romea - logo
18. ledna 2021 (pondělí)
svátek má Vladislav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Do stipendijního programu organizace ROMEA se budou letos moci přihlásit i romští vysokoškoláci

1.6.2020 17:53
Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)
Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Organizace ROMEA přichází s rozšířením svého stipendijního programu. Od školního roku 2020/2021 se budou moci do stipendijního programu, vedle romských středoškoláků, přihlásit také vysokoškolští studenti. Ti budou moci žádost o stipendium zasílat bez ohledu na věk, stupeň vysokoškolského studia nebo formy studia. V následujícím akademickém roce podpoří organizace ROMEA až 30 vysokoškolských studentů. Přihlášky budou realizátoři programu přijímat od 22. června do 17. července 2020.

ROMEA svůj vlastní stipendijní program pro vysokoškoláky spouští poté, co do roku 2019 v České republice administrovala stipendia pro VŠ studenty od Romského vzdělávacího fondu z Budapešti.

"Jsme velmi rádi, že se nám podařilo sehnat prostředky pro podporu romských vysokoškoláků. Studium na vysoké škole je samozřejmě pro mnohé studenty finančně náročné. Ať už se jedná o učebnice, skripta, speciální pomůcky, hrazení koleje nebo dojíždění do školy. Jsme tedy velmi rádi, že můžeme třicítce studentů jejich cestě za vzděláním aspoň trochu ulehčit," říká Jitka Votavová, manažerka stipendijního programu organizace ROMEA.

Vybraní vysokoškolští studenti získají roční stipendium ve výši 25 000 Kč, středoškoláci získají po absolvování výběrového procesu 14 000 Kč. "Kromě samotného stipendia mohou studenti čerpat i 13 000 Kč, které jsou určeny na doučování, jazykové kurzy nebo na studijní exkurze," říká Štefan Balog, koordinátor vzdělávacích aktivit organizace ROMEA, a dodává, že stipendium mohou studenti využít částečně na úhradu školného na soukromé vysoké škole.

Kromě vysokoškolských stipendií uděluje od roku 2016 organizace ROMEA tradičně také stipendia romským středoškolákům a studentům vyšších odborných škol. V rámci stipendijního programu probíhají zároveň motivační semináře pro romské žáky základních škol ve vyloučených lokalitách, které je mají motivovat ke studiu na střední škole.

"Jsme přesvědčeni že je skutečně důležité podporovat a motivovat ke studiu romské studenty na všech úrovních vzdělávacího systému. Uvědomujeme si, že v České Republice stále dochází ve školství k nerovnému přístupu k romským žákům. Prostřednictvím podpory ve vzdělání ale pomáháme studentům získat nástroje, jak se proti tomuto přístupu bránit a jak dosáhnout svých profesních snů," dodává Jitka Votavová.

Více informací o stipendijním programu organizace ROMEA naleznete na www.romskastipendia.cz.

Stipendijní program organizace ROMEA usiluje od roku 2016 o podporu romských studentů v jejich cestě za vzděláním. To z dlouhodobého hlediska znamená zvyšování společenské, politické a ekonomické síly Romů jakožto jednotlivců i jako představitelů romských komunit. ROMEA se tím snaží o zvyšování důvěry mladých romských osobností ve vlastní schopnosti a o zapojení Romů do rozhodovacích procesů, díky kterým bude možné dosáhnout změny společenských a strukturálních nerovností.

Podpořit romské studenty prostřednictvím kampaně DÍKY VÁM mohou zájemci na www.romskastipendia.cz/darujte

Přečteno: 1219x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

StipendiaHLAVNÍ ZPRÁVY

Josef Gabčo (FOTO: AC Sparta Praha futsal)

Skvělý romský futsalista Josef Gabčo mění dres! Z jeho umu bude těžit AC Sparta Praha!

15.1.2021 18:00
Josef Gabčo až do včerejška patřil mezi opory prvoligového futsalového týmu SK Olympik Mělník. O jeho výjimečném postavení hovoří fakt, že od začátku kromě dresu navlékal také kapitánskou pásku. To vše již patří minulosti. Nově bude 27-letý hráč oblékat dres AC Sparta Praha.
 celý článek

Nakladatelství Naše vojsko nabízí ve svém obchodu kalendář s portréty

Policie uzavřela případ propagace nacismu. Na nakladatelství Naše vojsko podala žalobu!

15.1.2021 17:35
Kalendář pro rok 2021 s portréty nacistických pohlavárů Třetí říše se může stát nakladatelství Naše vojsko osudným. Policie právě ukončila vyšetřování propagačních předmětů s nacistickou tématikou a podala návrh na žalobu. Informoval o tom mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala.
 celý článek

Policie zasahuje 30. 10. 2020 proti muži, který ohrožoval Bartoloměje Girgu a jeho sedmiletého syna pistolí (FOTO: repro video Bertík Girga)

videoBertík Girga: Muž mířil na mého sedmiletého syna pistolí, policie to vyhodnotila jako přestupek. V únoru jdeme vypovídat na úřad

15.1.2021 15:10
Nedávno došlo v Bílině k vážnému incidentu. Neznámý muž zde před místní prodejnou ohrožoval pistolí zpěváka a textaře Bartoloměje Girgu a jeho syna. Girga je ve veřejnosti znám jako Bertík. Podle jednoho z policistů šlo o pistoli plynovou, Bertík neví, o jakou jde zbraň, podle jeho vyjádření mu však policista sdělil, že byla předělaná na kovové kuličky. Incident se odehrál na parkovišti před bílinskou prodejnou Penny. Policie nakonec celý incident vyhodnotila jako přestupek.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo