romea - logo
19. srpna 2019 (pondělí)
svátek má Ludvík
Loading
rozšířené vyhledávaní

Uhrin podle slávistů rasisticky urazil Nevese, kouč to odmítl

Praha, 21.4.2014 22:26, (ROMEA)
Fernando Neves (FOTO: Martin Malý, http://www.slavia.cz)
Fernando Neves (FOTO: Martin Malý, http://www.slavia.cz)

Dohrávku 25. kola fotbalové ligy mezi Slavií a Plzní provázely emoce a nejvíce rozruchu vzbudila údajná hádka domácího obránce Fernanda Nevese s koučem Západočechů Dušanem Uhrinem mladším. Slávistický trenér Alex Pastoor tvrdil, že mu hráči řekli, že plzeňský kouč kapverdského zadáka rasisticky urazil. Uhrin to ale odmítl s tím, že Nevesovi vůbec nic neřekl.

K rasistickým poznámkám podle Pastoora došlo během druhého poločasu. Rozepře se strhla v 62. minutě u lavičky hostů poté, co rozhodčí Zbyněk Proske odpískal Nevesovi faul a udělil mu žlutou kartu.

"Ačkoliv nerozumím jazyku, bylo mi hráči řečeno, že proběhla hádka mezi koučem Plzně a naším hráčem Nevesem. Prý měl na adresu našeho hráče nějaké rasistické poznámky," řekl novinářům Pastoor.

"Slyšel jsem, že to bylo v průběhu utkání. Nevím, jestli to pokračovalo i po zápase v tunelu. Možná lepší, že jsem to neslyšel. Některé věci mě dokážou pořádně naštvat a tohle je jedna z nich," řekl Pastoor. "Každopádně pokud je to opravdu tak, mělo by se to prošetřit," dodal nizozemský kouč.

Uhrin ale odmítl, že by se s Nevesem hádal, prý s ním vůbec nemluvil. "Já s ním nic neměl, to Neves se mnou. Musíte se zeptat jeho. Když řeknu, co mi řekl, je to tak na deset kol pro něj. Pro mě ne, já mu nic neřekl," uvedl plzeňský trenér.

"Celkově to zapadalo do obrazu hry. To, že hráči mluví na trenéra hostujícího týmu, by si měla vyřešit Slavia," dodal Uhrin.

Neves se u plzeňské lavičky rozčiloval, že hostující hráč pád přihrál. "Plzeňský hráč tam předstíral, že byl sestřelen. Bylo to rozhodnutí rozhodčího, mohl dát mnohem víc karet na obou stranách," tvrdil Pastoor.

"Nevím, co se přesně stalo. Myslím, že tam Neves fauloval. Rozhodčí to písknul i jako faul. Potom se rozčiloval. Víc se musíte zeptat jeho," dodal plzeňský kouč.

Rovněž plzeňský klub odmítl, že by se Uhrin dopustil rasistického chování a žádá Slavii o prošetření výroků. "Klub striktně vylučuje jakékoliv použití rasistického projevu ze strany Dušana Uhrina směrem k hráči Slavie Nevesovi," řekl mluvčí Viktorie Pavel Pillár.

"Na Slavii jsme se obrátili s důraznou žádostí o prošetření incidentu, který se nezakládá na pravdě a zcela manipulativním způsobem staví hlavního trenéra do negativního mediálního obrazu," dodal.

Neves po celý zápas působil hodně nahecovaně. "Je horkokrevný, pamatuji si ho už z Ostravy. Zvlášť když se jim teď nedaří, už je to pak taková bezmoc a snažíte se s tím něco dělat," řekl plzeňský záložník Jan Kovařík.

"Nando je hodně cholerický, ale nedivím se mu. Ve mně to dnes také hodně bouřilo. Ale nesmíme se nechat rozhodit," podotkl slávistický stoper Michal Smejkal, jemuž se také některé výroky rozhodčího nezdály.

Slavia prý zváží další reakci. "Pokud došlo k rasistickým urážkám, obvinění budeme řešit a žádat prošetření. V tunelu při odchodu ze hřiště je spousta emocí, musíme zjistit od hráčů, co se přesně stalo, abychom mohli adekvátně reagovat," řekl mluvčí Slavie Jiří Vrba.

Přečteno: 598x
 

Kam dál:

Štítky:  

Fotbal, Sport, Rasismus, Praha, PlzeňHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo