romea - logo
16. září 2019 (pondělí)
svátek má Ludmila
Loading
rozšířené vyhledávaní

Vláda vzala na vědomí výroční zprávu Agentury pro sociální začleňování. Prioritním úkolem je nyní její stabilizace

Praha, 11.9.2015 10:15, (ROMEA)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Vláda ve středu na svém jednání vzala na vědomí výroční zprávu Agentury pro sociální začleňování. Předložený materiál přináší ve strukturované podobě přehled o činnosti Agentury za rok 2014 na centrální úrovni i místní úrovni, v celkem 35 obcích, kde v tomto roce působila.

DOKUMENT

„Mezi největší úspěchy a současně i výzvy pro Agenturu v roce 2014 určitě patří vznik Koordinovaného přístupu k sociálně vyloučeným lokalitám. Ten umožní v příštím programovém období Evropských strukturálních fondů financovat ze tří operačních programů nejméně v 70 obcích a regionech projekty, které komplexně řeší tematiku sociálního vyloučení. Úspěšně se také rozběhla mediální kampaň proti rasismu a násilí z nenávisti Hate Free Culture, které se daří na sociálních sítích i v terénu bořit stereotypy a zmírňovat xenofobní nálady zejména mezi mladými lidmi,“ uvádí Martina Štěpánková, náměstkyně ministra Jiřího Dienstbiera pro řízení Sekce pro lidská práva. 

Sám ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Dienstbier považuje činnost Agentury za zásadní nástroj vlády v tématice sociálního začleňování, zejména v době, kdy sociálně vyloučených míst v České republice přibývá.

„Prioritním úkolem je stabilizace činnosti Agentury a zajištění jejího chodu v následujícím období. Také dialog s představiteli měst a obcí o tom, jak se podpora ze strany tohoto odboru může případně ještě zefektivnit,“ říká a dodává, že právě tomu zasvěcuje své výjezdy do regionu. 

NEPŘEHLÉDNĚTE

K prosinci 2014 byla pod vedením Agentury připravena k projednání Vládou ČR Zpráva o naplňování Strategie boje proti sociálnímu vyloučení v letech 2011-2015. Z celkových 71 opatření bylo zcela splněno 16 a částečně splněno 37 opatření. Výsledky, které ukazují na nutnost koordinovaného přístupu k problému, mají sloužit jako podklad pro vznik nové Strategie pro období do roku 2020.

 V roce 2014 také pokračovala výzkumná činnost (k nejzajímavějším výzkumům patřila například analýza ekonomických motivací k práci „Kdy se práce vyplatí“), spolupráce s kraji a místními akčními skupinami nebo příprava a připomínkování zákonů (příprava věcného záměru zákona o sociálním podnikání; spolupráce na přípravě koncepce zákona o sociálním bydlení a zákona o veřejných zakázkách; připomínkování školského zákona). 

K 30. červnu 2014 ukončila Agentura dle plánu po tříletém období spolupráce svou činnost v devíti obcích a městech (nadále jim však nabízí vzdálenou podporu a možnost zapojit se do Koordinovaného přístupu k sociálně vyloučeným lokalitám).

Od 1. Července 2014 zahájila spolupráci s devíti novými lokalitami. 

„Z činnosti na lokální úrovni je třeba vyzdvihnout zahájení doposud nejrozsáhlejší spolupráce Agentury s jedním městem – Ostravou. Působí zde ve speciálním režimu tříčlenný tým, který úzce spolupracuje s místními politiky, úředníky, školami, neziskovými organizacemi, policií a dalšími aktéry,“ upřesňuje Radek Jiránek, ředitel Agentury.

Dalšími nově spolupracujícími obcemi jsou České Velenice, Frýdlantsko, Příbram, Kralupy nad Vltavou, Slaný, Vrbno pod Pradědem, Veselí nad Moravou a Chodov.

Agentura coby vládní nástroj pro řešení sociálního začleňování pomáhá obcím a městům při mapování a detailním poznávání problémů sociálně vyloučených lokalit a jejich obyvatel, při přípravě a nastavování dlouhodobějších procesů pro jejich řešení a při získávání financí na tyto postupy.

Agentura přitom propojuje místní subjekty (města a obce a jejich úřady, ale také neziskové organizace, školy a školská zařízení, Úřad práce, zaměstnavatele, policii a veřejnost), aby při sociálním začleňování spolupracovaly. Na centrální úrovni pak Agentura spolupracuje s ministerstvy, přenáší informace z komunální úrovně směrem ke státní správě a podílí se na formování státní politiky sociálního začleňování a její koordinaci.

DOKUMENT

Tisková zpráva Agentury pro sociální začleňování
Přečteno: 642x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Agentura pro sociální začleňování, Romové, HateFree Culture, ESF, Vláda, Jiří DienstbierHLAVNÍ ZPRÁVY

Hoax o jedovatých balíčcích kosmetiky - září 2019 (Koláž: Romea.cz)

Hoax o balíčcích s jedovatými vzorky kosmetiky se šíří mezi Romy v Evropě. Poprvé se tento hoax objevil už v roce 2002

12.9.2019 10:52
Na sociálních sítích a po e-mailech se v posledních dnech hlavně mezi romskou komunitou šíří hoax o tom, že romským rodinám ve Francii chodí do schránek reklamní balíčky s kosmetikou obsahující jed. Ve stejnou dobu se začal šířit podobný hoax, kde jsou ale oběťmi těchto zásilek Izraelky. Zpráva o jedovatých vzorcích se poprvé objevila už v roce 2002 a nyní se znovu vrací do oběhu.
 celý článek

Archeologický průzkum v Letech u Písku - 10. 9. 2019 (FOTO: Tereza Heková, Romea.cz)

videoArcheologové odkryli dva hroby obětí tzv. cikánského tábora v Letech u Písku, jde o novorozence a ženu. Našli i další hrobové jámy

10.9.2019 15:10
Archeologové našli v Letech na Písecku, kde byl za války romský koncentrační tábor, hroby jednotlivců. Odkryli jeden hrob s pozůstatky vězeňkyně mladší 40 let a jeden hrob pravděpodobně novorozence. Nalezli i sedm hrobových jam. Podle písemných pramenů by v místě mělo být pohřbeno 120 vězňů, z toho přes 70 dětí, hřbitov by měl mít rozlohu 400 metrů čtverečních. Výzkum v úterý skončil. Novinářům to řekli archeologové a zástupci Muzea romské kultury, které chce v místě vybudovat památník romského holokaustu a otevřít ho do roku 2023.
 celý článek

Lipník nad Bečvou (Koláž: Romea.cz)

Rasistický útok na romské děti: Policisté navrhli obžalovat muže a ženu, kteří útočili v Lipníku nad Bečvou

10.9.2019 11:00
Policisté navrhli obžalovat muže a ženu, kteří na jaře v Lipníku nad Bečvou na Přerovsku napadli skupinu romských dětí a byli za to obviněni ze tří trestných činů včetně hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob. ČTK to dnes řekla policejní mluvčí Miluše Zajícová. Muži a ženě hrozí až pět let vězení.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo