romea - logo
2. června 2020 (úterý)
svátek má Jarmil
Loading
rozšířené vyhledávaní

SRP: Útok na Roma v Ostravě je důsledkem laxnosti příslušných orgánů, Romové zachovejte klid

Praha/Ostrava, 27.11.2014 13:24, (ROMEA)
Logo Strany rovných příležitostí
Logo Strany rovných příležitostí

Podle představitelů Strany rovných příležitostí (SRP) je rasový útok na 17letého mladíka v Ostravě u Penny Marketu důsledkem nečinnosti a laxnosti orgánů činných v trestních řízeních, které dostatečně netrestají útoky s rasovým podtextem a často je překvalifikovávány na právní kvalifikaci s nižší trestní výměrou. SRP zároveň apeluje na Romy, aby se při případných shromážděních zdrželi nepředložených emocí, které by pouze zhoršily soužití, více vyhrotily stávající situaci, a aby vyčkali na odhalení a spravedlivé potrestání viníků. Uvádí se to v tiskovém prohlášení, které server Romea.cz zveřejňuje v plném znění.

Vyjádření Strany rovných příležitostí k brutálnímu napadení 17letého romského mladíka

Jsme hluboce znepokojeni skutečností, že přes všechny legislativní nástroje a úmluvy vláda přehlíží nebezpečné projevy rasismu v ČR a stávající stav české společnosti v tolerování anticikanismu.

Český právní řád disponuje nástroji k eliminaci jevů potírajících demokratické hodnoty. Avšak v praxi je soudy nedostatečně využívají, či spíše zohledňují protiromské nálady před spravedlnosti.

Není proto ojedinělé, že jsou skutky pachatelů závažných trestních činů z rasových důvodů českými soudy překvalifikovávány na právní kvalifikaci s nižší trestní výměrou. Příkladem je výrok soudu ve věci vraždy Roma v Teplicích a řada dalších, z čehož pachatelé získávají pocit beztrestnosti a oběti pocit marnosti.

ČR se rovněž potýká s nedostatkem expertů na extremismus. To významně zasahuje do práv poškozeného a brání právu na spravedlivý proces. Nedostatek kvalifikovaných expertů znemožňuje vypracování expertního posudku v trestním řízení. Právě spolupráce policie s fundovaným expertem již na začátku šetření umožňuje přesnější odhalování extremismu a podkládá zdůvodnění právní kvalifikace trestných činů s rasovým podtextem.

Rasový útok na 17letého mladíka v Ostravě u Penny Marketu je tedy důsledkem nečinnosti a laxnosti orgánů činných v trestních řízeních. Čeští Romové jsou pobouřeni brutálním útokem na bezbranného útlého chlapce, kterého bez jakýchkoliv pochyb chuligáni napadli pouze pro jeho evidentní příslušnost k romskému národu. Chystají protestní akce, které by mohly vyústit v zostření vztahů Romů s většinou.

Žádáme proto vládu, policii, státní zástupce a soudy, aby se případem řádně zabývaly, pachatele zadrželi a spravedlivě potrestali.

Zároveň apelujeme na Romy, aby se při případných shromážděních zdrželi nepředložených emocí, které by pouze zhoršily soužití, více vyhrotily stávající situaci, a aby vyčkali na odhalení a spravedlivé potrestání viníků.

Za Stranu rovných příležitostí:

Miroslav Kováč – předseda
Čeněk Růžička – místopředseda
Bc. Antonie Burianská - místopředseda

Tisková zpráva Strany rovných příležitostí
Přečteno: 1836x
 

Kam dál:

Štítky:  

Strana rovných příležitostí, Extremismus, Neonacismus, Rasismus, Policie, Násilí, Násilí z nenávistiHLAVNÍ ZPRÁVY

V době živého televizního vystoupení prezidenta Donalda Trumpa, ve kterém tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali

videoVIDEO: Trump tvrdil, že je na straně pokojně protestujících, ve stejnou chvíli těžkooděnci rozháněli slzným plynem pokojné demonstranty u Bílého domu

2.6.2020 10:53
Americký prezident Donald Trump nařídil mobilizaci všech dostupných civilních i vojenských sil s cílem zastavit již týden trvající nepokoje, které se rozpoutaly po násilné smrti černocha George Floyda. V době prezidentova živého televizního vystoupení, ve kterém Trump tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali "nestřílejte" s pomocí slzného plynu. Těžkooděnci proti pokojnému shromáždění použili obušky, zasahovali i policisté na koních. Protesty v USA pokračují již sedmým dnem a připojilo se k nim více než 75 měst, i když ve čtyř desítkách z nich platí zákaz nočního vycházení.
 celý článek

Romky ze skupiny Manushe (FOTO: Slovo 21)

Badaripen: Romky chtějí ostatním Romům dodávat sebedůvěru, že společně mohou věci kolem sebe měnit k lepšímu

2.6.2020 10:14
Bidaripen, tedy romsky odvaha, rozhodně nechybí skupince Romek ve vybraných sedmi lokalitách, aby se v nadcházejících měsících staly rovnocennými partnery respektovanými místní samosprávou a měly možnost spolurozhodovat o tom, co se kolem nich děje. Stejnojmenný projekt lídryním nabídne informace jak správně a efektivně spolupracovat s místními spolky a institucemi například při vybudování přechodu na frekventované ulici.
 celý článek

V pátek 15. 5. 2020 vypukl požár v domě romské rodiny v obci Veltěže u Loun. Rodina dům postupně opravuje, obec vyhlásila na pomoc veřejnou sbírku. (FOTO: Facebook Žhář z Veltěže, koláž: Romea.cz)

videoObec Veltěže otevřela sbírkový účet na pomoc romské rodině, které vyhořel dům. Policie případ stále vyšetřuje

1.6.2020 20:54
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásila veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Od 1. 6. 2020 je dostupné číslo účtu, na které mohou lidé posílat finanční příspěvky až do 30. listopadu 2020. Jak již dříve uvedla pro ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková, obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo