romea - logo
1. června 2020 (pondělí)
svátek má Laura
Loading
rozšířené vyhledávaní

Den romského jazyka se Střediskem Khamoro

Olomouc, 31.10.2012 10:30, (ROMEA)

Dne 6. listopadu 2012 pořádá Středisko Khamoro pro etnické menšiny Charity Olomouc Den romského jazyka. Akce proběhne v prostorách nádvoří Zbrojnice, knihovny UP, na Biskupském náměstí 1 v Olomouci od 14:00 hod. (v případě nepříznivého počasí v prostorách Bezbariérové tréninkové kavárny a Betánie -- ulice Wurmova 5). Pořadatelem je Charita Olomouc ve spolupráci s Filozofickou fakultou Univerzity Palackého. 

V tento den se může široká veřejnost dozvědět více o romském jazyku a kultuře Romů. V průběhu akce vystoupí několik romských tanečních i hudebních skupin. Pro účastníky budou připraveny informační tematické materiály (básničky v romském jazyce, romská abeceda, romské recepty aj.). Krátký vhled do historického kontextu Romů bude mít připraven Mgr. Jaroslav Šotola z Filozofické fakulty Univerzity Palackého. Pro každého účastníka je připraven drobný dárek.

Cílem akce je představit široké veřejnosti romský jazyk, jeho typické znaky a další kulturní prvky. "Tento svátek jsme se rozhodli slavit proto, abychom široké veřejnosti přiblížili romskou kulturu a i samotným mladým Romům připomněli jejich jazyk; ti již totiž romsky mluví jen zřídka," připomněla význam akce Jana Březinová z Charity Olomouc.

V průběhu odpoledne mj. vystoupí taneční soubory Společenství Romů na Moravě, nízkoprahového zařízení Miriklo či pořádajícího Střediska Khamoro.

Romština je jazyk patřící do i! ndoíránské podskupiny indoevropské skupiny jazyků, který je rozšířen např. v Albánii, Bulharsku, České republice,Kolumbii, Norsku, Švédsku nebo Turecku. Romština má 8 pádů a dva rody (mužský, ženský) Mnoho romských slov je přejatých z jazyků národů, kde Romové v historii putovali.
brf, Středisko Khamoro
Přečteno: 616x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romština, Neziskový sektor, Jazyk, Olomouc, Charita, Kultura, HistorieHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo