romea - logo
11. prosince 2017 (pondělí)
svátek má Dana
Zprávy e-mailem - Nemáte čas číst naše zprávy každý den? Nechte si posílat souhrn toho nejdůležitějšího tak často, jak  chcete Vy.
Loading
rozšířené vyhledávaní

Trenér malých fotbalistů Jaroslav Horváth: Děti z týmu Mongaguá si zaslouží poděkování, pracují na sobě a věří ve své sny

8.8.2017 10:14
Fotbalový tým Mongaguá Ostrava (FOTO: Facebook týmu)
Fotbalový tým Mongaguá Ostrava (FOTO: Facebook týmu)

„Nejsme žádné romano ghetto, my tu hrajeme fotbal,“ přesně takto mě vítá Jaroslav Horváth, když se s ním scházím na místě, kde každé pondělí a čtvrtek trénuje děti ze sociálně vyloučené lokality v ostravských Kunčičkách. Pokud si představujete klasickéfotbalové hříště, tak jste na omylu, do míče si tu kopají přímo na asfaltovém plácku. Jejich tým se jmenuje Mongaguá a rasismu říkají jasné ne.

Jak jste se dostal k trénování dětí?

Já jsem celoživotní fotbalista. Hraju fotbal od mládí. Mám desetiletého syna, se kterým jsem si chodil kopat, postupně se k nám přidávali ostatní děti, které to trénování začalo bavit, tak jsem to začal dělat pravidelně, ve svém volném čase a zdarma.

Tým Mongaguá

založil v roce 2014 Lukáš Pulko pocházející z Ústí nad Labem spolu s brazilským futsalistou Rodrigem Tavernou. Pomocí kampaně „Say no to racism“ ukazují, že je sport tím pravým místem pro trávení volného času. V současné době fungují už v těchto městech: Jablonec nad Nisou, Česká Lípa, Ústí nad Labem a Ostrava.

Váš tým se jmenuje Mongaguá, tento tým však založil pan Pulko. Jak došlo k vaší spolupráci?

My jsme vyhráli jeden fotbalový turnaj. Pan Pulko mi na Facebooku lajkoval fotku. Podíval jsem se tedy na jeho profil a zjistil jsem, že vlastně děláme úplně stejnou věc, na stejných principech se stejným myšlením, aniž bychom se znali. Rozhodl jsem se ho oslovit. Hned při našem prvním setkání jsme si sedli hlavně lidsky a začali spolupracovat. Stala se z nás rodina a já jsem moc rád, že jsem ho poznal.

Kolik dětí chodí pravidelně trénovat?

Já projdu Kunčičkami s balonem a nabalí se na mě třicet až čtyřicet dětí. Bohužel nemáme kapacitu pro tolik dětí, pokud se připravujeme na turnaj, tak musím děti odmítat, což mě nesmírně mrzí. Po turnaji vezmu opět všechny děti a věnuji se jim.

VIDEO

Jsou všechny děti z vašeho týmu Romové?

Určitě to není tak, že bychom děti, kteří nejsou Romové odmítali, ale jelikož trénujeme ve vyloučené lokalitě, tak téměř všechny děti Romové jsou. Tyto děti většinou ani lidi z majority vůbec neznají, chodí do školy, kterou navštěvují téměř jen Romové, ve svém volném čase se opět stýkají pouze s Romy. Díky turnajům, na které jezdíme, se mají možnost potkat s dětmi z majority a navazovat tak nová přátelství.

Jak často trénujete a kde?

Když máme sezonu, tak trénujeme dvakrát až třikrát týdně. Děti musím rozdělit na A tým, tito hráči tvoří základ a jezdí na turnaj a děti, které dostanou rozlišovací dres a zatím se připravují, aby s námi mohli na turnaje vyjet, no a pak máme také mini ,to jsou naši nejmenší členové týmu.

V zimě trénujeme v tělocvičně. Paní ředitelka Natalija Čertanová ze základní školy v Kunčičkách nám vyšla vstříc, protože většina dětí z našeho týmu navštěvuje právě místní základní školu. Děti to mají jako pohybovou aktivitu v rámci školy. Problém nastává od jara do podzimu, kdy trénujeme venku, a to kde se dá, často v opravdu v nevyhovujících podmínkách, protože si pronájem fotbalové hřiště nemůžeme dovolit.

Kdo vás sponzoruje a podporuje?

Něco málo dostáváme od města. Pomáhají nám také dárci. Paní Adriana Eisenhammer nám poskytla finanční dar na pořízení dresů a já jsem vybral ze svého týmu nejpotřebnějšího hráče a pořídil jsem mu ještě kopačky. Manželé Hanzlovi nám zase pomáhají, když vyjíždíme na turnaje. Přispívají nám na ubytování a stravu. Bez těchto dárců bychom na turnaje vůbec nemohli vyjet.

Jak se zapojují rodiče dětí?

Rodiče se snaží přispívat v rámci svých možností, své děti na cestu připraví, dají jim svačinu a hlavně nám poděkují. Jsou vděční za to, co pro děti dělám. Jedna maminka má třeba pět dětí a z toho tři synové hrají v našem klubu. Když někam jedeme, tak nemůže zaplatit všem dětem cestovné, dát jim kapesné, může to dát jen jednomu a ti ostatní zůstanou doma a jsou smutní. Je to líto mně i ostatním členům našeho týmů.

Jak se na to tváří místní lidé?

Jsem velice rád, že ohlasy jsou zatím jen pozitivní. Podle nich vím, že to, co dělám, má asi smysl. Největší poděkování si však zaslouží děti, pracují na sobě, chtějí něco změnit a věří ve své sny i v to, že spolu dokážeme cokoliv.

Jaké jsou největší problémy v této vyloučené lokalitě?

Tyto problémy jsou asi stejné všude v ČR. Lidé si často představují, že se tu krade ve velkém nebo že ho tu v ulici mohou zabít, ale tak to není. Je tu převážně klid. Problém tu nastal, když začali vymírat starousedlíci a sestěhovali se k nám Romové odjinud. Já v Kunčičkách bydlím celý život, mně se tu líbí, nejsou tu rozmlácené domy ani nic podobného. Zapojili jsme se například do akce Ukliďme Česko, aby se nám tu žilo hezky.

Je něco, co byste si přál a chybí to tu?

Já bojuji za to, aby se tu už konečně postavilo dětské hřiště. Po celých Kunčičkách nenajdete ani jedno pískoviště, prolézačku, není tu prostě nic. Není tu žádné místo, kde by děti mohly trávit svůj volný čas.

Tým Mongaguá založil v roce 2014 Lukáš Pulko pocházející z Ústí nad Labem spolu s brazilským futsalistou Rodrigem Tavernou. Pomocí kampaně „Say no to racism“ ukazují, že je sport tím pravým místem pro trávení volného času. V současné době fungují už v těchto městech: Jablonec nad Nisou, Česká Lípa, Ústí nad Labem a Ostrava.

VIDEO

Text: Renata Kováčová, horní video natočil a nastříhal: David Polhoš
Přečteno: 2912x

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ostrava, Kopaná, Fotbal, Děti, SportHLAVNÍ ZPRÁVY

Čeněk Růžička obdržel z rukou velvyslance USA Stephena Kinga cenu Alice Garrigue Masarykové (FOTO: Zdeněk Ryšavý)

videoVIDEO: Čeněk Růžička obdržel z rukou velvyslance USA cenu Alice Garrigue Masarykové

7.12.2017 17:53
U příležitosti výročí Mezinárodního dne lidských práv (10. prosince) předal ve čtvrtek 7. prosince velvyslanec USA Stephen King Cenu Alice Garrigue Masarykové předsedovi Výboru pro odškodnění romského holokaustu Čeňkovi Růžičkovi.
 celý článek

Fanoušci xenofobního Ortelu vyhrožují zpěváku Radku Bangovi (Koláž: Romea.cz)

Všechny černý svině na podpoře, tvoje "prarodiče měli zabít v tom táboře": Pokuta 100 korun, směšné tresty za výhrůžky smrtí a rasistické nadávky

7.12.2017 14:25
Tisíce nenávistných zpráv zaplavilo před rokem facebook romského zpěváka Radky Bangy poté, co zde vysvětloval svůj postoj při předávání cen Českého Slavíka. Banga tehdy na protest proti neonacistické minulosti zpěváka Tomáše Ortela, který získal dva stříbrné slavíky, opustil sál. Pisatelé mu pak v příspěvcích vyhrožovali smrtí. Po roce policejního vyšetřování zůstává většina pisatelů bez potrestání, padl jediný rozsudek a několik pokut.
 celý článek

Vojtěch Filip (KSČM) a Tomio Okamura (SPD)

Ředitelka Institutu Terezínské iniciativy píše Okamurovi a Filipovi: Neznáte historii tábora. Zvu vás, ráda vám vše vysvětlím

6.12.2017 15:50
Ředitelka Terezínské iniciativy Tereza Štěpková dnes pozvala předsedy SPD a KSČM Tomia Okamuru a Vojtěcha Filipa na komentovanou prohlídku místa bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku, kde nyní stojí vepřín. Reagovala tak na jejich vyjádření proti výkupu vepřína. "Z Vašich vyjádření vyplývá, že Vám není zcela jasné, jak a proč tento tábor fungoval. Rádi Vám tyto informace přímo na místě při komentované prohlídce areálu sdělíme, provedeme Vás oficiální expozicí Památníku Lety i místy, kde tábor skutečně stál," uvedla Štěpková v otevřeném dopise, který zpravodajský server Romea.cz zveřejňuje v plném znění.
 celý článek

Diskuse:

Každý diskutující musí dodržovat PRAVIDLA DISKUZE SERVERU Romea.cz. Moderátoři serveru Romea.cz si vyhrazují právo bez předchozího upozornění odstranit nevhodné příspěvky z diskuse na Romea.cz. Při opakovaném porušení pravidel mohou moderátoři diskutéra zablokovat.

Další články z rubriky..
romea - logo