romea - logo
21. září 2019 (sobota)
svátek má Matouš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Mladí Romové z podtatranských osad vystoupí se svým souborem Kesaj Čhave v divadle Dobeška

Praha, 14.5.2015 11:49
Soubor Kesaj Čhave během vystoupení v pařížském divadle Théâtre La Traversiere (foto: Alexandre Martin)
Soubor Kesaj Čhave během vystoupení v pařížském divadle Théâtre La Traversiere (foto: Alexandre Martin)

Divadlo Dobeška bude v pátek 15. května opět hostit úspěšný folklorní hudební a taneční soubor Kesaj Čhave, který tvoří mladí Romové žijící na Slovensku v osadách pod Tatrami. Děti vystoupí tradičně pod vedením hudebníka Ivana Akimova.

Akimov se spolu se svou ženou Helenou, která je sama Romka, začali před 14 lety věnovat práci s dětmi z romských osad v okolí Popradu. Tehdy odmítli přehlížet izolovanost malých a mladých Romů, kteří nemají prakticky žádnou šanci se z neutěšeného prostředí osad vymanit, přestože je mnoho z nich velmi nadaných a talentovaných. A k budování cest z osad používají manželé Akimovi především hudbu a tanec.

Ivan Akimov jako potomek někdejší tzv. bílé emigrace z Ruska sklízel úspěchy ve Francii po roce l968. V jeho projevu je vepsána i jeho vlastní cesta, na které získával množství muzikantských. Na přelomu 60. a 70. let byly ve Francii velmi populární ruské salony, v nichž začal působit právě i Ivan Akimov. Díky tomu měl možnost doprovázet na svou balalajku taková jména hudebního světa, jako jsou Yehudi Menuhin, Gilbert Becaud, Mireille Mathieu, Dalida a řadu jiných.

V zahraničí měl Akimův soubor Kesaj Čhave již stovky koncertů a během let se účastnil i bezpočtu festivalů. Miláčkem diváků jsou podtatranští Romové zejména ve Francii a úspěšné tažení souboru vyvrcholilo vloni v říjnu, kdy při jejich vystoupení bouřila pařížská Olympie.

Soubor Kesaj Čhave vystupuje mimo jiné také ve filmu Rozálie Kohoutové Jenica&Perla nedávno uvedeném na festivalu dokumentárních filmů Jeden svět.

“Nejedná se o nějaké zachovávaní folkóru a ještě míň o humanitární činnost nebo o charitu,“ říká Akimov a dodává: "Je štěstí moci střetnout tyto malé bytosti, tak upřímné a přirozené, šťastné v jejich hudbě. Hudba a tanec jsou vektory komunikace, způsob, jak se otevřít světu ... My jim stavíme mosty.“

Pražské divadlo Dobeška
adresa: Jasná I 1181/6, Praha 4
čas: 15.května od 18:00

Přečteno: 730x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Tiskové zprávy, Kultura, Hudba, Tanec, Slovensko, DětiHLAVNÍ ZPRÁVY

Ve Spišské nové vsi zabránil řidič Romkám nastoupit do autobusu - srpen 2019 (FOTO: Video Štefan Polák)

videoDiskriminace? Romky chtěly nastoupit do autobusu, řidič jim zavřel dveře a odjel. Není to ojedinělý případ

16.9.2019 23:00
Košický kraj brázdí linkové autobusy s názvem slovenské firmy Eurobus. Nové autobusy ale nebrání starému chování některých řidičů této firmy, které k Romům není vždy právě vstřícné. Podle firmy Eurobus jde o nedorozumění, video a svědectví však svědčí o něčem jiném.
 celý článek

Žena se sbírkou hákových křížů na krku 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Reflex, koláž: Romea.cz)

Ženu s hákovými kříži chce policie obžalovat za podporu hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka

16.9.2019 12:10
Pražští kriminalisté navrhli obžalovat sedmačtyřicetiletou ženu, která přišla na dubnovou demonstraci hnutí SPD na Václavské náměstí s řetízkem s hákovými kříži a dalšími symboly nacistického Německa. Informaci sdělil České televizi mluvčí pražské policie Jan Daněk. Ženu viní kriminalisté z projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka. Za to jí hrozí až tři roky vězení.
 celý článek

Prezidentka Zuzana Čaputová s romskými studenty (FOTO: Facebook)

videoVIDEO: Zuzana Čaputová posnídala s romskými studenty

13.9.2019 13:40
Páteční dopoledne strávila prezidentka Slovenské republiky, Zuzana čaputová s mladými romskými studenty. Společná snídaně a debata o budoucnosti těchto mladých talentovaných lidí byla pro mnohé z nich velmi příemným zážitkem. Čaputová si po volbách získala přízeň Romů také tím, že jim ve své děkovné řeči poděkovala v romském jazyce.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo