Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

V komunálních volbách kandiduje minimálně 150 Romů a Romek. Šanci uspět mají v Trmicích, v Ralsku, ve Vítkovicích nebo na Praze 14

08. září 2018
Čtení na 9 minut

Minimálně 150 kandidátů z řad Romů usiluje v letošních komunálních volbách o hlasy voličů a o křesla v zastupitelstev měst a obcí. Volby proběhnou v pátek 5. a sobotu 6. října 2018 ve více jak 6200 obcích, kde o hlasy bojuje přes 200 tisíc kandidátů. Ve třetině okrsků dojde i k volbám do Senátu ČR. Tam kandiduje jeden Rom a jednoho kandidáta do Senátu vyslala i Romská demokratická strana. Zpravodajský server Romea.cz se pokusil zmapovat romské kandidáty. Kde kandidují, kolik jich je a jakou šanci mají na úspěch?

Podle Zprávy o stavu romské menšiny bylo v zastupitelstvech obcí a měst ve volbách v roce 2014 zvoleno 13 Romů a Romek. Například romský starosta Pavel Červenický úspěšně působí v obci Milhostov.

V letošních komunálních volbách kandiduje minimálně 153 Romů. Podle odhadu serveru Romea.cz jich však může být 200 – 300

Podle zjištění zpravodajského serveru Romea.cz kandiduje v letošních komunálních volbách minimálně 153 Romů. Jedná se o minimální počet kandidátů, protože se serveru určitě nepodařilo dohledat všechny romské kandidáty. Odhadujeme, že na kandidátkách bude celkem 200 – 300 Romů a Romek. Celkem se o místa v zastupitelstev obcí a měst uchází více jak 216 tisíc kandidátů.

Na náš seznam romských kandidátů jsme zařadili jen ty, o kterých víme, že jsou Romové nebo nám to potvrdili další lidé z jejich okolí. Nevybírali jsme tedy pouze podle tzv. romských jmen. Například jméno Lakatoš se na serveru www.volby.cz vyskytuje devětkrát a je velmi pravděpodobné, že mezi těmito devíti kandidáty bude několik Romů, ale protože se nám nepodařilo národnost ověřit, v našem seznamu jméno Lakatoš nefiguruje.

Z celkového počtu romských kandidátů je 30 procent Romek, což přibližně odpovídá i celkovému počtu žen ze všech 216 tisíc kandidátů.

Průměrný věk romských kandidátů je 45 let. Oproti celkovému průměru jsou romští kandidáti mladší o 2 roky. Celé třetině romských kandidátů je mezi 41 a 50 lety. Nejmladší romskou kandidátkou je Stefanie Kočková, které je 21 let a kandiduje na osmém místě za Romskou demokratickou stranu (RDS) ve Vítkovicích. Naopak nejstarším kandidátem je hudební legenda Antonín Gondolán, který usiluje o křeslo na magistrátu v Praze a kandiduje z prvního místa kandidátky RDS.

Na podzim 2017 ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR kandidovalo celkem 6 Romů a jedna Romka. Čtyři z nich – David Beňák, Anna Chválová, Karel Karika a Martin Bajger kandidují i v letošních komunálních volbách.

Nejvíce romských kandidátů a kandidátek našel server Romea.cz v Trmicích – 18. Následuje Ralsko s 16 kandidáty a dvě obce s 15 kandidáty. V Moravské Ostravě a Vítkovicích totiž postavila patnáctičlenné kandidátky Romská demokratická strana.

Přes 58 procent romských kandidátů je umístěno na kandidátkách do desátého místa. Do pátého míst pak kandiduje 25 procent Romů a Romek. Počty kandidátů za jednotlivé strany a v jednotlivých městech naleznete v infografice nebo v přiloženém dokumentu na konci článku. Předpokládáme, že statistické údaje a celková čísla budeme dále doplňovat.

INFOGRAFIKA

Infografika: Romští kandidáti ve volbách do zastupitelstev obcí 2018
Infografika: Romští kandidáti ve volbách do zastupitelstev obcí 2018 (Stav k 9. 9. 2018, 20:00)

V Trmicích mají Romové našlápnuto do čela radnice

Již v roce 2014 se staly Trmice fenoménem komunálních voleb, kdy se Romům na kandidátce Hnutí Společně pro Trmice (Nezávislá volba) podařilo získat druhé místo a 19,22 procent hlasů. V patnáctičlenném zastupitelstvu získali 3 křesla. I v letošních volbách bude úspěšné uskupení kandidovat. Pod hlavičkou PRO! Trmice postavili Romové patnáctičlennou kandidátku a na ní usiluje o hlasy trmických 13 Romů.

V Trmicích však Romové kandidují i na dalších kandidátkách. Konkrétně 2 za KSČM a 3 za Sdružení nestraníků. V Trmicích server Romea.cz napočítal nejvíce kandidujících Romů a Romek – celkem 18. Je tedy velmi pravděpodobné, že v Trmicích budou Romové v zastupitelstvu a je otázka, zda se jim dokonce nepodaří zasednout do vedení města.

Ralsko: Vrátí se Váradi do vedení města?

Zdá se, že další obcí, kde by Romové mohli výrazně promluvit do složení zastupitelstva a možná i do vedení města je Ralsko. Tady server Romea.cz napočítal druhý největší počet kandidátů – 16. I zde byli Romové úspěšní v minulosti. Funkci místostarosty zastával Oto Váradi, který kandiduje i letos z prvního místa kandidátky SNK Evropští demokraté. Na této kandidátce kandiduje dalších šest Romů a Romek.

Čtyři romští kandidáti figurují na kandidátce Iniciativa nezávislých Ralska, zbytek pak na kandidátce ANO, KSČM a Nové Ralsko.

Volební systém

je při volbách do obecních zastupitelstev nejsložitějším volebním mechanismem v Česku. Počet volených zastupitelů závisí na počtu obyvatel dané obce:

  • obec do 500 obyvatel: 5 až 15 zastupitelů
  • 501 – 3 000 obyvatel: 7 až 15 zastupitelů
  • 3 001 – 10 000 obyvatel: 11 až 25 zastupitelů
  • 10 001 – 50 000 obyvatel: 15 až 35 zastupitelů
  • 50 001 – 150 000 obyvatel: 25 až 45 zastupitelů
  • nad 150 000 obyvatel: 35 až 55 zastupitelů
  • hlavní město Praha: 55 až 70 zastupitelů

“Romská” kandidátka KDU-ČSL v Kadani

Zajímavým městem z hlediska romských kandidátů je Kadaň, která patří už k větším městům než jsou Trmice nebo Ralsko. V Kadani je přes 14 tisíc voličů a zdejší kandidátku KDU-ČSL založili a vedou Romové. Lídrem je Roman Bílí a hned na druhém místě je Emil Gorol. další dvě Romky jsou pak na šestém a desátém místě. V Kadani kandidují ještě další dvě Romky za Pirátskou stranu.

Pokud se týká KDU-ČSL, tak ta ještě nasadila předsedu místní organizace v Chomutově Marka Boha na 15. místo koaliční kandidátky.

Zvýší Romové počet zastupitelů ve Vintířově?

Jednoho zastupitele mají Romové od roku 2014 v jedenáctičlenném zastupitelstvu obce Vintířov na Sokolovsku a letos budou o hlasy voličů bojovat znova na plně obsazené kandidátce Sdružení nezávislých kandidátů za společné soužití. Lídrem je třiačtyřicetiletý sociální pracovník Rudolf Tippan.

Romská demokratická strana se uchází o hlasy na Ostravsku

Jediná etnicky se definující strana už ve svém názvu – Romská demokratická strana – postavila své kandidáty ve čtyřech městech. Pouze ve dvou však má naději na úspěch. A to ve Vítkovicích a v obci Moravská Ostrava a Přívoz. Právě v těchto dvou lokalitách postavila plně obsazené patnáctičlenné kandidátky.

Už v minulých komunálních volbách zůstala RDS těsně před branami zastupitelstva ve Vítkovicích, když získala 4,34 procenta hlasů. Letos je lídrem vítkovické kandidátky člen Rady vlády pro záležitosti romské menšiny Josef Stojka, který má výrazný vliv na romskou komunitu na  Ostravsku a je jen otázkou, zda dokáže přesvědčit Romy, aby přišli k volbám a hlas RDS odevzdali.

Kandidátku RDS Moravská Ostrava a Přívoz vede podle serveru volby.cz Elena Gorolová. Podle zjištění serveru Romea.cz však hodlá z čela kandidátky odstoupit. Jestli to bude mít vliv na výsledky RDS ukáží až volby. V roce 2014 RDS v tomto obvodě nekandidovala.

RDS postavila kandidátku i do magistrátu hlavního města Praha. Tady však tříčlenná kandidátku, kterou vede hudební legenda Antonín Gondolán, nemá vzhledem k systému voleb malou šanci na úspěch. Stejně tak jako Rastislav Lučanský, který kandiduje na jednočlenné kandidátce do brněnského zastupitelstva.

Uspěje David Beňák na Praze 14, nebo Karel Karika v Ústí?

Volby proběhnou v pátek 5. a sobotu 6. října 2018

Z dalších romských kandidátů má největší šanci na úspěch David Beňák, který kandiduje na Praze 14 za ČSSD z druhého místa. Beňák, který je v současné době ředitelem Agentury pro sociální začleňování a dříve byl i náměstkem ministra pro lidská práva, zároveň kandiduje i na magistrát hl. města Prahy, ale tam až z 52. místa a nemá šanci uspět.

ČSSD na Praze 14 ve volbách v roce 2014 získala 12,1 procenta, což znamenalo čtyři mandáty. Na zisk dvou mandátů, tedy i pro Davida Beňáka, by mělo stačit získat ČSSD letos kolem 6 procent hlasů.

Problém obhájit mandát by neměl mít místostarosta městského obvodu Ústí nad Labem – město Karel Karika, který kandiduje do zastupitelstva obvodu z prvního místa na kandidátce PRO! Ústí. Romové by ho měli volit doslova masově, protože to byl právě on, kdo měl jednu z největších zásluh na vyřešení bytové krize v Ústí nad Labem, která vznikla v červnu po uzavření dvou ubytoven. Karika kandiduje i na magistrát Ústí nad Labem, tam je na sedmém místě kandidátky.

Svůj post starosty bude v obci Milhostov obhajovat i třiapadesátiletý Pavel Červenický z prvního místa kandidátky ČSSD.

Další současný zastupitel Marián Dancso v obci Lom na Mostecku obhajuje svůj mandát z prvního místa kandidátky uskupení OMMO – hlas pro občana. Minulé volby toto uskupení získalo jediný mandát se ziskem 7,5 procenta hlasů.

Po letošních volbách bude z největší pravděpodobností chybět v zastupitelstvu v Chomutově David Ištok, který se ocitl až na 33. místě kandidátky PRO! Chomutov.

Šanci mají i romští Piráti, Zelení by mohli překvapit na Praze 5

Sedm Romů a Romek nalezl server Romea.cz na kandidátkách Pirátů, kteří jsou v současné době podle průzkumů veřejného mínění druhou nejsilnější stranou. Piráti jsou navíc jednou z mála stran, které se nevyjadřuje proti Romům, naopak s romskými organizacemi nebo osobnostmi velmi často spolupracuje.

Pokud se popularitu Pirátu promítne i do komunálních voleb mohl by do kolínského zastupitelstva zasednout Cyril Koky, ve Stříbře Monika Berkyová, na Praze 9 Claudie Laburdová nebo v Kadani Hana Tirpáková.

Strana zelených získala na Praze 5 v roce 2014 v komunálních volbách přes 11 procent a to ji vyneslo sedm mandátů. Pokud by zelení dokázali tento výkon zopakovat stala by se zastupitelkou Anna Chválová, která kandiduje ze čtvrtého místa. Celostátní preference Strany zelených se však dlouhodobě pohybují mezi 1 – 2 procenty, v Praze však může být jejich zisk větší.

Romští kandidáti na kandidátkách populistických a extremistických stran

Už na podzim 2017 se objevili dva Romové kandidující za extremistické protiromské subjekty. I v letošních komunálních volbách se několik takových Romů a Romek našlo. V Karviné za xenofobně-populistické protiromské hnutí SPD Tomia Okamury kandiduje z desátého místa raper a trenér kick-boxu Lucrecius Kišš, který si také říká Lucrecius Chang. V Litoměřicích je rovněž na 10. místě kandidátky SPD Stanislav Godla. V Krupce za SPD z 20. místa kandiduje kuchařka Rozálie Demetrová.

V Ústí nad Labem kandiduje ze šestého místa na kandidátce Ústeckého fóra občanů (UFO) do městské části Ústí nad Labem-město podnikatel Tibor Gaži. Ten kandiduje za stejné hnutí i na magistrát Ústí nad Labem ze 14. místa. Gaži vystoupil na červencovém zasedání ústeckého magistrátu jako zástupce Romů, kteří podepsali petici proti spolupráci města a Agentury pro sociální začleňování. Nespolupracovat s agenturou tehdy prosazovalo právě UFO.

Zpravodajský server Romea.cz našel několik romských jmen i na kandidátce brněnského uskupení Slušní lidé. Tady se však nepodařilo ověřit, zda se opravdu jedná o Romy a tak v našich statsitikách romských kandidátů nefigurují. Za hnutím Slušní lidé stojí lidé s extremistickou nebo dokonce neonacistickou minulostí.

DOKUMENTY

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon