romea - logo
20. října 2018 (sobota)
svátek má Vendelín
Loading
rozšířené vyhledávaní

Zaměstnanci Agentury vyhlásili stávkovou pohotovost. Hrozí stávkou a hromadným odchodem

5.5.2015 8:02
Martin Šimáček. (FOTO: Lukáš Houdek)
Martin Šimáček. (FOTO: Lukáš Houdek)

Zaměstnanci Agentury pro sociální začleňování se po odvolání ředitele Martina Šimáčka obávají, že Agentura bude zpolitizována a nebude schopna plnit svoje závazky. Dosavadní jednání s ministrem Jiřím Dienstbierem považují za neuspokojivá. Hrozí stávkou a masovým odchodem. Ke vstupu do jednání o budoucnosti Agentury vyzvali premiéra Bohuslava Sobotku. Server Romea.cz zveřejňuje prohlášení zaměstnanců v plném znění.

Oznámení o vstupu zaměstnanců Agentury pro sociální začleňování Úřadu vlády ČR do stávkové pohotovosti

My, zaměstnanci Agentury pro sociální začleňování Úřadu vlády České republiky s podporou Nezávislých odborů zaměstnanců Úřadu vlády ČR, jsme dne 29. dubna 2015 vstoupili do stávkové pohotovosti. Dnešním dnem ji zveřejňujeme.

Reagujeme tím na neuspokojivé výsledky jednání s ministrem pro lidská práva, legislativu a rovné příležitosti Jiřím Dienstbierem a jeho náměstkyní Martinou Štěpánkovou. Nadále se obáváme, že bude pokračovat politizace Agentury (viz 3 z 5 důvodů odvolání Martina Šimáčka), která tak nebude moci naplňovat závazky vyplývající ze zřizujícího usnesení vlády č. 85/2008 a obou rozsáhlých projektů, které Agentura aktuálně realizuje. V tuto chvíli Agentura působí ve 36 obcích, kde pomáhá vytvářet místní strategie sociálního začleňování a účelně na ně vynakládat prostředky.

V zahájeném dotačním období má zajistit koordinované a transparentní využití prostředků ve výši až 10 miliard z Evropských strukturálních a investičních fondů v 70 – 80 obcích a mikroregionech České republiky.

Naše dlouhodobá zkušenost z terénu i aktuální vývoj potvrzují, že problematika sociálního začleňování si žádá nadresortní přístup a přesahuje rámec oblasti lidských práv. Proto jsme vyzvali premiéra Bohuslava Sobotku, aby osobně vstoupil do jednání vedoucího k zajištění autonomie Agentury pro sociální začleňování nezávislé na Sekci pro lidská práva a na ministrovi pro lidská práva.

Pokud se situace nezmění, jsme připraveni příští týden přejít ze stávkové pohotovosti do vyhlášení stávky.

V lokalitách jsme nyní denně konfrontováni s důsledky vyvolané krize a nemůžeme plnit naše úkoly a závazky, neboť Agentura není v důležitých jednáních s rezorty a kraji reprezentována osobou, která by byla dostatečně obeznámená s činností Agentury. Obdrželi jsme desítky vyjádření představitelů obcí, neziskových organizací a dalších partnerů, kteří vyjadřují nesouhlas se změnami, které v Agentuře probíhají a zároveň vyjadřují obavy z dalšího vývoje.

Soupis všech závazků Agentury jsme předali ministrovi Dienstbierovi a náměstkyni Štěpánkové, dopisem jsme o nich informovali předsedu vlády Bohuslava Sobotku a vedoucího Úřadu vlády ČR Pavla Dvořáka. Z jednání, která jsme měli možnost vést s ministrem Dienstbierem a náměstkyní Štěpánkovou, nadále vyplývá, že si rozsahu těchto závazků nejsou vědomi, bagatelizují je a nevytváří podmínky pro jejich naplňování. Nic nenasvědčuje tomu, že by destabilizace Agentury v nejbližších měsících skončila.

Současná kritická situace v Agentuře je důsledkem rozhodnutí ministra a náměstkyně odvolat ředitele Martina Šimáčka z funkce a rozdělit Agenturu na dva samostatné odbory v rámci sekce pro lidská práva. Jde o politické rozhodnutí, což je v příkrém rozporu s potřebou zajistit Agentuře podmínky pro práci, která není primárně ovlivňována politickými změnami. Tato potřeba vyplývá mj. z toho, že Agentura spolupracuje s městy, kraji a ministerstvy, která jsou vedena představiteli všech politických stran.

Upozorňujeme, že kompletní vedení Agentury a další klíčoví pracovníci nemohou nadále nést osobní odpovědnost za neplnění závazků Agentury a jsou připraveni ukončit svůj pracovněprávní vztah k Úřadu vlády ČR, pokud v průběhu stávkové pohotovosti či případné následné stávky nebudou zajištěny výše uvedené podmínky pro činnost Agentury (zajištění autonomie).

Destabilizací Agentury či dokonce jejím zánikem se může prudce změnit přístup k politikám sociálního začleňování na všech úrovních a zejména ve městech a obcích lze předpokládat postupné zhoršení situace v sociálně vyloučených lokalitách a zvýšení sociálního napětí.

Zaměstnanci Agentury pro sociální začleňování
Přečteno: 1033x

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Agentura pro sociální začleňování, Jiří Dienstbier, Martin Šimáček, Strategie romské integrace do roku 2020, Odvolání Martina ŠimáčkaHLAVNÍ ZPRÁVY

Více než osm desítek romských studentů středních a vyšších odborných škol si v pátek 4. 11. 2017 v Praze převzalo stipendia, která jim udělila organizace ROMEA. (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

videoZÁZNAM: Slavnostní předávání stipendií pro romské studenty SŠ a VOŠ

19.10.2018 0:37
Přímý přenos z Brožíkova sálu na Staroměstské radnici ze slavnostního setkání romských studentů středních a vyšších odborných škol, kteří se pro tento školní rok stali součástí Romského stipendijního programu. Ten realizuje organizace ROMEA již třetím rokem za podpory dánské nadace Velux, nadace Albatros a dalších podporovatelů. Přímý přenos ze slavnostní akce zajišťuje první romská internetová televize ROMEA TV.
 celý článek

Jedna ze dvou uzavíraných ubytoven v Ústí nad Labem. Ubytovna Modrá. (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Výzkum Agentury: Více než 80% rodin z ubytoven se přestěhovalo do běžného bydlení díky mimořádné dávce

16.10.2018 15:58
Víc než čtyři pětiny domácností z ubytoven, které se díky mimořádné dávce na kauci a vybavení mohly přestěhovat do běžného bytu, si bydlení po roce udržely.
 celý článek

Tomio Okamura a koncentrační tábor v Letech u Písku (Koláž: Romea.cz)

Okamura a Rozner se dle policie nedopustili trestného činu, Lety jsou dál "neexistující pseudokoncentrák bez plotu"

16.10.2018 11:39
Výroky předsedy SPD Tomia Okamury a jeho stranického kolegy poslance Miloslava Roznera o romském táboře v Letech u Písku nejsou trestným činem.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo