romea - logo
20. ledna 2020 (pondělí)
svátek má Ilona
Loading
rozšířené vyhledávaní

Koupí trička, které navrhl oceňovaný návrhář Pavel Berky, podpoříte sdružení ROMEA

Praha, 25.9.2013 21:40, (ROMEA)
Pavel Berky a jeho trička pro ROMEA, o. s. (FOTO: ZOOT.cz)
Pavel Berky a jeho trička pro ROMEA, o. s. (FOTO: ZOOT.cz)

Módní návrhář Pavel Berky, známá fotografka Bet Orten, rekdakce fashionbook.cz a eshop s módou ZOOT.cz se spojili, aby podpořili lepší soužití romských i neromských občanů ve společnosti – skrze módu.

Kupte si tričko, podpoříte tím sdružení ROMEA. Autorem návrhů na tato trička je návrhář Pavel Berky, držitel ocenění Top style designer 2012. Kupujte zde (kliknutím na vybraný model).

Kdo je Pavel Berky?

Pavel Berky atří mezi nejtalentovanější návrháře nejmladší generace. Rodák z Rimavské Soboty, který se hrdě hlásí ke svému romskému původu, reflektoval své kořeny v kolekci, kterou oslnil na přehlídce Shooting Fashion Stars 2013. O rok dříve získal ocenění Top Styl Designer 2012 na Styl a Kabo (stejný titul vlastní například také Jakub Polanka.)

Pavel se letos zúčastnil soutěže Start up v rámci Mercedes Benz Prague Fashion Weekendu s kolekcí F64.0- jež je inspirována fenoménem transexualismu a “jiné” sexuální orientace. V rámci této kolekce vzniklo triko na podporu sdružení ROMEA.

Co je fashion aktivismus?

Podpora Pavlovy tvorby, osobnosti i myšlenek spadá do konceptu “fashion aktivismu”, kterému se redakce serveru Fashionbook.cz dlouhodobě věnuje. Držitelka titulu Fotograf roku letošního ročníku Czech Grand Design, Bet Orten nafotila k Pavlově kolekci působivý módní editorial. Skrze módní fotografii server upozornil na společenské problémy již několikrát - zviditelnil například kauzu chátrajících lázní Kyselka, fenomén stáří, nebo téma městských útulků pro psy.

Co to je DOBRO., kdo ho dělá a proč?

Ke konceptu “fashion aktivismu” se nyní připojuje i módní eshop ZOOT.cz spolu s firmou na potisk textilu OP Tiger. Spřátelené firmy v rámci nového projektu DOBRO. sponzorují výrobu trik neziskovým organizacím a “dobrým projektům” a věnují jim výtěžek z prodeje. Zisk z triček podle návrhu Pavla Berkyho putuje organizaci ROMEA o.s., se kterou Pavel Berky dlouhodobě spolupracuje na vzdělávacích projektech, k nimž patří i program Romský mentor.

V rámci programu Roma mentor probíhají na osmi základních školách po republice pravidelné workshopy a setkání smíšených skupinek žáků a významných osobností romského původu. Cílem těchto aktivit je zprostředkovávat žákům různého původu společné zážitky, motivovat všechny děti k rozvíjení svých schopností i k plnění vlastních snů. ROMEA o.s. tak přispívá v této složité době k bezproblémovému soužití i k pěstování porozumnění mezi těmito "dvěma světy", které jsou vlastně jeden.

“Během uplynulého měsíce jsme byli svědky hned několika nenávistných “protiromských” pochodů a pokusů o ozbrojené pogromy napříč republikou od Ostravy, přes Duchcov po Plzeň. Chceme se vymezit vůči těmto společenským náladám a zdůraznit, že není správné mluvit o romských spoluobčanech plošně jako o “nepřizpůsobivé entitě”. Je podle nás mimořádně důležité poukazovat na příběhy, které tento mylný vzorec myšlení vyvrací, jako je třeba ten Pavlův. Naše triko symbolizuje úctu k jednotlivci, respekt k odlišnostem i k originální autorské tvorbě – za níž hrdě stojí právě autor romského původu. A my ho hrdě nosíme a šířímě tak tuto myšlenku dál. Nová “značka”  DOBRO. si klade za cíl vířit diskusi, zviditelňovat společenské problémy a zároveň vydělávat peníze organizacím, které se zabývají jejich řešením,” říká koordinátorka projektu za firmu ZOOT.cz Kateřina Písačková.

Koho a co nákupem podpoříte?

ZOOT: "Výtěžek z prodeje tohoto trika věnujeme sdružení ROMEA, které se aktivně zasazuje v mediální, antidiskriminační a vzdělávací oblasti o to, aby se česká společnost stále nerozdělovala na MY a ONI"

"Výtěžek z prodeje tohoto trika věnujeme sdružení ROMEA, které se aktivně zasazuje v mediální, antidiskriminační a vzdělávací oblasti o to, aby se česká společnost stále nerozdělovala na MY a ONI. Organizace realizuje celou řadu vzdělávacích i kulturních projektů, na lokální i celorepublikové úrovni. Jedním z takových dlouhodobých programů je projekt Roma mentor, jehož součástí je kromě jiných významných romských osobností i Pavel Berky," dodává Písačková.

V rámci programu Roma mentor probíhají na osmi základních školách po republice pravidelné workshopy a setkání smíšených skupinek žáků a významných osobností romského původu. Cílem těchto aktivit je zprostředkovávat žákům různého původu společné zážitky, motivovat romské i neromské děti k rozvíjení svých schopností i k plnění vlastních snů. ROMEA o.s. tak přispívá v této složité době k bezproblémovému soužití všech dětí na školách i k pěstování porozumění mezi těmito "dvěma světy".

“ROMEA se za celou dobu své existence snaží jak aktivizovat Romy samotné k větší společenské angažovanosti a hrdosti na svůj původ, tak ukázat majoritě, že i mezi námi je mnoho slušných, vzdělaných, aktivních lidí, jimž není naše země a společnost lhostejná. I mezi námi jsou tací, kteří neváhají skočit do řeky pro záchranu života jiného člověka jako například Irena Drevňáková, nebo motivovat všechny žáky bez rozdílu, jako například Pavel Berky. Je to nutné v každé době, zvláště v téhle mimořádně vypjaté. Žijeme tu společně a nechceme se dělit na My a Vy,” říká Jarmila Balážová, předsedkyně sdružení ROMEA, novinářka, absolventka FSV UK v oboru žurnalistiky.

Sdružení ROMEA v loňském roce obdrželo od velvyslanectví USA za dlouhodobé prosazování lidských práv cenu Alice Garique Masarykové. Letos je za provozování online zpravodajství www.romea.cz z romského světa - které jde v mnoha sporných kauzách hlouběji, než běžná média - nominována na ocenění Křišťálová lupa. Kromě toho vydává tištěný časopis Romano vodi’ (Romská duše) a je významným mediálním a politickým hlasem uvnitř i vně romské komunity.

VIDEO

TZ ZOOT
Přečteno: 2853x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Pavel Berky, ROMEA, Móda, PodporaHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo