romea - logo
20. ledna 2021 (středa)
svátek má Ilona

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Tisková zpráva: Hra/nice – první zastavení putovní výstavy fotografií

Brno, 12.6.2012 10:12, (ROMEA)
Foto: Muzeum romské kultury

Od pátku 15.6. bude na rohu ulic Veselá a Skrytá v Brně k vidění unikátní fotografická výstava Hra/nice, na jejíž realizaci spolupracovaly děti z kroužků Muzea romské kultury a žáci International School of Brno. Více než dvacítka dětí rozličných kultur fotografiemi zachytila, co pro ně osobně hranice znamenají. Fotky pořízené dětmi budou na výstavě k vidění spolu s jejich portréty v průběhu celého víkendu.

Vernisáž fotografií se bude konat v parku Lužánky od 18 hodin. „Návštěvníci budou moct fotky obdivovat venku mezi stromy. Ještě ten večer se ale výstava přesune do prostoru na ulici Skrytá,“ upřesňuje jeden z organizátorů. Na vernisáži nebude chybět živá hudba a také samotní autoři vystavovaných fotografií.

„Výstava je jen završením první částí projektu Globe Reveurs,“ upřesňuje jeho vedoucí Aude Martin. „Děti, s nimiž jsme spolupracovali, se nejdřív zúčastnily workshopu, na němž jsme se společně snažili odhalit, co vše se může za slovem Hranice skrývat. Na závěr děti dostaly foťáky s dvaceti sedmi snímky, na které měly zachytit vlastní představu hranic. Dětem jsme nebránili v jejich kreativitě, a tak byly na fotkách k vidění kromě jazykových nebo kulturních taky třeba hranice pro želvy.“

Výstava se skládá ze dvou samostatných částí. Prví z nich představí více než dvacet fotografií hranic, které jejich dětští autoři vybrali jako nejlepší. V části budou k vidění portréty samotných dětí pořízené organizátory Aude Martin a Jean-Philippem Tournutem. „Po dětech jsme chtěli, aby si přinesly něco, co je charakterizuje, co symbolizuje jejich zájmy nebo jejich kulturu. Nakonec se ukázalo, že kreslení, čtení nebo fotbal mají rády asi všechny děti na světě,“ shodují se oba fotografové.

Z Brna se fotografie vydají na dlouhou cestu napříč Evropou. „Globe Reveurs je divadelní a výtvarný projekt financovaný z evropského programu Mládež v akci, který vyráží v srpnu na několikatýdenní cestu. Chceme přinést umění na místa, kam se běžně nedostane, projet Českou republiku a zamířit do Francie. Kromě divadelního představení, které budeme cestou hrát, nás bude doprovázet právě tato výstava fotek. Téma hranic jsem tedy vybrala záměrně, aby podtrhovalo mezinárodní, kočovný nádech,“ dodává vedoucí projektu.

tisková zpráva
Přečteno: 583x
 

Kam dál:

Štítky:  

Tiskové zprávy, Kultura, VýstavaHLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo