romea - logo
11. prosince 2019 (středa)
svátek má Dana
Loading
rozšířené vyhledávaní

V médiích chybí ženy i témata, která se jich týkají. Kongres žen to chce změnit!

Praha, 27.10.2014 13:29, (ROMEA)
Kongres žen 2013 (FOTO: archiv Jana Smiggels Kavková)
Kongres žen 2013 (FOTO: archiv Jana Smiggels Kavková)

V Praze a v Brně se sejdou ženy z médií, veřejné správy, neziskového sektoru a byznysu, aby společně diskutovaly nad tím, jak změnit postavení žen v médiích. Za účasti významných osobností, jako jsou Sylvie Lauder (Respekt), Pavlína Kvapilová (mediální analytička), Jana Ciglerová (Mf Dnes) a Filip Rožánek (mediální expert), budou hledat řešení jak změnit stávající situaci, kdy 85 % všech expertů a expertek vystupujících v médiích tvoří muži. Odstartují tak přípravy druhého ročníku Kongresu žen, který se bude konat 20. června 2015 a jehož cílem je motivovat vedení českých mediálních společností k podpoře žen také ve vedoucích a rozhodovacích pozicích.

„Rádi bychom inspirovali česká média ke změně, která bude ku prospěchu všem. Je prokázáno, že nedostatek žen v rozhodovacích pozicích a posilování genderových stereotypů brání ekonomickému a sociálnímu rozvoji společnosti,“ vysvětluje zaměření druhého ročníku Kongresu žen předsedkyně jeho organizačního výboru Anna Kárníková. Podle zprávy Evropského institutu pro rovnost žen a mužů (EIGE) z roku 2013 patří Česká republika k evropským zemím s nejmenším počtem žen v rozhodovacích pozicích v médiích.

Také analýza „Global Media Monitoring Project“ z roku 2010 zaměřená na 108 zemí světa upozorňuje, že česká média opomíjejí téma genderové nerovnosti a diskriminace a naopak tento problém svým informováním umocňují:

  • ženy tvoří pouze 23 % všech námětů ve zpravodajství, muži pak 77 %;
  • muži tvoří 85 % všech expertů a expertek oslovených médii a 70 % všech mluvčích, kteří se objeví ve zpravodajství;
  • pouze 3 % reportáží v českých médiích popírá genderové stereotypy, skoro polovina zpráv (44 %) naopak tyto předsudky posiluje;
  • ženy referují ve velké míře o zprávách lokální úrovně (60 %), na vytváření mezinárodních zpráv se podílí pouze 1/3 žen (33 %).

V rámci příprav Kongresu žen proběhnou kromě dvou pracovních setkání (Praha, 29. 10. a Brno 14. 11.) také dva expertní kulaté stoly (v lednu a v únoru 2015), u kterých usednou zástupci a zástupkyně vydavatelství, ředitelé a šéfredaktoři/šéfredaktorky médií, mediální analytici i expertky a experti z akademického sektoru. Debatovat budou nad klíčovými tématy, která se stanou podkladem pro formulaci rezolucí druhého ročníku kongresu.

Podle výstupů „Global Media Monitoring Project“ z roku 2010 by měla Česká republika přijmout etický kodex s doporučeními týkajícími se využívání genderově sensitivního jazyka a zavést genderové přístupy do vzdělávání budoucích i současných novinářů.

„Genderová rovnost v médiích by již měla být standardem, ale kupodivu stále není. Situace v Česku se nelepší, jak dokazují i výsledky zprávy Evropského institutu pro rovnost žen a mužů z loňského roku,“ uvedla Barbora Hořavová, manažerka programu Dejme (že)nám šanci v Nadaci Open Society Fund Praha.

Druhý ročník Kongresu žen se uskuteční pod záštitou České ženské lobby, s podporou Nadace Open Society Fund Praha, z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.

Na tiskové konferenci Kongresu žen vystoupí Anna Kárníková (předsedkyně organizačního výboru Kongresu žen), Jarmila Balážová (tisková mluvčí ministra pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu), Petr Pavlík (genderový expert), Nora Fridrichová (novinářka) a Pavlína Kvapilová (mediální analytička).

Kongres žen podporuje všechny ženy bez rozdílu etnického původu, náboženského vyznání, sexuální orientace a politické příslušnosti.

Více podrobností naleznete na webu www.kongreszen.cz a na Facebooku.

Tisková zpráva
Přečteno: 1046x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

kongres, ženy, KonferenceHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo