romea - logo
25. června 2019 (úterý)
svátek má Ivan
Loading
rozšířené vyhledávaní

Mladí Romové z podtatranských osad vystoupí se svým souborem Kesaj Čhave v divadle Dobeška

Praha, 14.5.2015 11:49
Soubor Kesaj Čhave během vystoupení v pařížském divadle Théâtre La Traversiere (foto: Alexandre Martin)
Soubor Kesaj Čhave během vystoupení v pařížském divadle Théâtre La Traversiere (foto: Alexandre Martin)

Divadlo Dobeška bude v pátek 15. května opět hostit úspěšný folklorní hudební a taneční soubor Kesaj Čhave, který tvoří mladí Romové žijící na Slovensku v osadách pod Tatrami. Děti vystoupí tradičně pod vedením hudebníka Ivana Akimova.

Akimov se spolu se svou ženou Helenou, která je sama Romka, začali před 14 lety věnovat práci s dětmi z romských osad v okolí Popradu. Tehdy odmítli přehlížet izolovanost malých a mladých Romů, kteří nemají prakticky žádnou šanci se z neutěšeného prostředí osad vymanit, přestože je mnoho z nich velmi nadaných a talentovaných. A k budování cest z osad používají manželé Akimovi především hudbu a tanec.

Ivan Akimov jako potomek někdejší tzv. bílé emigrace z Ruska sklízel úspěchy ve Francii po roce l968. V jeho projevu je vepsána i jeho vlastní cesta, na které získával množství muzikantských. Na přelomu 60. a 70. let byly ve Francii velmi populární ruské salony, v nichž začal působit právě i Ivan Akimov. Díky tomu měl možnost doprovázet na svou balalajku taková jména hudebního světa, jako jsou Yehudi Menuhin, Gilbert Becaud, Mireille Mathieu, Dalida a řadu jiných.

V zahraničí měl Akimův soubor Kesaj Čhave již stovky koncertů a během let se účastnil i bezpočtu festivalů. Miláčkem diváků jsou podtatranští Romové zejména ve Francii a úspěšné tažení souboru vyvrcholilo vloni v říjnu, kdy při jejich vystoupení bouřila pařížská Olympie.

Soubor Kesaj Čhave vystupuje mimo jiné také ve filmu Rozálie Kohoutové Jenica&Perla nedávno uvedeném na festivalu dokumentárních filmů Jeden svět.

“Nejedná se o nějaké zachovávaní folkóru a ještě míň o humanitární činnost nebo o charitu,“ říká Akimov a dodává: "Je štěstí moci střetnout tyto malé bytosti, tak upřímné a přirozené, šťastné v jejich hudbě. Hudba a tanec jsou vektory komunikace, způsob, jak se otevřít světu ... My jim stavíme mosty.“

Pražské divadlo Dobeška
adresa: Jasná I 1181/6, Praha 4
čas: 15.května od 18:00

Přečteno: 727x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Tiskové zprávy, Kultura, Hudba, Tanec, Slovensko, DětiHLAVNÍ ZPRÁVY

Václav Sivák je jeden z nejtalentovanějších českých kickboxerů, zdroj: Facebook Vašek Sivák

Kickboxer Sivák se příští týden představí na MMA galavečeru v Praze

19.6.2019 15:14
Předloňský juniorský mistr Evropy a nyní už také vítěz v kategorii mužů na mezinárodním mistrovství ČR v kategorii K-1, o kterém se média vyjadřují jako o jednom z největších talentů v této disciplíně v tuzemsku, má na kontě celou řadu vybojovaných vítězství
 celý článek

Nepokoje v Čemodanovce (FOTO: repro Telekanal 360)

Starosta Čemodanovky: 900 Romů bylo donuceno se vystěhovat po konfliktech s Rusy

19.6.2019 12:08
Po nepokojích v ruském regionu Penza, které zřejmě vyvolal konflikt mladistvých ve vsi Čemodanovka, se z regionu přemístilo asi devět set Romů. Uvedl to server The Moscow Times.
 celý článek

Setkání komunitní skupiny (FOTO: Adam Komenda)

Čunkodomky v Chanově nechceme, domy si opravíme sami, navrhují obyvatelé sídliště

19.6.2019 10:39
Jednání se zúčastnilo několik desítek lidí a společně představili alternativní plán k návrhu vedení města postavit na okraji Chanova obytné kontejnery. Místní občané navrhli, že poničené panelové domy opraví sami obyvatelé sídliště.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo