romea - logo
23. května 2022 (pondělí)
svátek má Vladimír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Romský Bašavel představí na Mikuláše v Akropoli pestrý program

23.11.2015 12:09, (AKTUALIZOVÁNO)
Romský Bašavel se uskuteční 5. prosince od 18:00 v Paláci Akropolis na pražském Žižkově.
Romský Bašavel se uskuteční 5. prosince od 18:00 v Paláci Akropolis na pražském Žižkově.

5. prosince v 17:45 v Paláci Akropolis na pražském Žižkově začne pestrý program romského bašavelu. Diváci, kteří dorazí mezi 17:45 a 18:30, budou mít celou akci zdarma, ostatní za symbolických 50,- Kč.

Bašavel znamená v romštině oslava nebo zábava a to je hlavním posláním tohoto večírku. V programu se objevují vynikající romští muzikanti, ale také divadelnící a dětské umělecké skupiny, které dělají skvělé věci v oboru tanečních bojových umění nebo v klaunských a artistických dovednostech. Akci moderuje romský herec, lektor a aktivista David Tišer a kousek programu bude věnován také vzpomínce na romistku Milenu Hübschmannovou.

Romský Bašavel začíná v 17:45 hodin koncertem znovuobnovené kapely Mário Bihári a Bachtale Apsa. Jejich repertoir netvoří jen romská tradiční hudba, ale také autorská tvorba Mária Biháriho, kterou se v minulosti výrazně podepsal např. na odkazu Zuzany Navarové. V Máriových skladbách se prolínají romské melodie a rytmy s latinskoamerickou hudbou, tangem, flamencem, swingem a dalšími styly. Základem hudby Bachtale Apsa je každopádně virtuozní akordeon a klavír Mária Biháriho.

Po prvním koncertu dostane prostor tzv. divadlo utlačovaných, které sehraje hru Neprojdeš!. Diskotéka je místo, kam se všichni chodí bavit. Romští i neromští herci vás budou držet v napětí, zda se hlavnímu hrdinovi podaří dostat tak, kam všichni ostatní snadno projdou. Co je důvodem a jak z toho ven, resp. dovnitř, zjistí zájemci na vlastní kůži, protože v tomto divadle si hlavní roli může zkusit zahrát kdokoliv.

Po divadelním představení už dostanou prostor romské děti z artistické a klaunské skupiny Cigi Cigi cirkus. Sdružují se pod hlavičkou organizace IQ Roma servis a vede je artista a lektor Vojtěch Veselý. Na artisty a klauny naváže domácí žižkovská rapová trojice UGC, která v zápětí pozve na pódium hlavní hvězdy romského r´n´b popu tohoto večera Davida Rostaše a Ladislava Ciroka, alias Funky Brothers. Po jejich setu bude gradace večera pokračovat vystoupením taneční bojové skupiny s názvem Bojovat Srdcem. Skupina dětí ze sociálně vyloučených lokalit v Brně a okolí okouzluje svým uměním v brazilském bojovém tanci Capoeira už i za našimi hranicemi. Jejich patnáctiminutové vystoupení bude plné přemetů, salt a dalších figur, které odporují zemské přitažlivosti.

Vrcholem večera bude koncert špičkových romských hudebníků okolo známého houslisty, herce a moderátora Vojtěcha Lavičky. Vojta Lavička Gypsy Spirit vezmou publikum na divokou jízdu napříč širým romským hudebním světem. Na konci této cesty bude už připravený nedbale elegantní djský projekt Gadjo.cz, který v přilehlém baru navodí atmosféru která divákům nedovolí odejít. Ocitnou se totiž na svatbě kdesi na balkáně nebo snad na karnevalu v Riu? Bašavel bude až do půlnoci pokračovat v této přístavní tančírně plné chytlavého gypsy latino jazzu, rock n rollového tetování nebo teď módního electroswingu.

Akci pořádá nezisková organizace R-Mosty ve spolupráci s Palácem Akropolis. Je realizována v rámci projektu, který je podpořený dotačním titulem Magistrátu Hl. m. Prahy "Celoměstské programy podpory aktivit národnostních menšin na území hl. m. Prahy pro rok 2015".

Reklamní sdělení - TZ R-mosty
Přečteno: 922x
 

Kam dál:

Štítky:  

Hudba, Koncert, R-Mosty, o. s.HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo