romea - logo
26. května 2020 (úterý)
svátek má Filip
Loading
rozšířené vyhledávaní

Koupí trička, které navrhl oceňovaný návrhář Pavel Berky, podpoříte sdružení ROMEA

Praha, 25.9.2013 21:40, (ROMEA)
Pavel Berky a jeho trička pro ROMEA, o. s. (FOTO: ZOOT.cz)
Pavel Berky a jeho trička pro ROMEA, o. s. (FOTO: ZOOT.cz)

Módní návrhář Pavel Berky, známá fotografka Bet Orten, rekdakce fashionbook.cz a eshop s módou ZOOT.cz se spojili, aby podpořili lepší soužití romských i neromských občanů ve společnosti – skrze módu.

Kupte si tričko, podpoříte tím sdružení ROMEA. Autorem návrhů na tato trička je návrhář Pavel Berky, držitel ocenění Top style designer 2012. Kupujte zde (kliknutím na vybraný model).

Kdo je Pavel Berky?

Pavel Berky atří mezi nejtalentovanější návrháře nejmladší generace. Rodák z Rimavské Soboty, který se hrdě hlásí ke svému romskému původu, reflektoval své kořeny v kolekci, kterou oslnil na přehlídce Shooting Fashion Stars 2013. O rok dříve získal ocenění Top Styl Designer 2012 na Styl a Kabo (stejný titul vlastní například také Jakub Polanka.)

Pavel se letos zúčastnil soutěže Start up v rámci Mercedes Benz Prague Fashion Weekendu s kolekcí F64.0- jež je inspirována fenoménem transexualismu a “jiné” sexuální orientace. V rámci této kolekce vzniklo triko na podporu sdružení ROMEA.

Co je fashion aktivismus?

Podpora Pavlovy tvorby, osobnosti i myšlenek spadá do konceptu “fashion aktivismu”, kterému se redakce serveru Fashionbook.cz dlouhodobě věnuje. Držitelka titulu Fotograf roku letošního ročníku Czech Grand Design, Bet Orten nafotila k Pavlově kolekci působivý módní editorial. Skrze módní fotografii server upozornil na společenské problémy již několikrát - zviditelnil například kauzu chátrajících lázní Kyselka, fenomén stáří, nebo téma městských útulků pro psy.

Co to je DOBRO., kdo ho dělá a proč?

Ke konceptu “fashion aktivismu” se nyní připojuje i módní eshop ZOOT.cz spolu s firmou na potisk textilu OP Tiger. Spřátelené firmy v rámci nového projektu DOBRO. sponzorují výrobu trik neziskovým organizacím a “dobrým projektům” a věnují jim výtěžek z prodeje. Zisk z triček podle návrhu Pavla Berkyho putuje organizaci ROMEA o.s., se kterou Pavel Berky dlouhodobě spolupracuje na vzdělávacích projektech, k nimž patří i program Romský mentor.

V rámci programu Roma mentor probíhají na osmi základních školách po republice pravidelné workshopy a setkání smíšených skupinek žáků a významných osobností romského původu. Cílem těchto aktivit je zprostředkovávat žákům různého původu společné zážitky, motivovat všechny děti k rozvíjení svých schopností i k plnění vlastních snů. ROMEA o.s. tak přispívá v této složité době k bezproblémovému soužití i k pěstování porozumnění mezi těmito "dvěma světy", které jsou vlastně jeden.

“Během uplynulého měsíce jsme byli svědky hned několika nenávistných “protiromských” pochodů a pokusů o ozbrojené pogromy napříč republikou od Ostravy, přes Duchcov po Plzeň. Chceme se vymezit vůči těmto společenským náladám a zdůraznit, že není správné mluvit o romských spoluobčanech plošně jako o “nepřizpůsobivé entitě”. Je podle nás mimořádně důležité poukazovat na příběhy, které tento mylný vzorec myšlení vyvrací, jako je třeba ten Pavlův. Naše triko symbolizuje úctu k jednotlivci, respekt k odlišnostem i k originální autorské tvorbě – za níž hrdě stojí právě autor romského původu. A my ho hrdě nosíme a šířímě tak tuto myšlenku dál. Nová “značka”  DOBRO. si klade za cíl vířit diskusi, zviditelňovat společenské problémy a zároveň vydělávat peníze organizacím, které se zabývají jejich řešením,” říká koordinátorka projektu za firmu ZOOT.cz Kateřina Písačková.

Koho a co nákupem podpoříte?

ZOOT: "Výtěžek z prodeje tohoto trika věnujeme sdružení ROMEA, které se aktivně zasazuje v mediální, antidiskriminační a vzdělávací oblasti o to, aby se česká společnost stále nerozdělovala na MY a ONI"

"Výtěžek z prodeje tohoto trika věnujeme sdružení ROMEA, které se aktivně zasazuje v mediální, antidiskriminační a vzdělávací oblasti o to, aby se česká společnost stále nerozdělovala na MY a ONI. Organizace realizuje celou řadu vzdělávacích i kulturních projektů, na lokální i celorepublikové úrovni. Jedním z takových dlouhodobých programů je projekt Roma mentor, jehož součástí je kromě jiných významných romských osobností i Pavel Berky," dodává Písačková.

V rámci programu Roma mentor probíhají na osmi základních školách po republice pravidelné workshopy a setkání smíšených skupinek žáků a významných osobností romského původu. Cílem těchto aktivit je zprostředkovávat žákům různého původu společné zážitky, motivovat romské i neromské děti k rozvíjení svých schopností i k plnění vlastních snů. ROMEA o.s. tak přispívá v této složité době k bezproblémovému soužití všech dětí na školách i k pěstování porozumění mezi těmito "dvěma světy".

“ROMEA se za celou dobu své existence snaží jak aktivizovat Romy samotné k větší společenské angažovanosti a hrdosti na svůj původ, tak ukázat majoritě, že i mezi námi je mnoho slušných, vzdělaných, aktivních lidí, jimž není naše země a společnost lhostejná. I mezi námi jsou tací, kteří neváhají skočit do řeky pro záchranu života jiného člověka jako například Irena Drevňáková, nebo motivovat všechny žáky bez rozdílu, jako například Pavel Berky. Je to nutné v každé době, zvláště v téhle mimořádně vypjaté. Žijeme tu společně a nechceme se dělit na My a Vy,” říká Jarmila Balážová, předsedkyně sdružení ROMEA, novinářka, absolventka FSV UK v oboru žurnalistiky.

Sdružení ROMEA v loňském roce obdrželo od velvyslanectví USA za dlouhodobé prosazování lidských práv cenu Alice Garique Masarykové. Letos je za provozování online zpravodajství www.romea.cz z romského světa - které jde v mnoha sporných kauzách hlouběji, než běžná média - nominována na ocenění Křišťálová lupa. Kromě toho vydává tištěný časopis Romano vodi’ (Romská duše) a je významným mediálním a politickým hlasem uvnitř i vně romské komunity.

VIDEO

TZ ZOOT
Přečteno: 2893x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Pavel Berky, ROMEA, Móda, PodporaHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo