romea - logo
26. února 2021 (pátek)
svátek má Dorota

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Nadnárodní síť spouští pomoc romským dětem v přístupu ke vzdělání

Bukurešť, Rumunsko, 8.3.2013 16:29, (ROMEA)
Londýnský protest proti pokračující segregaci romských dětí v praktických školách v České republice.
Londýnský protest proti pokračující segregaci romských dětí v praktických školách v České republice.

Organizace Romani CRISS, ve spolupráci s FXB Centrem pro zdraví a lidská práva na Harvardské univerzitě, s Řeckým helsinským výborem, Evropským střediskem pro práva Romů (ERRC) v Budapešti, občanským sdružením Vzájemné soužití a sdružením Integro z Bulharska realizuje projekt DARE-net  - Desegregace a kroky pro vzdělávání Romů.

Cílem projektu je vytvořit nadnárodní síť romské i neromské občanské společnosti, které budou spolu s akademickou obcí analyzovat postupy a iniciativy týkající se vzdělávání a segregace romských dětí ve školách v Rumunsku, Chorvatsku, Řecku, Maďarsku, České republice a v Bulharsku.

V rámci projektu DARE bylo v únoru 2013 realizováno první společné mezinárodní setkání všech partnerů v Bukurešti. Toto setkání bylo pro všechny partnerské země příležitost k diskusi, úsilí k řešení problematiky, ke sdílení příkladů dobré praxe v oblasti vzdělávání a obeznámení se s podobami segregace v jednotlivých zemích.

Součástí setkání byla diskuse o právních aspektech kauz a segregace, o stávající legislativě, zákonech a problematice segregace ve školství, jednotlivé iniciativy prezentovaly svou angažovanost v této problematice, představily kroky, které vedly k úspěšným soudním rozhodnutím, jako např. rozsudky Evropského soudu pro lidská práva, dokládajícím diskriminaci ve školství (Horváth and Kiss vs. Hungary, D.H. and other versus Czech Republic, Sampanis versus Greece, Orsus versus Croatia).

Více informací o projektu naleznete zde.

Kontakt: Romani CRISS, oana@romanicriss.org

Přečteno: 844x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Vzdělávání, Inkluzivní vzděláváníHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo