romea - logo
5. července 2020 (neděle)
svátek má Státní svátek - Cyril a Metoděj
Loading
rozšířené vyhledávaní

Monika Šimůnková: Nepomáhejme extremistům vytvořit další Šluknovsko

Praha, 29.5.2013 18:11, (ROMEA)
Monika Šimůnková (Zdroj: www.vlada.cz)
Monika Šimůnková (Zdroj: www.vlada.cz)

Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková vydala k násilnému útoku v Duchcově a demonstraci, která je ve městě pořádána dnešní večer, tiskové prohlášení. Server Romea.cz ho zveřejňuje v plném znění.

Tiskové prohlášení Moniky Šimůnkové

Veřejností a českými médii v posledních hodinách hýbe případ násilného útoku, který se odehrál 18. května v severočeském Duchcově. Dnes se má ve městě uskutečnit demonstrace, kterou s podtitulem „proti romským agresorům“ svolali dva místní obyvatelé, kteří jsou známí svými radikálními protiromskými vyjádřeními.

To, co se v Duchcově odehrálo, je bezesporu naprosto odsouzeníhodný čin, jsem ráda, že pachatelé jsou již známi, byli obviněni a věřím, že budou spravedlivě potrestáni. Současně se domnívám, že by městská policie měla jasně vysvětlit, proč její strážník v tomto případě neplnil svou roli a nezasáhl.

Především je však nutno v souvislosti s touto událostí uvést několik zásadních faktů:

Berme v potaz, že toto napadení bylo individuálním činem několika jedinců a neměli bychom jej vztahovat ke všem Romům žijícím v České republice. Někteří z nich se přímo během inkriminovaného večera snažili útočníkům v napadení zabránit. Samotní obyvatelé Duchcova, včetně místních Romů, uvádějí, že pachatelé útoku pochází z uzavřené rodiny, která se nedávno vrátila z Velké Británie a jejíž členové měli opakovaně problémy s okolím. Nikdo z obyvatel města si přitom nepřeje, aby se zde situace zhoršovala a docházelo k dalším konfliktům.

V této souvislosti je pro mě zarážející i rychlost a souslednost událostí, která začala únikem a zveřejněním videozáznamu z kamerového systému, pokračovala rychlým ohlášením demonstrace a k události se také ihned vyjádřila Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS) na svém webu. Na demonstraci, která sice byla svolána místními obyvateli, se údajně chystají extremisté z blízkého okolí i vzdálenějších míst. Za šířením zprávy do médií a na sociálních sítích i pořádáním této protestní akce mohou stát stoupenci pravicově extremistických hnutí, kteří už delší dobu čekají na příležitost pro své zviditelnění. Podobně jako v případě událostí na Šluknovsku se velmi brzy snaží přidat se ke zdvihající se vlně protiromských nálad a zvýšit tak svou popularitu a přilákat hlasy voličů. K čemu tyto snahy vedly v případě Šluknovska, si snad ještě pamatuje každý z nás.

Proto žádám všechny, abychom se všemi způsoby snažili o to, aby v tomto případě k podobnému vývoji nedošlo.

TZ Moniky Šimůnkové, vládní zmocněnkyně pro lidská práva
Přečteno: 2525x
 

Kam dál:

Štítky:  

Duchcov, Monika ŠimůnkováHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo