romea - logo
18. ledna 2022 (úterý)
svátek má Vladislav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Nově vzniklá iniciativa Otrokem rasy v Praze a Ostravě pořádala happening a petiční akci ke kauze Přednádraží

Praha, Ostrava, 6.5.2013 10:24, (ROMEA-AKTUALIZACE)
Ivanka Mariposa Čonková na akci za obyvatele Přednádraží, před ministerstvem vnitra na Letné, v Praze 7. Foto k článku: František Kostlán
Ivanka Mariposa Čonková na akci za obyvatele Přednádraží, před ministerstvem vnitra na Letné, v Praze 7. Foto k článku: František Kostlán

Nově vzniklá iniciativa Otrokem rasy dnes zahájila svoji činnost na happeningu před Ministerstvem vnitra v Praze a petičním stánkem před ostravskou radnicí ke kauze Přednádraží. Vzhledem k tomu, že situace na Přednádraží v Ostravě se výrazným způsobem zhoršila, zaměřila zahájení své činnosti právě na toto téma. Ministru vnitra Janu Kubicemu aktivisté předali otevřený dopis, ve kterém jej vyzývají, aby policie Romy z posledního obydleného domu nevystěhovávala.

Praha

Aktivisté předali ministru vnitra Janu Kubicemu dopis, ve kterém jej vyzývají, aby policie nezasahovala proti Romům v Přednádraží.

Akce v Praze před sídlem Ministerstva vnitra na Letné, které se účastnilo asi 50 lidí, začala vystoupením hip hopové formace United Gypsy Crew a hip-hopera Bonuse. Poté přečetla organizátorka Ivanka Mariposa Čonková dopis ministrovi vnitra, v němž jej iniciativa žádá, aby policisté nezasahovali proti nájemníkům na ostravském Přednádraží. O zásah při vystěhovávání tamních obyvatel policii požádal majitel domu Oldřich Roztočil.

"Člověk zrovna nemusí být ministr vnitra, nebo čtenář detektivek, aby poznal, že tady něco nehraje, když majitel jeden týden rozdává smlouvy na další dva měsíce a o týden později říká, že smlouvy jsou neplatné. Je zjevné, že se s Přednádražím a s lidmi, kteří tam bydlí, hraje podivná hra," řekla Čonková.

"Jsou to ti samí lidé, kteří se už skoro rok starají o jeho majetek. Opravují ho svépomocí a chrání ho před srovnáním se zemí. Jakkoli je situace kolem Přednádraží zamotaná, jedno je jasné - proti těmto lidem by policie neměla zasahovat. Mají platné smlouvy, a pokud nejsou platné, je to chyba majitele. Neudělali nic špatného," četla Čonková z dopisu ministrovi.

Podle Čonkové majitel domů postavil policii do situace, kdy se musí rozhodnout, zda je tu na ochranu zákona, nebo na ochranu kmotrů. Zároveň by se ale podle ní měla situací v Ostravě zabývat, kolem případu je "mnoho nevysvětlených záhad, které si zasluhují objasnění".

Ministr Kubice se akce nezúčastnil, tou dobou totiž byl na jednání mimo budovu. Poslal za sebe mluvčího Pavla Nováka. "Já to se vší vážností předám panu ministrovi. Jakmile to půjde, tak na to odpovíme buď my jako ministerstvo, a pokud by tam bylo nějaké pochybení na trestný čin, tak policie," řekl.

Ostrava

Ostravská akce, která se konala ve spolupráci s občanskými iniciativami ProAlt a Vzájemné soužití, proběhla na Prokešově náměstí před ostravskou Novou radnicí, kde byl umístěn petiční stánek. Petice proti vystěhovávání obyvatel z Přednádraží do předražených ubytoven dále pkračuje.

Současně byli představitelé tohoto městského obvodu vyzváni k okamžitému a transparentnímu jednání s cílem zajistit obyvatelům ul. Přednádraží i dalších vystěhovávaných lokalit v Ostravě Přívoze důstojné bydlení, a to přednostně v bytech patřících obci. Městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz ovšem lidem z Přednádraží odmítá byty přidělit, což jeho představitelé potvrdili i dnešním prohlášením.

Text petice:

PROTI VYSTĚHOVÁNÍ OBYVATEL Z UL. PŘEDNÁDRAŽÍ DO PŘEDRAŽENÝCH UBYTOVEN

Od 3. 8. 2012 trvá Úřad městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz na okamžitém vystěhování nájemníků z domů na ulici Přednádraží a dalších lokalit. Důvodem je špatný stav těchto domů, což ve svém rozhodnutí uvedl Stavební úřad v Ostravě. Výše uvedený městský úřad současně uznává, že na špatném stavu domů má významný podíl nefungující kanalizace, jejíž správa a údržba je stále předmětem soudních sporů, určitě však za ni nenesou odpovědnost obyvatelé Přednádraží. Opravu přitom tito obyvatelé marně požadují již více než 10 let. Náhradní bydlení, které městští úředníci obyvatelům Přednádraží za nucené vystěhování nabízejí, spočívá v předražených ubytovnách – tedy nejspíš něčí dobrý kšeft.

Situace v ulici Přednádraží je selháním úřadů, nikoli jejích obyvatel!

VIDEO

Přečteno: 2449x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Přednádraží, Občanská společnost, Bydlení, ubytovny, Sociální vyloučeníHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo