romea - logo
27. listopadu 2021 (sobota)
svátek má Xenie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Chotěbuzi nebyl zastřelen šípem zloděj, ani údajný zloděj, jak tvrdí příliš přizpůsobivá média

Praha, 5.6.2013 14:36, (ROMEA)
Před Krajským soudem v Ostravě stanul 20. května Jaromír Šebesta (vlevo), který v Chotěbuzi na Karvinsku podle obžaloby zastřelil jednoho ze sběračů šrotu. Vpravo je Šebestův obhájce. (FOTO: ČTK)
Před Krajským soudem v Ostravě stanul 20. května Jaromír Šebesta (vlevo), který v Chotěbuzi na Karvinsku podle obžaloby zastřelil jednoho ze sběračů šrotu. Vpravo je Šebestův obhájce. (FOTO: ČTK)

V Chotěbuzi nebyl zastřelen šípem vystřeleným z kuše zloděj, ba dokonce ani údajný zloděj. Byl zastřelen člověk ze skupinky sběračů šrotu, kteří tak podle svých slov činili vždy se svolením majitelů pozemků či objektů. A který byl na odchodu z místa, kde byl zabit. Plyne to jak z průběhu soudního jednání, tak z vyjádření Romů, kteří byli u toho, když jejich příbuzného usmrtil útočník. Po vynesení rozsudku nad pachatelem některá česká média přesto všechno označila zabitého za zloděje již v titulcích.

O krádeži hovořil pouze střelec

Jediný, kdo v průběhu případu tvrdil, že čtyři Romové přijeli krást, byl sám střelec Šebesta. Podle něj se chtěli vloupat do domu: "Byli ve sklepě. Šrot je nezajímal. Hledali cestu, jak se dostat dovnitř." Pro jeho tvrzení však nesvědčilo doslova nic. Policie nenašla jediný důkaz, který by prokazoval pokus o krádež, ve sklepě nebyly nalezeny ani žádné pachové stopy kohokoli ze čtveřice Romů. Policie také nikoho z nich neobvinila z porušení domovní svobody ani z pokusu o krádež či z jakéhokoli jiného trestného činu.

Romové i podle slov Šebesty samého nic nevzali. A podle soudce Miroslava Muchy obžalovaný vystřelil v době, kdy muži z místa utíkali, snažili se nastoupit do auta a odjet. Nešlo tedy o krádež.

Romové, které Šebesta napadl, podle svých slov obvykle jezdili po Karvinsku, aby si sbíráním starého železa přivydělali na živobytí. Podle svých slov se vždy nejdříve slušně optali lidí, zda by se chtěli něčeho zbavit anebo něco prodat za symbolickou cenu. Nikdy nikdo proti nim nevnesl stížnost, naopak lidé byli často rádi, když jim pomohli uklidit nepotřebné věci. Policisté, soud ani svědci neprokázali, že by tato slova byla nepravdivá.

Svědek Gujda soudu předložil čistý výpis ze svého trestního rejstříku. Naposled byl odsouzen za přečin v roce 1989, když mu bylo 22, tedy před více než dvacet lety.

V Chotěbuzi tedy nešlo o zloděje, ale ani o "údajného zloděje". Jediný, kdo tvrdil, že Romové přišli krást, byl Šebesta. Pokud tedy někdo řekne či napíše, že byl zabit údajný či domnělý zloděj, přiklání se ke tvrzení jedné strany sporu (střelce), které se navíc u soudu neprokázalo. 

Přizpůsobivá média

Kde se tedy vzal v médiích "zastřelený zloděj" či "údajný zloděj"? Má to asi více důvodů:

  • Česká média jsou příliš přizpůsobivá - příliš se přizpůsobují patologické sedlině, která nenávidí Romy. Příslušníkům této sedliny jejich fanatismus brání věci promýšlet a zabývat se jimi do hloubky. Očekávají i od médií potvrzení svého rasismu, nic jiného je nezajímá. A vydavatelé médií chtějí vydělávat, proto vycházejí těmto náladám vstříc.
  • Někteří autoři článků či editoři, kteří vymýšlejí nebo upravují titulky, toho mají hodně a nemají čas na hlubší záběr. Vydavatelé tlačí na šéfredaktory, aby co nejvíce šetřili, což se projevuje ve velmi nízké kvalitě našich médií. Články často píší či redigují nezkušení začátečníci, navíc leckdy přetíženi prací. Specialistů na dané téma v redakcích ubývá.
  • Někteří autoři článků či editoři jsou sami rasisti, xenofobové či jsou prostě hloupí, a proto se tak chovají.

Ochota redakcí

Poté kdy v médiích vyšla lavina titulků, že Šebesta dostal deset let za zabití zloděje, se server Romea.cz obrátil na některé redakce s prosbou, jestli by zloděje z titulků vypustily. Všechny ochotně vyhověly, někde se to povedlo, jinde se ze zloděje stal "údajný zloděj".

Velmi smutné je, že slovo "zloděj" použila v prvním titulku všechna veřejnoprávních média, Česká televize, Český rozhlas a Česká tisková kancelář (ČTK - České noviny.cz). Veřejnoprávní média by měla jít příkladem a měla by si najít dostatek času na promýšlení všech náležitostí. Obracet jsme se nemuseli na iDnes.cz a na Novinky.cz, které zloděje v titulku vůbec nezmiňovaly.

PrintScreeny titulků před prosbou o změnu a po úpravě jsou pod článkem. Jde o tyto redakce: Česká televize, Český rozhlas, Česká tisková kancelář, Týden.cz.

Přečteno: 6576x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Média, Násilí, SoudHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo