V Evropském parlamentu zasedne jedna Romka a dva Romové: Lívia Járóka, Romeo Franz a Peter Pollák

Podle zjištění serveru Romea.cz uspěli ve volbách do Evropského parlamentu dva Romové a jedna Romka. Svůj post obhájila Lívia Járóka z Maďarska a Romeo Franz z Německa. Jako nováček zasedne v EP Peter Pollák ze Slovenska. Počet Romů a Romek v Evropském parlamentu se tedy snížil z pěti na tři.
Všichni tři kandidovali na kandidátkách majoritních stran, žádná čistě romsky profilovaná strana ve volbách neuspěla.
Lívia Járóka uspěla na kandidátce maďarské strany FIDESZ Viktora Orbána. FIDESZ získal 52,3 procent hlasů, což straně vyneslo 13 z 21 křesel v EP volených v Maďarsku. Járóka kandidovala ze třetího místa a její zvolení se očekávalo.
Lívia Járóka je europoslankyní s krátkou přestávkou již od roku 2004. V roce 2014 nekandidovala, ale byla náhradnicí. Po odstoupení europoslankyně Ildikó Pelczné Gáll dne 1. září 2017 získala její mandát a potřetí se stala poslankyní EP.
Je historicky první romskou poslankyní EP a druhým zástupcem Romů celkově. První mužský romský europoslanec byl v letech 1986 až 1999 Juan de Dios Ramírez Heredia ze Španělska. Lívia Járóka, tak dosáhne dalšího historického milníku, protože se stane nejdéle sloužícím poslancem nebo poslankyní romské národnosti v EP. Navíc se jako jediná Romka stala minulé volební období místopředsedkyní Evropského parlamentu.
Dalším znovuzvoleným europoslancem je Romeo Franz, který kandidoval za německé Zelené na desátém místě kandidátky. Zelení získali 21 poslaneckých křesel z 96 volených v Německu. Romeo Franz byl europoslancem i část minulého volebním období, konkrétně od března 2018. V Evropském parlamentu pracoval zejména v oblasti ochrany menšin, domácí politiky a kultury.
Nováčkem v Evropském parlamentu bude Peter Pollák, který uspěl na kandidátce hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽaNO). Pollák kandidoval ze třetího místa, ale už před volbami odstoupil předseda hnutí Igor Matovič z čela kandidátky a právě Polláka podpořil. OĽaNO získalo pouze jediné křeslo z 14 pro Slovensko a Pollák díky preferenčním hlasům, kterých dostal 23 815, skočil na první místo kandidátky.
Gabriela Hrabaňová: Věřím, že spolupráce v boji proti anticiganismu zůstane prioritou
Podle Gabriely Hrabaňové, ředitelky organizace Ergo Network z Bruselu, není ještě jasné, jaké nové příležitosti či výzvy nové volby přinesly. Hrabaňová ocenila, že i přes to, že romské hlasy jsou oslabeny, proevropské síly a sociální či zelená Evropa je na programu jednání.
"Na Zelené vlně do Parlamentu vstoupí i Romeo Franz z Německa, můžeme počítat s jeho maximální podporou a zúročení roku úřadování v Parlamentu. Doufejme, že bude také více vidět a naváže na práci Soraya Post ze Švédska," uvedla pro server Romea.cz Hrabaňová.
Romka Soraya Post v letošních volbách do EP neuspěla. Feministická iniciativa, za kterou kandidovala nezískala ve Švédsku ani procento hlasů. V roce 20147 měla přes pět procent a právě jednu poslankyni.
Gabriela Hrabaňová má radost ze zvolení Peter Polláka. "Především si přeji, aby zúročil svojí politickou práci na Slovensku a rychle se v Evropském parlamentu zorientoval," okomentovala jeho zvolení Hrabaňová.
Maďarskou stranu FIDESZ, za kterou byla zvolena Lívia Járóka, označila Hrabaňová jako pravicově populistickou. "Role Lívie Járóky v Evropské lidové straně (EPP) je důležitá, nicméně je ovlivněná politikou své strany," uvedla pro Romea.cz Hrabaňová.
"Věřím, že otázka Romů zůstane spolu s dalšími společenskými otázkami na programu hlavních politických stran, a že spolupráce v boji proti anticiganismu zůstane prioritou. Nicméně vyjednávání o konkrétních aktivitách, případně legislativních návrzích bude nutné zintenzivnit a bude nutné zapojit poslance napříč politickými stranami a opřít se o podporu většiny," dodala na závěr pro Romea.cz Gabriela Hrabaňová, ředitelka organizace Ergo Network.
Nepřehlédněte:
- Španělský poslanec vyzval OBSE, aby se zaměřila na vyšší účast Romů v politice
- Romská europoslankyně z Maďarska Lívia Járóka byla opět zvolena místopředsedkyní Evropského parlamentu
- České volby do EP vyhrálo ANO před ODS a Piráty. Romská demokratická strana propadla
- Peter Pollák se podle odhadů výsledků voleb na Slovensku stal europoslancem! Podle hnutí OĽaNO získal nejvíc preferenčních hlasů
- Volby do EP v ČR skončily, účast asi vyšší než minule. Výsledky budou zveřejněny v neděli večer
Kam dál:
- Bulharský poslanec dostal za hajlování v Evropském parlamentu pokutu. Podle Zdechovského je slabým varováním
- Romové mohou být hrdými Evropany. Předsedkyně Evropského parlamentu upozornila na rostoucí anticiganismus a popřála Romům k MDR
- Peter Pollák: Fašistu Kotlebu převychová jen basa. Rozsudek je nepochopitelný
- Peter Pollák upozornil v Evropském parlamentu na nerovné zacházení s romskými uprchlíky z Ukrajiny
- Peter Pollák pro ROMEA TV: Na slovensko-ukrajinské hranici začnou fungovat romští koordinátoři. Zajistí, aby nedocházelo k diskriminaci romských uprchlíků
- Bulharský europoslanec známý protiromskou rétorikou hajloval přímo v Evropském parlamentu
- VIDEO: Europoslanec Peter Pollák odsoudil brutální vraždu v Irsku. Zároveň odsoudil princip kolektivní romské viny, kterou někteří v této souvislosti uplatňují
- Zdechovský a Vondra žádají omluvu. Europoslanec López Aguilar prý zpochybnil vyšetřování českých úřadů v případu smrti Stanislava Tomáše
- Europoslanci: Stanislav Tomáš zemřel stejně jako George Floyd potom, co mu policisté klečeli na krku
- ZÁZNAM: Evropský parlament jednal o násilí proti Romům v EU i kvůli případu Stanislava Tomáše
- Europoslance návštěva romských osad na Slovensku šokovala. Lidé na území státu EU žijí ve strašlivých podmínkách
- Evropský parlament bude na základě případu Stanislava Tomáše diskutovat o policejním násilí proti Romům v EU