romea - logo
11. srpna 2020 (úterý)
svátek má Zuzana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Připravuje se zahájení Gypsy Spirit 2013 v České republice

Praha, 30.9.2013 13:17, (ROMEA)
Ocenění Gypsy Spirit 2010
Ocenění Gypsy Spirit 2010

Otevřená společnost, o.p.s. a Nadace Michaela Kocába připravují po dvouleté pauze oživení projektu Gypsy Spirit 2013, jehož zahájení proběhne na tiskové konferenci dne 7. října 2013 v budově Českého rozhlasu.

Vzhledem k tomu, že vláda České republiky v tradici předávání cen Gypsy Spirit po odchodu Michaela Kocába nepokračovala a z důvodu dramatického nárůstu xenofobie a rasismu v české společnosti, jsme se rozhodli, že obnovíme tradici oceňování Gypsy Spirit, tentokráte na neziskové bázi. V letošním roce budou vyhlašovateli cen Nadace Michaela Kocába a Otevřená společnost, o. p. s. Partnerem projektu bude Česká televize, Český rozhlas, Romea a Romano voďi. Záštitu převzal Veřejný ochránce práv JUDr. Pavel Varvařovský, dále byli osloveni komisařka pro lidská práva Organizace spojených národů Navanethem Pillay, romský představitel OBSE Andrzej Mirga a Evropská komisařka pro spravedlnost a lidská práva Viviane Reding.

Cílem projektu Gypsy Spirit je podpořit aktivní snahy všech, kteří se podílejí na zlepšení situace Romů v České republice, vytvořit veřejnou platformu pro prezentaci pozitivních a reálných přínosů, a tak přiblížit široké veřejnosti aktivity organizací a jednotlivců zaměřené na podporu integrace Romů do společnosti. Jsme přesvědčeni, že pouze prostřednictvím pozitivní informovanosti se nám může dařit pracovat s předsudky, jež jsou vůči Romům v České společnosti rozšířené.

Autorkou myšlenky projektu Gypsy Spirit je paní Ľubomíra Slušná-Franz, prezidentka Asociácie pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu (ACEC), která tento projekt realizuje již několik let na Slovensku.

Ceny Gypsy Spirit 2013 se udělují v těchto kategoriích:

  • Ocenění pro nevládní organizaci – za realizaci konkrétního projektu a dosažené výsledky 
  • Ocenění pro společnost/firmu – za dlouhodobou podporu projektů zaměřených na sociální pomoc a podporu romské komunity 
  • Obec-město – za programy zaměřené na integraci romské menšiny do společnosti a aktivity ve prospěch romské komunity 
  • Ocenění pro jednotlivce – který dlouhodobě svou prací přispívá ke zlepšení postavení Romů 
  • Čin roku – který přispěl k záchraně života nebo zlepšil kvalitu života jedince 
  • Speciální ocenění poroty – Gypsy Spirit média – speciální ocenění pro novináře/novinářku za objektivní nebo pozitivní informaci o romské problematice v České republice

Nominovat může jednotlivec i organizace.

Projekt opět vyvrcholí slavnostním předáním cen dne 10. prosince 2013 u příležitosti Mezinárodního dne lidských práv v Pražské křižovatce.

Ocenění pro nevládní organizaci za rok 2010 získalo občanské sdružení ROMEA. Sdružení ROMEA je dobrovolným, nevládním, neziskovým sdružením občanů a právnických osob, které spojuje podpora boje proti rasismu, rozvíjení dodržování lidských práv, napomáhání k rozvoji demokracie a tolerance ve společnosti. Již několik let vykonává přenášení informací o romském světě nejen k Romům.

Přečteno: 779x
 

Kam dál:

Štítky:  

Michael Kocáb, Ocenění, Romové, Média, Neziskový sektorHLAVNÍ ZPRÁVY

Kurz pro pedagogy (FOTO: R-Mosty)

Organizace R-Mosty pořádá další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Hlaste se!

11.8.2020 18:01
Společnost R - Mosty pořádá 26. a 27. srpna na biofarmě Belina v Nežichově u Toužimi další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Kurz pomáhá efektivněji pracovat s dětmi z romských rodin a rozšiřuje účastníkům všeobecné povědomí o této naší největší a nejstarší národnostní menšině.
 celý článek

CD neonacistické skupiny Krátký proces

Slovenská a česká policie zatýkala při akci proti extremismu členy kapel. Policisté našli předměty s nacistickou tematikou

11.8.2020 17:07
Slovenská policie dnes zadržela při zátahu proti extremismu devět lidí. Jsou mezi nimi také členové hudebních skupin Krátký proces a Horkýže Slíže, informovala televize Markíza. Do akce vedené slovenskou policií se podle webu Česká justice zapojili i čeští kolegové, kteří provedli domovní prohlídku u českého hudebníka v Děčíně.
 celý článek

Olga Fečová, foto: Lukáš Houdek

videoVIDEO: Nejdříve jsem měla rodinu, děti, takže jsem se starala o ně, na mě přišla řada v 60letech, říká Olga Fečová navržená na státní vyznamenání

9.8.2020 15:43
Romská spisovatelka, pěstounka, pedagogická asistentka Olga Fečová byla navržena na státní vyznamenání. Navrhla ji Doc. PhDr. Zuzana Jurková, PhD., vedoucí Katedry obecné antropologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karovy.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo