romea - logo
27. června 2022 (pondělí)
svátek má Ladislav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Monika Šimůnková: Nepomáhejme extremistům vytvořit další Šluknovsko

Praha, 29.5.2013 18:11, (ROMEA)
Monika Šimůnková (Zdroj: www.vlada.cz)
Monika Šimůnková (Zdroj: www.vlada.cz)

Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková vydala k násilnému útoku v Duchcově a demonstraci, která je ve městě pořádána dnešní večer, tiskové prohlášení. Server Romea.cz ho zveřejňuje v plném znění.

Tiskové prohlášení Moniky Šimůnkové

Veřejností a českými médii v posledních hodinách hýbe případ násilného útoku, který se odehrál 18. května v severočeském Duchcově. Dnes se má ve městě uskutečnit demonstrace, kterou s podtitulem „proti romským agresorům“ svolali dva místní obyvatelé, kteří jsou známí svými radikálními protiromskými vyjádřeními.

To, co se v Duchcově odehrálo, je bezesporu naprosto odsouzeníhodný čin, jsem ráda, že pachatelé jsou již známi, byli obviněni a věřím, že budou spravedlivě potrestáni. Současně se domnívám, že by městská policie měla jasně vysvětlit, proč její strážník v tomto případě neplnil svou roli a nezasáhl.

Především je však nutno v souvislosti s touto událostí uvést několik zásadních faktů:

Berme v potaz, že toto napadení bylo individuálním činem několika jedinců a neměli bychom jej vztahovat ke všem Romům žijícím v České republice. Někteří z nich se přímo během inkriminovaného večera snažili útočníkům v napadení zabránit. Samotní obyvatelé Duchcova, včetně místních Romů, uvádějí, že pachatelé útoku pochází z uzavřené rodiny, která se nedávno vrátila z Velké Británie a jejíž členové měli opakovaně problémy s okolím. Nikdo z obyvatel města si přitom nepřeje, aby se zde situace zhoršovala a docházelo k dalším konfliktům.

V této souvislosti je pro mě zarážející i rychlost a souslednost událostí, která začala únikem a zveřejněním videozáznamu z kamerového systému, pokračovala rychlým ohlášením demonstrace a k události se také ihned vyjádřila Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS) na svém webu. Na demonstraci, která sice byla svolána místními obyvateli, se údajně chystají extremisté z blízkého okolí i vzdálenějších míst. Za šířením zprávy do médií a na sociálních sítích i pořádáním této protestní akce mohou stát stoupenci pravicově extremistických hnutí, kteří už delší dobu čekají na příležitost pro své zviditelnění. Podobně jako v případě událostí na Šluknovsku se velmi brzy snaží přidat se ke zdvihající se vlně protiromských nálad a zvýšit tak svou popularitu a přilákat hlasy voličů. K čemu tyto snahy vedly v případě Šluknovska, si snad ještě pamatuje každý z nás.

Proto žádám všechny, abychom se všemi způsoby snažili o to, aby v tomto případě k podobnému vývoji nedošlo.

TZ Moniky Šimůnkové, vládní zmocněnkyně pro lidská práva
Přečteno: 2582x
 

Kam dál:

Štítky:  

Duchcov, Monika ŠimůnkováHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo