romea - logo
26. května 2022 (čtvrtek)
svátek má Filip

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

IQ Roma servis: Centrum poradenství a zaměstnanosti organizace má za sebou řadu úspěchů

Brno, 15.1.2013 15:31, (ROMEA)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Nevládní organizace IQ Roma servis v rámci svého projektu „Čas zkusit to jinak“, realizovaného v období mezi 1. lednem 2010 až 31. prosincem 2012, uskutečnila velké množství aktivit vycházejících z koncepce jejích nabízených služeb zaměstnanosti a nabídky dlouhodobé spolupráce, poradenství a tutoringu. Cílem několikaletého projektu bylo poskytování balíčku terénních sociálních a služeb zaměstnanosti posilujících kompetence obyvatel sociálně vyloučených lokalit a osob ohrožených sociálním vyloučením ve vybraných lokalitách Jihomoravského kraje.

„Projekt „Čas zkusit to jinak“ zaměřil svoji pozornost na tři základní oblasti. První oblastí byly terénní sociální práce a sociální poradenství, v druhé oblasti projekt cílil na poradenství v oblasti pracovního trhu. Třetí oblasti byla realizace konceptu Ethnic friendly zaměstnavatel. Jednalo se tedy o oblasti, ve kterých je naše organizace dlouhodobě aktivní a odborně silná. To také potvrzují výsledky projektu,“ upřesnila zacílení projektu Jana Kvapilová, vedoucí Centra poradenství a zaměstnanosti.

U terénní sociální práce a sociálního poradenství se projekt zaměřoval na řešení již vzniklých obtížných situací, ale také na zvyšování kompetencí k předcházení podobným situacím nebo ke zvládání potíží vlastními silami. V oblasti poradenství pracovního trhu se jednalo o zprostředkování cílené nabídky volných pracovních míst, popřípadě zajištění rozšíření kompetencí uplatnitelných na trhu práce. V případě konceptu Ethnic friendly zaměstnavatel šlo o podporu rovného přístupu a především zajištění dostatku volných pracovních míst.

Dobrý den, máte volné místo…?

IQ Roma servis získala během projektu velkou řadu zkušeností a zajímavých příběhů práce s klienty. Jedním z nich je například příběh klientky, která poprvé navštívila poradnu IQ Roma servisu v červenci 2011 a uzavřela dohodu o poskytování bezplatné služby zaměstnanosti. Klientčino přání bylo, aby jí IQ Roma servis pomohl s hledáním práce ideálně na plný úvazek v oblasti zahradnictví. Klientka byla těsně po vyučení v oboru zahradnictví a obchod – měla tedy dva výuční listy. Klientce byly nabídnuty všechny možnosti, které IQ Roma servis v oblasti zaměstnanosti poskytuje – vyhledávání nabídek práce, sepsání životopisu, založení emailové schránky, možnost dalšího zvyšování kompetencí pro uplatnění na trhu práce aj. Klientka uspěla na pohovoru ve firmě, kterou si sama vybrala a měla velký zájem v ní pracovat. Podíl IQ Roma servisu na úspěchu klientky byl především v oblasti podpory a motivace klientky, v opakovaném ujišťování o jejích kvalitách jako zaměstnance i jako člověka, což mělo za efekt znatelné zvýšení sebevědomí.

Důležitá rozhodnutí se nejdříve musí nechat uležet

Velké množství příběhů přinesl projekt také v oblasti sociálního poradenství. Zajímavým příběhem byl například případ klienta, který byl vlastníkem nemovitosti a v minulosti byl vyřazen z evidence úřadu práce. V důsledku neplacení zdravotního pojištění mu vznikl dluh u zdravotní pojišťovny. Klient svůj dluh vůči pojišťovně neuhradil, ani se ke svému závazku nijak nehlásil, proto mu bylo jednoho dne doručeno Usnesení o nařízení dražebního jednání a to na dům, ve kterém s celou jeho rodinou bydlí.

Rodina příslušnému úředníkovi zatelefonovala a dohodli se, že když zaplatí částku 5000 Kč, dražba nemovitosti bude zrušena. Klient se rozhodl, že částku 5000 Kč zaplatí, osobně pojede na exekutorský úřad, kde se dohodne na dalších splátkách. Klient byl odhodlán celou věc zvládnout až do konce a hrozící ztrátu bydlení odvrátit. Potřeboval však získat jistotu v jednání s exekutorem, proto požádal IQ Roma servis o doprovod. Potřebná podpora ve formě doprovodu k exekutorovi byla klientovi poskytnuta a klient u exekutora docílil toho, že po zaplacení částky 5000 Kč, mu bylo dáno zrušení exekučního příkazu o prodeji nemovitosti a s exekutorem se domluvil na měsíčních splátkách.

Jak úspěšně hledat bydlení na soukromém trhu

Neméně zajímavé a přínosné byly také příběhy klientů řešící otázku bydlení. Jedním z klientů, kterým IQ Roma servis aktivně pomohl, byla klientka, která obývala se svým přítelem a třemi dětmi podnájem u soukromého majitele. Tento byt byl však pro rodinu malý a vzhledem k běžným cenám na trhu s bydlením i značně předražený. Klientka očekávala od IQ Roma servisu především zprostředkování nabídek vhodných podnájmů, které by pro ni byly cenově dostupné. S klientkou byly poté probírány její možnosti a možnosti zaplacení kauce majiteli či provize realitní kanceláři. Bylo dohodnuto, že se v hledání podnájmu bude klientka orientovat na soukromé pronajímatele, aby se vyhnula placení provize za zprostředkování RK. Za hlavní zdroj vyhledávání nabídek těchto typů podnájmů byl pracovníkem IQ Roma servis navrhnut web www.bezrealitky.cz, kde jsou k dispozici fotografie a je možné e-mailem (tj. zdarma) kontaktovat majitele nemovitosti. Klientka přišla společně se svým přítelem oznámit pracovníkovi, že již bydlí v prostorném bytě 3+1 v Brně-Židenicích. Jednalo se o jednu z nabídek ze serveru bezrealitky.cz, kterou jsme společně oslovili v rámci poradenského kontaktu.

Tisková zpráva IQ Roma servis
Přečteno: 694x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

IQ Roma servis, Centrum poradenství a zaměstnanostiHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo