romea - logo
10. července 2020 (pátek)
svátek má Libuše/Amálie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Útoky na imigranty v saském Heidenau pokračovaly. Merkelová: Uprchlická krize je výzva, ale nejsme ochromeni.

AKTUALIZACE, 24.8.2015 9:52
Angela Merkelová (FOTO: Peter Weis, Wikimedia Commons)
Angela Merkelová (FOTO: Peter Weis, Wikimedia Commons)

V saském městě Heidenau nedaleko českých hranic se třetí noc po sobě odehrály střety antifašistů a přívrženců krajní pravice. Antifašisté napadli nedaleko uprchlického centra skupinu pravicových radikálů, informovala v noci na dnešek agentura DPA. Svědci hovoří o několika zraněných. Na jihu Německa mezitím vyhořela další připravovaná ubytovna pro žadatele o azyl.

Před uprchlickým střediskem v Heidenau nejdříve během neděle pokojně demonstrovalo zhruba 250 antifašistů a provolávalo pozdravy na přivítanou uprchlíků. K potyčkám došlo až při odchodu na nádraží. Policisté, kteří demonstranty vyprovázeli, proti nim použili slzný plyn.

Podle policie se i přes dosavadní střety situace v polabském městě nedaleko Drážďan oproti předchozím dnům zklidnila, ačkoli nadále zůstává napjatá.

Na dnešní dopoledne ohlásil návštěvu Heidenau německý vicekancléř Sigmar Gabriel. List Der Tagesspiegel na svém webu poznamenal, že Gabriel bude prvním členem spolkové vlády, který město navštíví, aby situaci vyhodnotil. Gabriela budou doprovázet heidenauský starosta Jürgen Opitz a zemský vicepremiér Martin Dulig.

Střety mezi antifašisty a pravicovými extremisty se před uprchlickým centrem v saském Heidenau odehrály i ze soboty na neděli. Ze skupiny asi 150 stoupenců krajní pravice létaly lahve a petardy, informovala v noci na včerejšek agentura DPA. Policie pak nastoupila s ochrannými štíty a začala ulici vyklízet.

Pravicoví radikálové předtím v polabském městě poblíž Drážďan stáli naproti přibližně 150 levicových demonstrantů. Obě strany oddělovala hlavní silnice.

Do sobotního večera do uprchlického zařízení přišlo zhruba 120 nových uprchlíků ve čtyřech autobusech, které bez problémů projely až k budově.

Předchozí noc lidé protestovali proti očekávanému příjezdu asi 250 běženců do uprchlického centra. Přístupovou cestu k objektu, bývalému obchodu se stavebninami, zablokovalo několik stovek lidí, kteří slovně uráželi uchazeče o azyl a házeli po policistech kameny, lahve a petardy. Protest si vyžádal přes deset zraněných.

Německo se letos potýká s mimořádnou uprchlickou vlnou. Podle vládní prognózy dorazí letos do země až 800.000 běženců, což je čtyřnásobek proti roku 2014. Nejpočetnější skupinou jsou Syřané. Příliv běženců vyvolává i napětí v německé společnosti. Přibývá případů, kdy se ubytovny pro uprchlíky staly terčem žhářského útoku.

Kancléřka Angela Merkelová minulý týden v rozhovoru pro stanici ZDF odsoudila útoky na imigranty jako „nehodné naší společnosti“. Dodala také, že přijetí stovek tisíců imigrantů je sice pro Německo velkou výzvou, ale že země není uprchlickou vlnou ochromena.

Podle Merkelové je zvládnutí současné uprchlické krize dalším „velkým evropským projektem“ a ukáže se v něm, zda je Evropa opravdu schopna koordinované akce.

Přečteno: 991x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Imigrace, Německo, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo