romea - logo
26. září 2021 (neděle)
svátek má Andrea

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Středočeši jednali o prevenci kriminality s hejtmanem kraje Řihákem

Praha, 9.9.2013 14:01, (ROMEA)
Hejtman Středočeského kraje MVDr. Josef Řihák na zasedání se skupinou prevence kriminality (Zdroj: kr-stredocesky.cz
Hejtman Středočeského kraje MVDr. Josef Řihák na zasedání se skupinou prevence kriminality (Zdroj: kr-stredocesky.cz

V zasedacím sále Krajského úřadu Středočeského kraje se ve středu 4. září 2013 poprvé sešla nově vzniklá pracovní skupina prevence kriminality, která je poradním orgánem hejtmana Středočeského kraje. Jednání zahájil a řídil hejtman Středočeského kraje MVDr. Josef Řihák, který v úvodu předal členům komise pověřovací certifikáty. 

,,Důvodem pro zřízení komise je pozvat odborníky a zapojit je do aktivního boje proti kriminalitě. Ve své předchozí funkci starosty jsem si ověřil, že účinná prevence kriminality má smysl a přináší výsledky. Realizovali jsme celou řadu preventivních programů, na které jsme získali významnou finanční podporu od ministerstva vnitra,“ řekl hejtman Josef Řihák v úvodu členům pracovní skupiny.

Prvořadým úkolem skupiny je v souladu s vládní strategií prevence kriminality zpracovat Koncepci prevence kriminality Středočeského kraje na léta 2014 až 2016 (dále jen Koncepce). Koncepce bude obsahovat analýzu kriminality, sociálně demografickou analýzu, institucionální analýzu, informace o kriminogenních faktorech (nezaměstnanost, počet vyplacených sociálních dávek, počet vyloučených lokalit) a podobně. Na základě výsledků analytické části stanoví členové pracovní skupiny (po konzultaci s Krajským ředitelstvím policie Středočeského kraje a pracovníky z Odboru prevence kriminality MV ČR) hlavní priority Středočeského kraje v oblasti prevence kriminality na léta 2014 až 2016. 

Pracovní skupina prevence kriminality bude každoročně v návaznosti na Koncepci zpracovávat Program prevence kriminality Středočeského kraje pro příslušný kalendářní rok. Ten bude bezprostředně reagovat na stav kriminality na území kraje a navrhovat konkrétní řešení ke zlepšení situace. Prostřednictvím tohoto dokumentu bude moci kraj žádat o státní účelové dotace na preventivní projekty. Funkční pracovní skupina prevence kriminality je jedním z institucionálních předpokladů pro získání dotací na preventivní programy z Ministerstva vnitra ČR. 

Úvodní jednání pracovní skupiny bylo podle hejtmana Středočeského kraje Josefa Řiháka velmi příjemné a otevřené. 

„Již z prvních příspěvků jednotlivých členů je patrné, že se nám podařilo do pracovní skupiny jmenovat zkušené odborníky, kteří mají dobrý přehled o situaci ve Středočeském kraji z pohledu bezpečnosti a kriminality. Tito odborníci hned na první naší schůzce definovali hlavní oblasti, které jsou rizikové a na jejichž řešení by se měla pracovní skupina zejména podílet. Problémem se jeví například nedostatečný počet policistů v ulicích měst a obcí z pohledu poměru počtu obyvatel kraje k množství spáchaných trestných činů. 

Dále máme v kraji málo volných sociálních bytů. S tímto problémem je pak spojeno vytváření sociálně vyloučených lokalit, předluženost určitých skupin obyvatel apod. Věřím, že se nám postupně podaří najít způsob, jak některé rizikové faktory z pohledu kriminality ve Středočeském kraji zmírnit, případně odstranit. Dále chci projednat v radě kraje, aby kraj svými finančními prostředky přímo podporoval vybrané smysluplné preventivní projekty,“ řekl po skončení jednání pracovní skupiny hejtman Řihák.

Přečteno: 642x
 

Kam dál:

Štítky:  

Kriminalita, Prevence, Středočeský kraj, Koncepce, Analýzy, Výzkum, PolicieHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo