romea - logo
26. února 2021 (pátek)
svátek má Dorota

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Romové píší přerovskému primátorovi, aby zamezil pochodu extremistů městem

Přerov, 11.3.2013 14:34, (ROMEA)
Logo Strany rovných příležitostí
Logo Strany rovných příležitostí

Strana rovných příležitostí společně s Výborem pro odškodnění holocaustu a dalšími iniciativami apeluje na primátora Přerova Jiřího Lajtocha (ČSSD), aby město zamezilo pochodu pravicových extremistů z Dělnické mládeže a DSSS. Ti mají 1. května 2013 pochodovat ulicemi převážně obývanými Romy. Autoři výzvy se dovolávají judikátu Nejvyššího správního soudu ke kauze řádně ohlášeného pochodu neonacistů bývalým židovským městem, na výročí tzv. křišťálové noci. Soud v tomto judikátu důrazně doporučil zkoumat i účel takovýchto shromáždění. Výzvu přinášíme v plném znění:

Veřejná výzva primátorovi města Přerov

Vážený pane primátore,

předsednictvo Strany rovných příležitostí spolu s romskými oběťmi nacistických koncentráků a pozůstalými po obětech sdružených ve Výboru pro odškodnění romského holocaustu v ČR, a níže uvedenými organizacemi, se na Vás, politiky města Přerov, obrací s naléhavou žádostí, abyste zamezili pochodu pravicových extremistů z Dělnické mládeže a DSSS ulicemi vašeho města, ve kterých žijí romské rodiny. Pochod je nahlášen na 1. května 2013.

Žádáme vás, abyste zohlednili při vašem rozhodování nezpochybnitelnou skutečnost, že extremisté svou akci záměrně směřují do ulic, kde žijí romské rodiny s dětmi. Účelem těchto pochodů je nahánět romským rodinám s dětmi strach, s cílem vyštvat Romy z Vašeho města. Je zřejmé, že ke svým cílům zneužijí občany Vašeho města k vyostření protiromských nálad. Dojde tak k trestnému činu podněcování nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich základních práv a svobod.

Při této příležitosti si vám dovolujeme připomenout judikát Nejvyššího správního soudu, který se zabýval rádně ohlášeným pochodem neonacistů v Praze, v den výročí tzv. křišťálové noci. Soud v tomto judikátu důrazně doporučil zkoumat účel takovýchto shromáždění. V Praze soud pochod neonacistů židovskou částí Prahy oprávněně zakázal. Věříme, že nás nedonutíte si myslet, že jsou Romové v tomto ohledu druhořadými občany.

Předpokládáme, že rodiny nebudete nutit, aby se v den konání pochodu z vašeho města odešly schovat jinam. To jsme již jako Romové jednou zažívali. Bylo by to krajně nedůstojné a ponižující. Připomínáme zkušenost našich rodičů z doby druhé světové války, kdy se před nacisty a jejich sympatizanty museli také schovávat.

Pane primátore, je nanejvýš žádoucí, abyste na jednání krizového štábu pozvali i zástupce přerovských Romů, které si tamní Romové sami vyberou. Věříme, že se spolu s policejními složkami postaráte o bezpečnost svých spoluobčanů, tedy i těch romských.

Přivítáme, když nás o přijatých opatřeních budete včas informovat.

S pozdravem
Strana rovných příležitostí, Výbor pro odškodnění romského holocaustu v ČR, o.s. Forum. Cz, Roma aven jekhetane - skupina proti nenávisti na FB, o.s. SRNMPK, o.s Khamoro

Čeněk Růžička, místopředseda strany SRP
(za předsednictvo SRP)

Na vědomí náměstkům primátora:
Mgr. Josef Kulíšek, Michal Zácha DiS., Mgr. Dušan Hluzín

Přečteno: 1687x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Extremismus, Pochod, Neonacismus, Přerov, DSSS, Dělnická mládežHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo