romea - logo
20. března 2018 (úterý)
svátek má Světlana
Loading
rozšířené vyhledávaní

ROM-ACT: Projekt, který má opravdový dopad na romské ženy v Evropě

Praha, 30.1.2014 14:07, (ROMEA)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

 

Evropská unie dlouhodobě kritizuje členské státy kvůli diskriminaci Romů, zejména pak romských dětí a žen. Jednotlivé státy osmadvacítky dokonce vyzývá, aby přijaly účinná opatření k zajištění rovného zacházení s Romy v přístupu na trh práce a k pracovním příležitostem.

V souvislosti s tím evropské instituce několikrát zdůraznily, že situaci může zlepšit i uznávání neformálního vzdělávání a informálního učení. A projekt ROM-ACT, na kterém společně participují organizace z České republiky, Rumunska, Řecka, Irska a Španělska, chce prostřednictvím tohoto vzdělávání zlepšit vzdělání, sociální situaci a pracovní příležitosti evropských Romek.

Během fungování projektu projde procesem uznávání neformálního vzdělávání padesát romských žen. Všechny zapojené země tak získají zkušenosti, které mohou využít v budoucnu především pro ovlivnění legislativy a pravidel v oblasti uznávání výsledků dalšího vzdělávání. A to takovým způsobem, aby byl systém co nejvíce přístupný právě nízkokvalifikovaným skupinám obyvatel, k nimž romské ženy v Evropě patří.

ROM-ACT bude po celou dobu doprovázet i informační kampaň. Vznikne například DVD, které veřejnosti nabídne profily romských žen, jež prošly procesem uznávání neformálního vzdělávání a informálního učení. Vytvoří se také manuál – ten bude obsahovat informace a doporučení, jak takové vzdělávání může pomoci právě nízkokvalifikovaným ženám.

„Projekt je inovativní především svou metodikou, protože romské ženy zapojuje do diskusních skupin přímo a reflektuje jejich příspěvky a požadavky. A v neposlední řadě je ojedinělý v tom, že zahrnuje intergenerační dialog romských žen různého věku a zázemí,“ říká koordinátorka projektu v Česku Martina Horváthová ze z. s. Slovo 21, který v ČR projekt realizuje.

Hlavní výstupy projektu jsou obsaženy v pěti Národních zprávách, které zaznamenávají připomínky samotných romských žen i pracovníků NNO k tomu, jak systémy zpřístupnit Romkám. Z těchto Národních zpráv vnikne v průběhu projektu Evropská zpráva, která bude obsahovat nejnovější připomínky k systémům uznávání neformálního a informálního učení v Evropě a další doporučení od samotných romských žen, zástupců center pro vzdělávání dospělých a romských organizací.

Konsorcium projektu ROM-ACT tvoří sedm partnerských organizací z pěti zemí EU. Více o projektu a partnerech se dozvíte na jeho webových stránkách.
Další informace naleznete ZDE a také ZDE.

Na projektu se podílí sdružení Slovo 21 

Projekt ROM-ACT project (Zpřístupnění systémů uznávání neformálního vzdělávání a informálního učení romským ženám) – 527507-LLP-1-2012-1-ES-GRUNDTVIG-GMP – je spolufinancován programem Grundtvig. Tato zpráva odráží pouze názory autorů a Komise nemůže nést odpovědnost za jakékoli užití vzniklá z informací zde obsažených.

Přečteno: 929x

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Vzdělávání, ProjektyHLAVNÍ ZPRÁVY

Vojtěch Pačan 17. 3. 2018 na demonstraci proti rasismu a šíření nenávisti na pražském Klárově (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

videoZÁZNAM a FOTOGALERIE: Demonstrace proti rasismu a vyvolávání nenávisti. Lidé protestovali proti zpochybňování romského holokaustu

17.3.2018 13:00, (AKTUALIZOVÁNO 14:30)
Proti rasismu, násilí a zpochybňování romského holocaustu demonstrovalo od 13 hodin v Praze na malostranském Klárově několik desítek Romů a dalších odpůrců šíření nenávisti. Kromě projevů byla přečtena jména obětí rasové násilí v České republice, zazněla romská hymna, kterou zahrála skupina Bengas.
 celý článek

Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Comons)

Zástupce ombudsmanky Křeček zaměnil obchodníky s chudobou a jejich oběti. Institut pro sociální inkluzi vyvrací jeho dezinformace

15.3.2018 14:48
Zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček upozornil na svém Facebooku na nekalé praktiky se sociálními dávkami v Sokolově. Ve svém vyjádření ovšem za obchodníky s chudobou označil ty, kteří jsou oběťmi těchto praktik - chudé rodiny. Stejně nesmyslně pak dokreslil své povídání o návštěvě Sokolova neexistujícím příkladem o pěstounské rodině, která prý od státu pobírá skoro sedmdesát tisíc korun. Dezinformace šířené Stanislavem Křečkem vyvrátil Institut pro sociální inkluzi (IPSI) na svém Facebooku.
 celý článek

Andrej Babiš (vpravo) v doprovodu senátora Jaroslava Doubravy (vlevo) spolu s ředitelem SBD Krušnohor Františkem Rybou, kteří oba prosluli rasistickými protiromskými výroky.

Některé výroky družstva Krušnohor na adresu Romů mohou být trestným činem, upozorňuje veřejná ochránkyně práv

15.3.2018 13:05
Veřejnou ochránkyni práv Annu Šabatovou znepokojuje vyjadřování bytového družstva Krušnohor, které na Mostecku spravuje tisíce bytů, na adresu Romů. Poslala mu proto dopis s žádostí o nápravu.
 celý článek

Diskuse:

Každý diskutující musí dodržovat PRAVIDLA DISKUZE SERVERU Romea.cz. Moderátoři serveru Romea.cz si vyhrazují právo bez předchozího upozornění odstranit nevhodné příspěvky z diskuse na Romea.cz. Při opakovaném porušení pravidel mohou moderátoři diskutéra zablokovat.

Další články z rubriky..
romea - logo