romea - logo
15. listopadu 2019 (pátek)
svátek má Leopold
Loading
rozšířené vyhledávaní

Den romského jazyka se Střediskem Khamoro

Olomouc, 31.10.2012 10:30, (ROMEA)

Dne 6. listopadu 2012 pořádá Středisko Khamoro pro etnické menšiny Charity Olomouc Den romského jazyka. Akce proběhne v prostorách nádvoří Zbrojnice, knihovny UP, na Biskupském náměstí 1 v Olomouci od 14:00 hod. (v případě nepříznivého počasí v prostorách Bezbariérové tréninkové kavárny a Betánie -- ulice Wurmova 5). Pořadatelem je Charita Olomouc ve spolupráci s Filozofickou fakultou Univerzity Palackého. 

V tento den se může široká veřejnost dozvědět více o romském jazyku a kultuře Romů. V průběhu akce vystoupí několik romských tanečních i hudebních skupin. Pro účastníky budou připraveny informační tematické materiály (básničky v romském jazyce, romská abeceda, romské recepty aj.). Krátký vhled do historického kontextu Romů bude mít připraven Mgr. Jaroslav Šotola z Filozofické fakulty Univerzity Palackého. Pro každého účastníka je připraven drobný dárek.

Cílem akce je představit široké veřejnosti romský jazyk, jeho typické znaky a další kulturní prvky. "Tento svátek jsme se rozhodli slavit proto, abychom široké veřejnosti přiblížili romskou kulturu a i samotným mladým Romům připomněli jejich jazyk; ti již totiž romsky mluví jen zřídka," připomněla význam akce Jana Březinová z Charity Olomouc.

V průběhu odpoledne mj. vystoupí taneční soubory Společenství Romů na Moravě, nízkoprahového zařízení Miriklo či pořádajícího Střediska Khamoro.

Romština je jazyk patřící do i! ndoíránské podskupiny indoevropské skupiny jazyků, který je rozšířen např. v Albánii, Bulharsku, České republice,Kolumbii, Norsku, Švédsku nebo Turecku. Romština má 8 pádů a dva rody (mužský, ženský) Mnoho romských slov je přejatých z jazyků národů, kde Romové v historii putovali.
brf, Středisko Khamoro
Přečteno: 611x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romština, Neziskový sektor, Jazyk, Olomouc, Charita, Kultura, HistorieHLAVNÍ ZPRÁVY

--ilustrační foto--

videoGipsy.cz vydali nový klip. Nekoukejte jen do mobilů a běžte ven, vyzývají dospělé a děti

13.11.2019 10:03
Hudební skupina Gipsy.cz přichází po delší době s novým singlem, který je zároveň ochutnávkou z připravovaného alba, jenž vyjde v příštím roce. K písni „Život jde dál“ natočili rovněž videoklip.
 celý článek

Napravo původní památník, nalevo zničený památník (FOTO: Facebook)

Vandalové zničili památník romského holocaustu ve Skotsku

11.11.2019 14:27
Minulé pondělí se pracovníci organizace Romano Lav dozvěděli od místních obyvatel, že ve čtvrti Govanhill, ve městě Glasgow došlo k zavrženíhodnému činu. Neznámí vandalové totiž v tamním parku zničili památník, který byl věnován obětem romského holokaustu.
 celý článek

Vítězka Miss České republiky 2019, foto: archiv Nikola Kokyová

videoMiss ČR Nikola Kokyová: Rodiče mě naučili zůstávat nohama na zemi. Doufám, že pomůžu změnit názor na Romy

8.11.2019 15:54
V úterý 29. října převzala korunku a titul Miss České republiky 2019 dvacetiletá Nikola Kokyová z Kolína.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo