romea - logo
28. února 2020 (pátek)
svátek má Lumír
Loading
rozšířené vyhledávaní

Týden romského gaye: Rasistické napadení s pistolí, zákaz vstupu do baru a divné jednání policie

2.9.2015 12:32
Divadlo utlačovaných (Ilustrační FOTO: ARA ART)
Divadlo utlačovaných (Ilustrační FOTO: ARA ART)

Na začátku srpna jsem prožil několik skvělých dnů v Praze s organizací ARA ART. Zúčastnil jsem se první mezinárodní romské konference, v jejímž rámci jsem s dalšími romskými gayi hrál divadlo utlačovaných o tom, jaké je to být Rom a gay. Na konferenci jsem se setkal s dalšími dvaceti romskými gayi a lesbami. Ve volném čase jsme se mohli svobodně bavit v klubech a dalších zařízeních, aniž by nás někdo diskriminoval. To vše se změnilo návratem do každodenní ostravské reality.

Dne 28. srpna jsme se s kamarádem chtěli jít pobavit do jednoho ostravského gay baru, který jsme v minulosti navštěvovali s přáteli bez jakýchkoliv problémů. Chtěli jsme navštívit tento noční klub kolem 23.00 a u vchodových dveří nás ochranka nevpustila do klubu: majitel si prý nepřeje v klubu romskou menšinu. Byli jsme nuceni jít pryč, tady v Ostravě je to ostatně normální i na ulici Stodolní, kde se Rom do nočního klubu nedostane. Nedalo mi to a posléze jsem se s majitelem spojil písemně s žádostí o uspořádání soukromé oslavy. Nejprve byl vstřícný, ale když jsem mu napsal, že by se mělo jednat o uzavřenou akci pro Romy, již se mi neozval. Podotýkám, že jsme do klubu dříve chodili a nikdy nenastal žádný problém. Nyní jsme však nebyli vpuštěni, protože nás ochranka „identifikovala“ jako Romy.

Čtyři dny poté, dne 1. září, se mně a tomu samému kamarádovi stala hrozná věc. Na ulici za bílého dne na nás pistolí zaútočil bezdůvodně muž-nerom a rasisticky nás urážel. Mířil na nás pistolí a křičel na nás, že jsme černí Cikáni a Židi a že zasloužíme zabít. Na ten den jen tak nezapomenu, stál při nás sám Bůh, protože nás ten člověk mohl zastřelit. Věc sice řeší policie, ale bylo mi při výslechu sděleno, že bude řešena jako přestupek.

Tak takhle nějak se v Ostravě žije lidem, kteří jsou slušní a ne svou vinou se narodili jako Romové a gayové. Mám strach o sebe a všechny Romy v situaci, kdy po ulicích svobodně a beztrestně běhají zločinci a rasisti, kteří nás takto bezdůvodně terorizují. Smutné je i to, že nás neberou ani naši „vlastní“, neromští gayové a lesby, kteří nás nevpouští do gay podniků v Ostravě, a my jsme tak nuceni jezdit do jiných měst.

Autor si nepřeje zveřejnit své jméno, redakce jeho totožnost zná
Přečteno: 1296x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, Policie, NapadeníHLAVNÍ ZPRÁVY

Střelba v německém Hanau (20. 2. 2020)

videoStřelba v Hanau se vyšetřuje jako možný terorismus. Útočil rasista, xenofob a odpůrce migrace

20.2.2020 11:14
Německé nejvyšší státní zastupitelství vyšetřuje středeční střelbu v Hanau s podezřením na terorismus. Podle agentury DPA to dnes řekl ministr vnitra spolkové země Hesensko Peter Beuth, kde se tragédie stala. Podle Beutha měl střelec xenofobní sklony.
 celý článek

Policie v Brně zasáhla 20. 2. 2020 proti odpůrcům nově zvoleného Veřejného ochránce práv Stanislava Křečka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Romea.cz))

videoOdpůrci nového ombudsmana Stanislava Křečka zablokovali vstup do úřadu, zasáhla proti nim policie a sedm jich zadržela

20.2.2020 10:13
Novému ochránci práv Stanislavu Křečkovi se dnes pokusili jeho odpůrci zabránit ve vstupu do úřadu ombudsmana v Brně. Neuposlechli výzvu zástupců městské části ani policie, aby vchod do budovy neblokovali. Policie zadržela podle posledních informací sedm lidí a vchod uvolnila. Křeček se tak asi po deseti minutách čekání před budovou dostal do úřadu. V kanceláři mu agendu předala jeho předchůdkyně Anna Šabatová.
 celý článek

Viktor Orbán (FOTO: European People's Party - EPP, Flickr.com)

Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti se vzdělávaly v segregovaném prostředí

19.2.2020 16:05
Premiér maďarské vlády Viktor Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti strávily celou školní docházku v segregované škole.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo