slov ROmský TAnečně HUdební FESTival. Oblastní charita Ústí nad Labem jej pořádá od roku 2003. První ročník tohoto festivalu uspořádala její tehdejší ředitelka Vlasta Kopsová 22. listopadu 2003 v Domě kultury.

Rotahufest je již tradičním ústeckým festivalem, který nabízí přehlídku tanečních souborů a talentovaných hudebních skupin, jak z Ústeckého kraje, tak i z jiných regionů České republiky. Během letošního ročníku festivalu se představí jak taneční soubory známé z řady předchozích festivalů či kulturních akcí, tak ty nově začínající.

Mezi vystupujícími tak budou moci diváci shlédnout prezentace těchto uměleckých souborů:

 • Bare Bengale Čhaja z Duchcova,
 • Květinky z Duchcova,
 • taneční soubor Lion z Předlic (Ústí nad Labem),
 • hudební těleso O Roma Dživen z Prahy,
 • ústecký taneční soubor Somnakune Čhave,
 • lovosický taneční soubor Lačho Amicus
 • hudební těleso Lovosické Čhavore,
 • taneční soubor Amare Čhave z Krásné Lípy,
 • Roma Tarot z Ústí nad Labem,
 • taneční soubor Šukar Čhaja z Trmic,
 • taneční soubor Duhovka z Obrnic
 • taneční soubor Somnakune Šáve z Roudnice nad Labem.

Přehlídkou tanečních vystoupení bude provázet Iveta Demeterová, vedoucí romské redakce Českého rozhlasu, která uváděla již Rotahufest 2011. Vedle tanečních souborů vystoupí jako hosté festivalu známý zpěvák Jan BENDIG (vystoupení v 17.00 hod) a regionální romská hudební skupina Kaminiko z Bíliny (vystoupení od 19.00 hod).

rotahufest.jpg

Celý festival se uskuteční díky finanční podpoře Ministerstva kultury ČR, Magistrátu města Ústí nad Labem.

Přečteno: 653x
 

Kam dál:

Štítky:  

Tanec, HudbaHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo