romea - logo
24. února 2018 (sobota)
svátek má Matěj
Loading
rozšířené vyhledávaní

Trenér malých fotbalistů Jaroslav Horváth: Děti z týmu Mongaguá si zaslouží poděkování, pracují na sobě a věří ve své sny

8.8.2017 10:14
Fotbalový tým Mongaguá Ostrava (FOTO: Facebook týmu)
Fotbalový tým Mongaguá Ostrava (FOTO: Facebook týmu)

 

„Nejsme žádné romano ghetto, my tu hrajeme fotbal,“ přesně takto mě vítá Jaroslav Horváth, když se s ním scházím na místě, kde každé pondělí a čtvrtek trénuje děti ze sociálně vyloučené lokality v ostravských Kunčičkách. Pokud si představujete klasickéfotbalové hříště, tak jste na omylu, do míče si tu kopají přímo na asfaltovém plácku. Jejich tým se jmenuje Mongaguá a rasismu říkají jasné ne.

Jak jste se dostal k trénování dětí?

Já jsem celoživotní fotbalista. Hraju fotbal od mládí. Mám desetiletého syna, se kterým jsem si chodil kopat, postupně se k nám přidávali ostatní děti, které to trénování začalo bavit, tak jsem to začal dělat pravidelně, ve svém volném čase a zdarma.

Tým Mongaguá

založil v roce 2014 Lukáš Pulko pocházející z Ústí nad Labem spolu s brazilským futsalistou Rodrigem Tavernou. Pomocí kampaně „Say no to racism“ ukazují, že je sport tím pravým místem pro trávení volného času. V současné době fungují už v těchto městech: Jablonec nad Nisou, Česká Lípa, Ústí nad Labem a Ostrava.

Váš tým se jmenuje Mongaguá, tento tým však založil pan Pulko. Jak došlo k vaší spolupráci?

My jsme vyhráli jeden fotbalový turnaj. Pan Pulko mi na Facebooku lajkoval fotku. Podíval jsem se tedy na jeho profil a zjistil jsem, že vlastně děláme úplně stejnou věc, na stejných principech se stejným myšlením, aniž bychom se znali. Rozhodl jsem se ho oslovit. Hned při našem prvním setkání jsme si sedli hlavně lidsky a začali spolupracovat. Stala se z nás rodina a já jsem moc rád, že jsem ho poznal.

Kolik dětí chodí pravidelně trénovat?

Já projdu Kunčičkami s balonem a nabalí se na mě třicet až čtyřicet dětí. Bohužel nemáme kapacitu pro tolik dětí, pokud se připravujeme na turnaj, tak musím děti odmítat, což mě nesmírně mrzí. Po turnaji vezmu opět všechny děti a věnuji se jim.

VIDEO

Jsou všechny děti z vašeho týmu Romové?

Určitě to není tak, že bychom děti, kteří nejsou Romové odmítali, ale jelikož trénujeme ve vyloučené lokalitě, tak téměř všechny děti Romové jsou. Tyto děti většinou ani lidi z majority vůbec neznají, chodí do školy, kterou navštěvují téměř jen Romové, ve svém volném čase se opět stýkají pouze s Romy. Díky turnajům, na které jezdíme, se mají možnost potkat s dětmi z majority a navazovat tak nová přátelství.

Jak často trénujete a kde?

Když máme sezonu, tak trénujeme dvakrát až třikrát týdně. Děti musím rozdělit na A tým, tito hráči tvoří základ a jezdí na turnaj a děti, které dostanou rozlišovací dres a zatím se připravují, aby s námi mohli na turnaje vyjet, no a pak máme také mini ,to jsou naši nejmenší členové týmu.

V zimě trénujeme v tělocvičně. Paní ředitelka Natalija Čertanová ze základní školy v Kunčičkách nám vyšla vstříc, protože většina dětí z našeho týmu navštěvuje právě místní základní školu. Děti to mají jako pohybovou aktivitu v rámci školy. Problém nastává od jara do podzimu, kdy trénujeme venku, a to kde se dá, často v opravdu v nevyhovujících podmínkách, protože si pronájem fotbalové hřiště nemůžeme dovolit.

Kdo vás sponzoruje a podporuje?

Něco málo dostáváme od města. Pomáhají nám také dárci. Paní Adriana Eisenhammer nám poskytla finanční dar na pořízení dresů a já jsem vybral ze svého týmu nejpotřebnějšího hráče a pořídil jsem mu ještě kopačky. Manželé Hanzlovi nám zase pomáhají, když vyjíždíme na turnaje. Přispívají nám na ubytování a stravu. Bez těchto dárců bychom na turnaje vůbec nemohli vyjet.

Jak se zapojují rodiče dětí?

Rodiče se snaží přispívat v rámci svých možností, své děti na cestu připraví, dají jim svačinu a hlavně nám poděkují. Jsou vděční za to, co pro děti dělám. Jedna maminka má třeba pět dětí a z toho tři synové hrají v našem klubu. Když někam jedeme, tak nemůže zaplatit všem dětem cestovné, dát jim kapesné, může to dát jen jednomu a ti ostatní zůstanou doma a jsou smutní. Je to líto mně i ostatním členům našeho týmů.

Jak se na to tváří místní lidé?

Jsem velice rád, že ohlasy jsou zatím jen pozitivní. Podle nich vím, že to, co dělám, má asi smysl. Největší poděkování si však zaslouží děti, pracují na sobě, chtějí něco změnit a věří ve své sny i v to, že spolu dokážeme cokoliv.

Jaké jsou největší problémy v této vyloučené lokalitě?

Tyto problémy jsou asi stejné všude v ČR. Lidé si často představují, že se tu krade ve velkém nebo že ho tu v ulici mohou zabít, ale tak to není. Je tu převážně klid. Problém tu nastal, když začali vymírat starousedlíci a sestěhovali se k nám Romové odjinud. Já v Kunčičkách bydlím celý život, mně se tu líbí, nejsou tu rozmlácené domy ani nic podobného. Zapojili jsme se například do akce Ukliďme Česko, aby se nám tu žilo hezky.

Je něco, co byste si přál a chybí to tu?

Já bojuji za to, aby se tu už konečně postavilo dětské hřiště. Po celých Kunčičkách nenajdete ani jedno pískoviště, prolézačku, není tu prostě nic. Není tu žádné místo, kde by děti mohly trávit svůj volný čas.

Tým Mongaguá založil v roce 2014 Lukáš Pulko pocházející z Ústí nad Labem spolu s brazilským futsalistou Rodrigem Tavernou. Pomocí kampaně „Say no to racism“ ukazují, že je sport tím pravým místem pro trávení volného času. V současné době fungují už v těchto městech: Jablonec nad Nisou, Česká Lípa, Ústí nad Labem a Ostrava.

VIDEO

Text: Renata Kováčová, horní video natočil a nastříhal: David Polhoš
Přečteno: 2981x

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ostrava, Kopaná, Fotbal, Děti, SportHLAVNÍ ZPRÁVY

Ostravskou boxernu Boxing King Club založili koncem roku 2016 Patrik Horváth, David Tokár a René Pokuta (Foto: Facebook Boxing King Club)

Boxing King Club v Ostravě dostává kluky i holky z ulic vyloučených lokalit. A daří se jim to

20.2.2018 13:24
Patrik Horváth, David Tokár a René Pokuta založili před rokem a půl v Ostravě boxerský oddíl Boxing King Club. Jak sami říkají, neměli s vedením boxerny do té doby žádné zkušenosti, přesto se do toho pustili a výsledky, kterých dosáhli jejich svěřenci už po roce fungování boxerny, je motivují v tom, aby pokračovali dál.
 celý článek

Věra Jourová, komisařka pro spravedlnost, ochranu spotřebitelů a otázky rovnosti pohlaví v Evropské komisi. (Twitter Věry Jourové)

Eurokomisařka Jourová je znepokojena segregací romských dětí ve školách na Slovensku a požaduje nápravu

20.2.2018 11:01
Eurokomisařka pro spravedlnost, ochranu spotřebitelů a otázky rovnosti pohlaví Věra Jourová vzkázala do Bratislavy, že od slovenských orgánů očekává, že přestanou ve věci řešení diskriminace a segregace romských dětí ve vzdělávání používat metody obviňování a začnou jednat.
 celý článek

Předvolební billboard SPD Tomia Okamury - říjen 2017 (FOTO: Twitter.com)

Okamura se podle Rychetského neměl stát místopředsedou Sněmovny

19.2.2018 11:52
Okamura v lednu řekl, že protektorátní koncentrační tábor pro Romy v Letech u Písku nebyl oplocený a byl v něm volný pohyb. Později se omluvil za vyjádření, že tábor nebyl oplocený, uvedl však, že ho většinou nikdo nehlídal a lidé v něm se mohli volně pohybovat. Lidovci proto navrhují jeho odvolání z vedení Sněmovny, podpořili je i Piráti, ČSSD, TOP 09, STAN a někteří politici ODS. Většina ANO chce hlasovat proti. Pelikán, který Okamuru za jeho výroky také kritizoval, dnes řekl, že zatím neví, jak se k hlasování postaví.
 celý článek

Diskuse:

Každý diskutující musí dodržovat PRAVIDLA DISKUZE SERVERU Romea.cz. Moderátoři serveru Romea.cz si vyhrazují právo bez předchozího upozornění odstranit nevhodné příspěvky z diskuse na Romea.cz. Při opakovaném porušení pravidel mohou moderátoři diskutéra zablokovat.

Další články z rubriky..
romea - logo