romea - logo
23. července 2019 (úterý)
svátek má Libor
Loading
rozšířené vyhledávaní

V médiích chybí ženy i témata, která se jich týkají. Kongres žen to chce změnit!

Praha, 27.10.2014 13:29, (ROMEA)
Kongres žen 2013 (FOTO: archiv Jana Smiggels Kavková)
Kongres žen 2013 (FOTO: archiv Jana Smiggels Kavková)

V Praze a v Brně se sejdou ženy z médií, veřejné správy, neziskového sektoru a byznysu, aby společně diskutovaly nad tím, jak změnit postavení žen v médiích. Za účasti významných osobností, jako jsou Sylvie Lauder (Respekt), Pavlína Kvapilová (mediální analytička), Jana Ciglerová (Mf Dnes) a Filip Rožánek (mediální expert), budou hledat řešení jak změnit stávající situaci, kdy 85 % všech expertů a expertek vystupujících v médiích tvoří muži. Odstartují tak přípravy druhého ročníku Kongresu žen, který se bude konat 20. června 2015 a jehož cílem je motivovat vedení českých mediálních společností k podpoře žen také ve vedoucích a rozhodovacích pozicích.

„Rádi bychom inspirovali česká média ke změně, která bude ku prospěchu všem. Je prokázáno, že nedostatek žen v rozhodovacích pozicích a posilování genderových stereotypů brání ekonomickému a sociálnímu rozvoji společnosti,“ vysvětluje zaměření druhého ročníku Kongresu žen předsedkyně jeho organizačního výboru Anna Kárníková. Podle zprávy Evropského institutu pro rovnost žen a mužů (EIGE) z roku 2013 patří Česká republika k evropským zemím s nejmenším počtem žen v rozhodovacích pozicích v médiích.

Také analýza „Global Media Monitoring Project“ z roku 2010 zaměřená na 108 zemí světa upozorňuje, že česká média opomíjejí téma genderové nerovnosti a diskriminace a naopak tento problém svým informováním umocňují:

  • ženy tvoří pouze 23 % všech námětů ve zpravodajství, muži pak 77 %;
  • muži tvoří 85 % všech expertů a expertek oslovených médii a 70 % všech mluvčích, kteří se objeví ve zpravodajství;
  • pouze 3 % reportáží v českých médiích popírá genderové stereotypy, skoro polovina zpráv (44 %) naopak tyto předsudky posiluje;
  • ženy referují ve velké míře o zprávách lokální úrovně (60 %), na vytváření mezinárodních zpráv se podílí pouze 1/3 žen (33 %).

V rámci příprav Kongresu žen proběhnou kromě dvou pracovních setkání (Praha, 29. 10. a Brno 14. 11.) také dva expertní kulaté stoly (v lednu a v únoru 2015), u kterých usednou zástupci a zástupkyně vydavatelství, ředitelé a šéfredaktoři/šéfredaktorky médií, mediální analytici i expertky a experti z akademického sektoru. Debatovat budou nad klíčovými tématy, která se stanou podkladem pro formulaci rezolucí druhého ročníku kongresu.

Podle výstupů „Global Media Monitoring Project“ z roku 2010 by měla Česká republika přijmout etický kodex s doporučeními týkajícími se využívání genderově sensitivního jazyka a zavést genderové přístupy do vzdělávání budoucích i současných novinářů.

„Genderová rovnost v médiích by již měla být standardem, ale kupodivu stále není. Situace v Česku se nelepší, jak dokazují i výsledky zprávy Evropského institutu pro rovnost žen a mužů z loňského roku,“ uvedla Barbora Hořavová, manažerka programu Dejme (že)nám šanci v Nadaci Open Society Fund Praha.

Druhý ročník Kongresu žen se uskuteční pod záštitou České ženské lobby, s podporou Nadace Open Society Fund Praha, z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.

Na tiskové konferenci Kongresu žen vystoupí Anna Kárníková (předsedkyně organizačního výboru Kongresu žen), Jarmila Balážová (tisková mluvčí ministra pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu), Petr Pavlík (genderový expert), Nora Fridrichová (novinářka) a Pavlína Kvapilová (mediální analytička).

Kongres žen podporuje všechny ženy bez rozdílu etnického původu, náboženského vyznání, sexuální orientace a politické příslušnosti.

Více podrobností naleznete na webu www.kongreszen.cz a na Facebooku.

Tisková zpráva
Přečteno: 1041x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

kongres, ženy, KonferenceHLAVNÍ ZPRÁVY

(FOTO: Jarmila Vaňová)

Naděje pro Luník IX: Síla na změnu přichází ze samotného ghetta (2.část)

18.7.2019 14:19
„Jako novinářka jsem na sídliště chodila často a dlouhé roky. Znala jsem se s obyvateli, poslanci, starosty. Lidé mě zdravili a nikdy jsem neměla problém s tím, aby se mi na kameru vyjádřili. Opravdové poznání však přišlo až po tom, co jsem na Luníku začala pracovat jako terénní sociální pracovnice,“ přibližuje v předchozím čísle v prvním díle unikátní sondy do nitra a kontextů nejznámějšího slovenského ghetta Jarmila Vaňová.
 celý článek

Komunitní den na Chanovském sídlišti. Foto: Adam Komenda

IPSI: Poskytne stát dotaci na čunkodomky v Chanově? Most v to marně doufá

18.7.2019 12:37
Napsali jsme řediteli odboru politiky bydleníMinisterstvo pro místní rozvoj (MMR), co je pravdy na tom, že na stavbu kontejnerových domů po vzoru akce Jiřího Čunka s vystěhováním Romů na skládku Poschlá za Vsetínem (nazývaných čunkodomy, čuknoboxy nebo čuknobuňky) bude město Most v Chanově "čerpat státní dotaci z programu ministerstva pro místní rozvoj".
 celý článek

Památník v Letech u Písku v roce 2004 (FOTO: Archiv Romea.cz)

Odborná soutěž k podobě památníku v Letech bude vyhlášena v září. Výsledky by měly být na jaře

18.7.2019 10:52
Muzeum romské kultury ve spolupráci s firmou ONplan ukončilo tříměsíční konzultační fázi přípravy mezinárodní dvoufázové krajinářsko-architektonické soutěže „Lety u Písku, Památník holokaustu Romů a Sintů v Čechách“.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo