romea - logo
25. března 2019 (pondělí)
svátek má Marián
Loading
rozšířené vyhledávaní

ROM-ACT: Projekt, který má opravdový dopad na romské ženy v Evropě

Praha, 30.1.2014 14:07, (ROMEA)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Evropská unie dlouhodobě kritizuje členské státy kvůli diskriminaci Romů, zejména pak romských dětí a žen. Jednotlivé státy osmadvacítky dokonce vyzývá, aby přijaly účinná opatření k zajištění rovného zacházení s Romy v přístupu na trh práce a k pracovním příležitostem.

V souvislosti s tím evropské instituce několikrát zdůraznily, že situaci může zlepšit i uznávání neformálního vzdělávání a informálního učení. A projekt ROM-ACT, na kterém společně participují organizace z České republiky, Rumunska, Řecka, Irska a Španělska, chce prostřednictvím tohoto vzdělávání zlepšit vzdělání, sociální situaci a pracovní příležitosti evropských Romek.

Během fungování projektu projde procesem uznávání neformálního vzdělávání padesát romských žen. Všechny zapojené země tak získají zkušenosti, které mohou využít v budoucnu především pro ovlivnění legislativy a pravidel v oblasti uznávání výsledků dalšího vzdělávání. A to takovým způsobem, aby byl systém co nejvíce přístupný právě nízkokvalifikovaným skupinám obyvatel, k nimž romské ženy v Evropě patří.

ROM-ACT bude po celou dobu doprovázet i informační kampaň. Vznikne například DVD, které veřejnosti nabídne profily romských žen, jež prošly procesem uznávání neformálního vzdělávání a informálního učení. Vytvoří se také manuál – ten bude obsahovat informace a doporučení, jak takové vzdělávání může pomoci právě nízkokvalifikovaným ženám.

„Projekt je inovativní především svou metodikou, protože romské ženy zapojuje do diskusních skupin přímo a reflektuje jejich příspěvky a požadavky. A v neposlední řadě je ojedinělý v tom, že zahrnuje intergenerační dialog romských žen různého věku a zázemí,“ říká koordinátorka projektu v Česku Martina Horváthová ze z. s. Slovo 21, který v ČR projekt realizuje.

Hlavní výstupy projektu jsou obsaženy v pěti Národních zprávách, které zaznamenávají připomínky samotných romských žen i pracovníků NNO k tomu, jak systémy zpřístupnit Romkám. Z těchto Národních zpráv vnikne v průběhu projektu Evropská zpráva, která bude obsahovat nejnovější připomínky k systémům uznávání neformálního a informálního učení v Evropě a další doporučení od samotných romských žen, zástupců center pro vzdělávání dospělých a romských organizací.

Konsorcium projektu ROM-ACT tvoří sedm partnerských organizací z pěti zemí EU. Více o projektu a partnerech se dozvíte na jeho webových stránkách.
Další informace naleznete ZDE a také ZDE.

Na projektu se podílí sdružení Slovo 21 

Projekt ROM-ACT project (Zpřístupnění systémů uznávání neformálního vzdělávání a informálního učení romským ženám) – 527507-LLP-1-2012-1-ES-GRUNDTVIG-GMP – je spolufinancován programem Grundtvig. Tato zpráva odráží pouze názory autorů a Komise nemůže nést odpovědnost za jakékoli užití vzniklá z informací zde obsažených.

Přečteno: 952x

 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Vzdělávání, ProjektyHLAVNÍ ZPRÁVY

V Rokycanech se 23. 3. 2019 v kostele a na hřbitově naposledy rozloučilo s romskou zpěvačkou Věrou Bílou téměř 2000 lidí. (FOTO: ROMEA TV)

videoZÁZNAM: 2000 lidí se v Rokycanech rozloučilo s královnou romské hudby Věrou Bílou

22.3.2019 20:51, (AKTUALIZOVÁNO 13:40)
V Rokycanech se dnes v kostele a na hřbitově naposledy rozloučilo s romskou zpěvačkou Věrou Bílou téměř 2000 lidí, většinou Romů. Obřad v kostele na náměstí začal v 11:00, poté šly a jely stovky lidí na hřbitov na okraji města. Cestou se lidé zastavili u obchodního střediska Žďár, kde zpěvačka sedávala na lavičce a kde chtějí příbuzní a známí vytvořit pietní místo. Na hřbitově hrála desítky minut čtyřčlenná kapela synovce Bílé a houslisty Jiřího Gini. Na závěr uvedl její oblíbené písně včetně moravské Dobrú noc a sladké sny. Zpěv ale podle regulí romských pohřbů nezazněl ani k jedné melodii.
 celý článek

Andrej Kiska, prezident Slovenské republiky (FOTO: Katarzyna Czerwińska, Wikimedia Commons)

videoZÁZNAM: Evropskou cenu Sintů a Romů za lidská práva získal slovenský prezident Andrej Kiska

15.3.2019 15:15
Od 18. do 21. března 2019 probíhá již čtvrtý ročník Romského týdne na půdě Evropského parlamentu v Bruselu. Dnes byla v rámci programu udělena také Evropská cena Sintů a Romů za lidská práva - získal ji slovenský prezident Andrej Kiska. Server Romea.cz udělení ceny přenášel živě přímo z Bruselu.
 celý článek

Radek banga

Radek Banga k reakcím na útok na Novém Zélandu: Neklesejte na lidské dno

19.3.2019 15:00
„Radikalizující společnost je pokaždé následkem ekonomického nebo společenského napětí a v historii lidstva není ničím novým. Klesnout ovšem na tak hluboké lidské dno a souhlasit s útokem na Novém Zélandu může skutečně jen totální psychická troska a hnusná odporná mentální bestie,“ uvedl k teroristickému útoku z pátku 15.března, při kterém došlo k masakru ve dvou mešitách ve městě Christchurch.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo