romea - logo
22. února 2020 (sobota)
svátek má Petr
Loading
rozšířené vyhledávaní

Svět očima romských dětí: Romano suno zná vítěze osmnáctého ročníku

14.12.2015 12:46
Slavnostní vyhlášení vítězů soutěže Romano suno proběhlo ve čtvrtek 10. 12. 2015 v Americkém centru v Praze. (FOTO: Nová škola, o. p. s.)
Slavnostní vyhlášení vítězů soutěže Romano suno proběhlo ve čtvrtek 10. 12. 2015 v Americkém centru v Praze. (FOTO: Nová škola, o. p. s.)

515 dětí z desítek škol, neziskových organizací i dětských domovů poslalo letos své práce do soutěže Romano suno. Minulý týden ve čtvrtek za účasti amerického velvyslance Andrewa Shapira vyhlásila porota v Americkém centru v Praze výsledky.

Do soutěže Romano suno už osmnáct let zasílají soutěžící literární příspěvky v romštině. Druhým rokem nově existuje i kategorie mluveného slova na audio a video nahrávkách, která soutěž značně oživila a dala příležitost jiným formám vyjádření v romštině. Tradičně se mohou děti zúčastnit i výtvarné kategorie.

Porota složená z mluvčích romštiny hodnotí literární hodnotu příspěvků a také to, jakou příběh přináší výpověď. Podmínkou je aktivní znalost romštiny. Americký velvyslanec Andrew Schapiro, který nominované děti na začátku vyhlášení přivítal, pozdravil romsky a ve svém projevu zdůraznil potřebu kulturní i jazykové diverzity. Podpořil tak děti v tom, že jejich znalost romského jazyka je cenná a důležitá. Vyhlášení moderoval romský aktivista a perfomer David Tišer.

Při vyhlašování výsledků četli členové poroty úryvky z vítězných prací a také pouštěli ukázky oceněných videí, viz níže.

Smyslem soutěže Romano suno je umožnit romským dětem a náctiletým popsat svět kolem sebe vlastníma očima a ocenit jejich znalost romštiny – jazyka, který se ve veřejném prostoru běžně nevyskytuje. Většinové společnosti pak přibližuje svět romských dětí a zvyšuje povědomí o možnostech romštiny jako plnohodnotného jazyka.

VIDEO

mik, Tisková zpráva Nová škola o.p.s
Přečteno: 1040x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romano suno, Soutěž, DětiHLAVNÍ ZPRÁVY

Střelba v německém Hanau (20. 2. 2020)

videoStřelba v Hanau se vyšetřuje jako možný terorismus. Útočil rasista, xenofob a odpůrce migrace

20.2.2020 11:14
Německé nejvyšší státní zastupitelství vyšetřuje středeční střelbu v Hanau s podezřením na terorismus. Podle agentury DPA to dnes řekl ministr vnitra spolkové země Hesensko Peter Beuth, kde se tragédie stala. Podle Beutha měl střelec xenofobní sklony.
 celý článek

Policie v Brně zasáhla 20. 2. 2020 proti odpůrcům nově zvoleného Veřejného ochránce práv Stanislava Křečka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Romea.cz))

videoOdpůrci nového ombudsmana Stanislava Křečka zablokovali vstup do úřadu, zasáhla proti nim policie a sedm jich zadržela

20.2.2020 10:13
Novému ochránci práv Stanislavu Křečkovi se dnes pokusili jeho odpůrci zabránit ve vstupu do úřadu ombudsmana v Brně. Neuposlechli výzvu zástupců městské části ani policie, aby vchod do budovy neblokovali. Policie zadržela podle posledních informací sedm lidí a vchod uvolnila. Křeček se tak asi po deseti minutách čekání před budovou dostal do úřadu. V kanceláři mu agendu předala jeho předchůdkyně Anna Šabatová.
 celý článek

Viktor Orbán (FOTO: European People's Party - EPP, Flickr.com)

Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti se vzdělávaly v segregovaném prostředí

19.2.2020 16:05
Premiér maďarské vlády Viktor Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti strávily celou školní docházku v segregované škole.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo