NABÍDKA: Vzdělávání romských dětí může mít svá specifika, R-Mosty zdarma nabízejí specializovaný kurz

Organizace R-Mosty nabízí všem učitelům a dalším pedagogickým pracovníkům ze škol i z neziskové sféry kurz zaměřený na specifika práce s dětmi z romského sociokulturního prostředí. Seminář se uskuteční v termínu 27. a 28. srpna v nádherném prostředí biogfarmy Belina v Nežichově u Toužimi.
Účastníkům je, díky podpoře grantu ministerstva školství, hrazeno ubytování i strava. Kurz pomáhá lépe a efektivněji pracovat s dětmi z romských rodin. Jeho cílem je poskytnout informační servis v podobě ucelených dat o romské historii, jazyce a kulturních specifikách. Do témat kurzu se promítají také otázky související se sociálním vyloučením a chudobou, které romské rodiny často čelí. Speciální blok je věnován konkrétním metodám, které pomáhají zlepšit spolupráci mezi školou a romským žákem, potažmo jeho rodinou.
Dostane se i na konkrétní didaktické postupy ve zefektivňování výuky v češtině, matematice, zeměpisu, přírodopisu a v dalších předmětech. Leitmotivem celého semináře je navazování konkrétních zkušeností účastníků na jednotlivá témata a interaktivní diskuse. Dostatek prostoru pro sdílení zkušeností vzniká díky tomu, že kurz je dvoudenní a výjezdní. Lektory jsou zkušení romisté Barbora Šebová a David Tišer a ředitelka základní školy Floriána Bayera v Kopřivnici, která má mnohaleté zkušenosti s integrací romských dětí v hlavním vzdělávacím proudu.
Kurz je akreditován MŠMT v systému dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků a díky podpoře MŠMT je zcela ZDARMA, včetně ubytování a stravy. Kapacita je omezena na max.15 účastníků. Zájemci se mohou hlásit mailem na adam@r-mosty.cz nebo telefonicky na čísle 725 345 594.
Harmonogram kurzu:
27. 8. 2018
- 9:00 – 10:00 příjezd na místo, prezence, občerstvení
- 10:00 – 13:00 romská historie s důrazem na česko - slovenský kontext a její vazby na současné fenomény. (Seznámení se zásadními momenty romské historie, zvláště té novodobé a z toho vyplývajícími souvislostmi v oblasti sociální, kulturní, hodnotové apod.)
- 13:00 – 14:00 pauza na oběd
- 14:00 – 16:30 romština a romský etnolekt češtiny a jejich vliv na školní úspěšnost romských dětí
(Vliv jazykového zázemí dítěte na schopnost učení se v české škole, možné omyly při diagnostikách SPU romských žáků, romský etnolekt češtiny. Základníseznámení s gramatickou a jazykovou strukturou romštiny a jejími specifiky. Důvody a podoby lexikálních a gramatických přenosů z romštiny do češtiny) - 16:30 evaluace a závěr prvního dne
- 17:30 večeře v Café Kryštofa Haranta v Horních Polžicích, neformální diskuse
29. 8. 2018
- 8:00 – 8:30 snídaně
- 8:30 - 11:30 příklady dobré praxe při práci s romskými žáky, proinkluzivní přístup školy jako instituce, inovativní prvky ve vzdělávání romských žáků. (Prezentace zkušeností pedagogů, kteří dlouhodobě pracují s romskými dětmi, sdílení doporučení a metod, příklady dobré praxe, metody kinestetického výchovného stylu, základy pedagogiky montessori. Principy multikulturního vzdělávání ve Velké Británii s ohledem na integraci romských dětí. Metody navázání spolupráce s romskou rodinou, komunikace s romskými rodiči, projektové vyučování, vhodná průřezová témata apod.)
- 11:30 – 12:30 pauza na oběd
- 12:30 – 15:30 sociokulturní specifika romských žáků, úskalí a možnosti spolupráce s romskými žáky a jejich rodinami (výchova a postavení dětí v romské rodině, vidění světa, vztahu ke vzdělání, socioekonomických aspektů, způsobů komunikace, vztahů mezi sourozenci, rodinné solidarity atd. Socioekonomické problémy romských rodin, vliv na školní úspěšnost dětí. Problematika dluhů, nezaměstnanosti, bydlení, kriminalizace rodiny a dalších aspektů sociálního vyloučení.)
Nepřehlédněte:
Kam dál:
- VIDEO: Kdo by se měl nechat očkovat? A komu se očkování naopak nedoporučuje? Pro ROMEA TV vysvětluje lékařka Marie Nejedlá
- VIDEO: Jak se pozná, že vakcína funguje a proč je očkování tak důležité? Pro ROMEA TV vysvětluje lékařka Marie Nejedlá
- Před šestasedmdesáti lety nacisté zavraždili Romy ze Zajišťovacího tábora v Dubnici nad Váhom
- Talentovaná romská šachistka válcuje dospělé. Remizovala i s šachovým velmistrem Anatolijem Karpovem
- Britská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme
- Smolíková v diskusi s Křečkem: Jestliže odmítáte existenci diskriminace Romů, měl byste rezignovat!
- Jan Bendig: Nový videoklip s Tebou vám má připomenout, že na světě může být i krásně
- V rámci programu Housing First získali lidé v nouzi bydlení v 375 bytech
- ROMEA: Pravidelná podpora romských studentů má smysl. Dokazují to i pololetní vysvědčení našich stipendistů
- Neziskové organizace: Křečkovy výroky o Romech snižují důvěru v jeho úřad
- Renáta Plachetková z Velké Británie pro ROMEA TV: Kdo nezíská status usedlíka, bude muset opustit Velkou Británii
- Slovenská ombudsmanka navrhuje efektivní desegregaci ve školství. Chce řešit i zařazování romských dětí do zvláštních škol
Štítky:
Tiskové zprávy, R-Mosty, o. s., Vzdělávání, Romové, Neziskový sektor, škola, ReklamaHLAVNÍ ZPRÁVY

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma
22.2.2021 10:30
videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme
19.2.2021 16:25