romea - logo
5. března 2021 (pátek)
svátek má Kazimír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Evropě přibylo nenávistných projevů vůči LGBT komunitě

18.2.2021 9:54
Asi desítka neonacistů se dnes pokusila 10. 8. 2019 napadnout účastníky karnevalového průvodu hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. (FOTo: repro Proti projevům nenávisti)
Asi desítka neonacistů se dnes pokusila 10. 8. 2019 napadnout účastníky karnevalového průvodu hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. (FOTo: repro Proti projevům nenávisti)

Mezi evropskými politiky loni přibylo homofobních a nenávistných projevů vůči LGBT komunitě, konstatovala v úterý organizace ILGA-Europe ve své zprávě zaměřené na práva leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů (LGBT) v Evropě a střední Asii. Organizace zmiňuje rovněž Česko, které podle ní patří mezi země, kde rostl a šířil se trend v podobě politiků verbálně útočících na sexuální menšiny.

Pandemie covidu-19 těžce dopadla na LGBT komunitu, během karanténních opatření uvěznila mladé lidi doma s homofobními rodinami, někteří politici se verbálními útoky na sexuální menšiny snaží odpoutat pozornost od ekonomických problémů, podotkla nadace Thomson Reuters Foundation.

"LGBT komunity patří mezi skupiny, které se stávají obětními beránky," uvedla ředitelka ILGA-Europe Evelyne Paradisová.

"Přibývá nenávistných projevů konkrétně mířících na trans lidi, je to z regionu hlášeno čím dál více. Máme vážné obavy, že se to ještě zhorší," dodala Paradisová.

Organizace vyjádřila obavy ze situace v Polsku, kde politici vládnoucí národně konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) kritizovali během předvolební kampaně "LGBT ideologii". A zmiňuje i vývoj v Maďarsku, kde zákon od loňska zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. V dalších zemích Evropské unie jako je Bulharsko nebo Rumunsko by se situace mohla podle Paradisové zhoršit.

Organizace ve své zprávě přibližuje situaci v 54 zemích Evropy a střední Asie a dochází mimo jiné k závěru, že na lidi hlásící se k sexuálním menšinám loni slovně útočili politici v 17 zemích.

Organizace v tomto směru zmiňuje rovněž Česko. "Trend v podobě politiků verbálně útočících na LGBT lidi značně vzrostl a šířil se v zemích jako jsou Albánie, Ázerbájdžán, Bosna, Bulharsko, Česko, Estonsko, Finsko, Maďarsko, Itálie, Kosovo, Lotyšsko, Moldavsko, Severní Makedonie, Polsko, Rusko, Slovensko a Turecko," vyjmenovává ILGA-Europe.

Na stránkách zprávy věnovaných Česku organizace píše, že zaujaté projevy vůči LGBT komunitě "byly i nadále vážným problémem" a dopouštěli se jich politici, náboženští vůdci, aktivisté brojící proti sexuálním menšinám i média. Coby konkrétní případy v Česku zmiňuje například politické hnutí Václava Klause mladšího Trikolóra nebo stranu Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury.

Trikolóra vedla kampaň do říjnových místních voleb se slogany zaměřenými proti LGBT jako je například "Tradiční rodina je základ kraje", píší autoři zprávy. V případě SPD připomíná její prohlášení k festivalu Prague Pride, ve kterém odmítla "propagaci genderové ideologie homosexualismu" a fakt, že festival finančně podpořilo město Praha.

"Zatímco někteří náboženští vůdci přivítali komentáře papeže Františka ohledně civilních svazků lidí stejného pohlaví, pražský arcibiskup Dominik Duka je nazval pokusem destabilizovat katolickou veřejnost," píše se dále ve zprávě, podle níž Česko rovněž patří mezi země, kde přibylo i nenávistných projevů na sociálních sítích.

Přečteno: 640x
 

Kam dál:

Štítky:  

Lgbt, homofobie, NenávistHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo