romea - logo
20. srpna 2022 (sobota)
svátek má Bernard

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Británii začalo historické hlasování o setrvání země v EU

23.6.2016 9:46
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

V Británii se dnes v 08:00 SELČ otevřely volební místnosti, v nichž občané vybírají mezi setrváním země v Evropské unii a odchodem z toho bloku. Referendum, které napjatě sleduje celá Evropa, skončí po patnácti hodinách, tedy ve 23:00 SELČ. První výsledky se čekají kolem půldruhé hodiny po půlnoci a konečné v pátek ráno.

Hlasovat mohou všichni britští občané starší 18 let, kteří jsou zapsáni ve voličských seznamech. K urnám mohou jít i občané Irska, Malty a britského Společenství s trvalým bydlištěm v Británii. Na rozdíl od parlamentních voleb mají právo hlasovat i občané Gibraltaru. Celkem se pro účast v referendu zaregistrovalo 46,5 milionu lidí.

Na hlasovacích lístcích je otázka "Mělo by Spojené království zůstat členem Evropské unie, nebo by mělo Evropskou unii opustit?" Voliči na doporučení volební komise nezaškrtávají varianty označené pouze Ano a Ne, ale opatřené slovy "Zůstat členem Evropské unie" a "Opustit Evropskou unii". Lístky jsou vytištěny v angličtině, ve Walesu i ve velštině.

Hlasuje se ve 382 volebních okrscích, které budou po uzavření uren postupně ohlašovat výsledky během noci. Velký objem dat se čeká hlavně kolem třetí a páté hodiny ranní SELČ. Prvním signálem o výsledku ale může podle expertů být informace o účasti: čím víc lidí k urnám přijde, tím větší je šance na setrvání Británie v EU.

Přečteno: 4064x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

EU, Referendum, BritánieHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo