romea - logo
20. října 2017 (pátek)
svátek má Vendelín
Zprávy e-mailem - Nemáte čas číst naše zprávy každý den? Nechte si posílat souhrn toho nejdůležitějšího tak často, jak  chcete Vy.
Loading
rozšířené vyhledávaní

Trenér malých fotbalistů Jaroslav Horváth: Děti z týmu Mongaguá si zaslouží poděkování, pracují na sobě a věří ve své sny

8.8.2017 10:14
Fotbalový tým Mongaguá Ostrava (FOTO: Facebook týmu)
Fotbalový tým Mongaguá Ostrava (FOTO: Facebook týmu)

„Nejsme žádné romano ghetto, my tu hrajeme fotbal,“ přesně takto mě vítá Jaroslav Horváth, když se s ním scházím na místě, kde každé pondělí a čtvrtek trénuje děti ze sociálně vyloučené lokality v ostravských Kunčičkách. Pokud si představujete klasickéfotbalové hříště, tak jste na omylu, do míče si tu kopají přímo na asfaltovém plácku. Jejich tým se jmenuje Mongaguá a rasismu říkají jasné ne.

Jak jste se dostal k trénování dětí?

Já jsem celoživotní fotbalista. Hraju fotbal od mládí. Mám desetiletého syna, se kterým jsem si chodil kopat, postupně se k nám přidávali ostatní děti, které to trénování začalo bavit, tak jsem to začal dělat pravidelně, ve svém volném čase a zdarma.

Tým Mongaguá

založil v roce 2014 Lukáš Pulko pocházející z Ústí nad Labem spolu s brazilským futsalistou Rodrigem Tavernou. Pomocí kampaně „Say no to racism“ ukazují, že je sport tím pravým místem pro trávení volného času. V současné době fungují už v těchto městech: Jablonec nad Nisou, Česká Lípa, Ústí nad Labem a Ostrava.

Váš tým se jmenuje Mongaguá, tento tým však založil pan Pulko. Jak došlo k vaší spolupráci?

My jsme vyhráli jeden fotbalový turnaj. Pan Pulko mi na Facebooku lajkoval fotku. Podíval jsem se tedy na jeho profil a zjistil jsem, že vlastně děláme úplně stejnou věc, na stejných principech se stejným myšlením, aniž bychom se znali. Rozhodl jsem se ho oslovit. Hned při našem prvním setkání jsme si sedli hlavně lidsky a začali spolupracovat. Stala se z nás rodina a já jsem moc rád, že jsem ho poznal.

Kolik dětí chodí pravidelně trénovat?

Já projdu Kunčičkami s balonem a nabalí se na mě třicet až čtyřicet dětí. Bohužel nemáme kapacitu pro tolik dětí, pokud se připravujeme na turnaj, tak musím děti odmítat, což mě nesmírně mrzí. Po turnaji vezmu opět všechny děti a věnuji se jim.

VIDEO

Jsou všechny děti z vašeho týmu Romové?

Určitě to není tak, že bychom děti, kteří nejsou Romové odmítali, ale jelikož trénujeme ve vyloučené lokalitě, tak téměř všechny děti Romové jsou. Tyto děti většinou ani lidi z majority vůbec neznají, chodí do školy, kterou navštěvují téměř jen Romové, ve svém volném čase se opět stýkají pouze s Romy. Díky turnajům, na které jezdíme, se mají možnost potkat s dětmi z majority a navazovat tak nová přátelství.

Jak často trénujete a kde?

Když máme sezonu, tak trénujeme dvakrát až třikrát týdně. Děti musím rozdělit na A tým, tito hráči tvoří základ a jezdí na turnaj a děti, které dostanou rozlišovací dres a zatím se připravují, aby s námi mohli na turnaje vyjet, no a pak máme také mini ,to jsou naši nejmenší členové týmu.

V zimě trénujeme v tělocvičně. Paní ředitelka Natalija Čertanová ze základní školy v Kunčičkách nám vyšla vstříc, protože většina dětí z našeho týmu navštěvuje právě místní základní školu. Děti to mají jako pohybovou aktivitu v rámci školy. Problém nastává od jara do podzimu, kdy trénujeme venku, a to kde se dá, často v opravdu v nevyhovujících podmínkách, protože si pronájem fotbalové hřiště nemůžeme dovolit.

Kdo vás sponzoruje a podporuje?

Něco málo dostáváme od města. Pomáhají nám také dárci. Paní Adriana Eisenhammer nám poskytla finanční dar na pořízení dresů a já jsem vybral ze svého týmu nejpotřebnějšího hráče a pořídil jsem mu ještě kopačky. Manželé Hanzlovi nám zase pomáhají, když vyjíždíme na turnaje. Přispívají nám na ubytování a stravu. Bez těchto dárců bychom na turnaje vůbec nemohli vyjet.

Jak se zapojují rodiče dětí?

Rodiče se snaží přispívat v rámci svých možností, své děti na cestu připraví, dají jim svačinu a hlavně nám poděkují. Jsou vděční za to, co pro děti dělám. Jedna maminka má třeba pět dětí a z toho tři synové hrají v našem klubu. Když někam jedeme, tak nemůže zaplatit všem dětem cestovné, dát jim kapesné, může to dát jen jednomu a ti ostatní zůstanou doma a jsou smutní. Je to líto mně i ostatním členům našeho týmů.

Jak se na to tváří místní lidé?

Jsem velice rád, že ohlasy jsou zatím jen pozitivní. Podle nich vím, že to, co dělám, má asi smysl. Největší poděkování si však zaslouží děti, pracují na sobě, chtějí něco změnit a věří ve své sny i v to, že spolu dokážeme cokoliv.

Jaké jsou největší problémy v této vyloučené lokalitě?

Tyto problémy jsou asi stejné všude v ČR. Lidé si často představují, že se tu krade ve velkém nebo že ho tu v ulici mohou zabít, ale tak to není. Je tu převážně klid. Problém tu nastal, když začali vymírat starousedlíci a sestěhovali se k nám Romové odjinud. Já v Kunčičkách bydlím celý život, mně se tu líbí, nejsou tu rozmlácené domy ani nic podobného. Zapojili jsme se například do akce Ukliďme Česko, aby se nám tu žilo hezky.

Je něco, co byste si přál a chybí to tu?

Já bojuji za to, aby se tu už konečně postavilo dětské hřiště. Po celých Kunčičkách nenajdete ani jedno pískoviště, prolézačku, není tu prostě nic. Není tu žádné místo, kde by děti mohly trávit svůj volný čas.

Tým Mongaguá založil v roce 2014 Lukáš Pulko pocházející z Ústí nad Labem spolu s brazilským futsalistou Rodrigem Tavernou. Pomocí kampaně „Say no to racism“ ukazují, že je sport tím pravým místem pro trávení volného času. V současné době fungují už v těchto městech: Jablonec nad Nisou, Česká Lípa, Ústí nad Labem a Ostrava.

VIDEO

Text: Renata Kováčová, horní video natočil a nastříhal: David Polhoš
Přečteno: 2834x

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ostrava, Kopaná, Fotbal, Děti, SportHLAVNÍ ZPRÁVY

Romové kandidující ve volbách 2017, zleva: David Tišer, Karel Karika, Martin Bajger, David Beňák a Anna Chválová (Koláž: Romea.cz)

Ve volbách do Poslanecké sněmovny kandiduje 6 Romů a 1 Romka

19.10.2017 21:15
O hlasy voličů se už zítra a v sobotu bude ucházet jednatřicet stran a hnutí, které usilují o získání křesel v Poslanecké sněmovně Parlamentu české republiky. Tentokrát nekandiduje žádná strana, která by jako hlavní cíl měla zájem některé z národnostních menšin. V minulosti se přitom o hlasy voličů vždy ucházela Romská demokratická strana (RDS) a v minulých volbách v roce 2013 byli kandidáti Strany rovných příležitostí (SRP) na kandidátce Strany zelených (SZ).
 celý článek

Kamila Plachetková (FOTO: Archiv Kamily Plachetkové)

Ve škole i v práci zažila šikanu, začala proto znovu v Británii. A daří se jí

18.10.2017 16:30
Kamila Plachetková se narodila a vystudovala v Brně. Její otec je Rom, což do značné míry předznamenalo její další životní dráhu, aniž by to sama kdy předpokládala. Po klidném dětství nastal první šok po nástupu do první třídy, kde se stala kvůli svému původu terčem šikany. Tehdy si také poprvé uvědomila svou odlišnost. „Spolužáci mi začali nadávat do černých sviní a držek, a já jsem vůbec nechápala, co se děje,“ vzpomíná Kamila. V dospělosti se pak opakovaně setkala se šikanou ze strany zaměstnavatele a kolegů, rozhodla se proto před pěti lety Česko opustit a nyní žije se svým synem v Manchesteru. Živí se online marketingem a IT podporou pro několik britských společností. Přestože pro ni není jako pro samoživitelku výchova syna, kterému nedávno diagnostikovali autismus, snadná, do Česka se vrátit nechce, i když ho stále považuje za svůj domov. „Už si to vůbec nedokážu představit,“ říká.
 celý článek

Jana Horváthová, ředitelka Muzea romské kultury. (FOTO: Igor Zehl)

Muzeum romské kultury: K podpisu smlouvy o výkupu vepřína dojde zřejmě do konce října

18.10.2017 11:47
Muzeum romské kultury v Brně dnes vydalo tiskové vyhlášení ohledně termínu podepsání smlouvy o výkupu vepřína v Letech u Písku. Server Romea.cz ho zveřejňuje v plném znění.
 celý článek

Diskuse:

Každý diskutující musí dodržovat PRAVIDLA DISKUZE SERVERU Romea.cz. Moderátoři serveru Romea.cz si vyhrazují právo bez předchozího upozornění odstranit nevhodné příspěvky z diskuse na Romea.cz. Při opakovaném porušení pravidel mohou moderátoři diskutéra zablokovat.

Další články z rubriky..
romea - logo