romea - logo
6. července 2022 (středa)
svátek má Státní svátek - Mistr Jan Hus

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Tomáš Ščuka: Hanebná rétorika města Brna k romským uprchlíkům z Ukrajiny. Opravdu se za svůj přístup k nim nestydí?

9.6.2022 13:18
Stany pro romské uprchlíky v Brně (FOTO: Tomáš Ščuka)
Stany pro romské uprchlíky v Brně (FOTO: Tomáš Ščuka)

Přehlížet nejvíce zranitelné skupiny uprchlíků (romské matky s dětmi, mnohdy s miminy), je ze strany města jasným projevem odlišného přístupu k příchozím uprchlíkům z Ukrajiny. Právě vedení města se od počátku krize pyšní tím, jak běžence vítá a pomáhá. U těch tmavší pleti to však neplatí.

Již třetí měsíc nechává radnice romské matky s dětmi bydlet na nádraží. Stejně tak není pravdou, že tito lidé odmítli ubytování v židenických kasárnách.

"Ovšem naši komunální politici v čele s primátorkou Markétou Vaňkovou se i přesto nestydí obhajovat tento diskriminační přístup."

Ano, koncem dubna došlo (po řadě mediálních upozornění] k přesunu romských uprchlíků ze strany města. Avšak pouze na 2 dny! Poté do areálu naběhli zaměstnanci magistrátu, aby jim sdělili, že tu nemohou zůstat. Většině z nich nezbývalo nic jiného než se vrátit domů. Navíc byla tato skupina ubytovaná v bývalé jídelně kasáren bez sociálních zařízení, zatímco vedle žijí ostatní běženci z Ukrajiny v pokojích s horkou vodou.

Nyní jsme svědky skutečnosti, že přibližně 30 rodin bylo městem přesunuto o pár set metrů dál do vojenských stanů bez podlážek.

Ti lidé jsou bez jídla, bez léků, bez možnosti osobní hygieny a dokonce i bez pitné vody (v tomto počasí nebyla voda v cisterně vyměněna od minulého týdne). Jsou tam také již plné mobilní toalety, které také nikdo nepřijde vyprázdnit k dalšímu užití.

Ovšem naši komunální politici v čele s primátorkou Markétou Vaňkovou se i přesto nestydí obhajovat tento diskriminační přístup.

Např: Ti lidé chtějí žít na trávě, dali jsme tam toaletu ale nevíme zda jí budou používat, jde o kočovníky, chtějí tímto způsobem žít, 95% z nich mluví maďarsky, nejsou z Ukrajiny, apod.

Zanedlouho přebíráme předsednictví EU, jsme členy EU od roku 2004 a přesto jsme schopní z pozic veřejně volených zástupců či úřednických odborníků této hanebné rétoriky? Která není nijak skutkově podložená, zobrazující mýty a klišé, ze kterých se jako společnost stále nedovedeme vymanit.

V čele města máme čtvrtým rokem koalici složenou z demokratických stran a hnutí. Opravdu se ani jeden subjekt za tyto praktiky k ženám a (dětem) prchající před válkou nestydíte?

Ač jsem ve volbách pravidelně aktivní, přemýšlím zda v důsledku těchto projevů komunálních politiků, nebude můj hlas využit lépe, pokud ty podzimní volby prostě vynechám!

 

Tomáš Ščuka
Přečteno: 1066x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ukrajina, Uprchlíci, Brno, Rasismus, Xenofobie, DiskriminaceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo