romea - logo
23. února 2020 (neděle)
svátek má Svatopluk
Loading
rozšířené vyhledávaní

V letošních evropských volbách mají šanci extremisti. Le Pen chce řešit populační explozi virem Ebola

Evropská unie, 22.5.2014 14:08, (ROMEA)
Francouzský fašizující politik Jean-Marie Le Pen v souvislosti s
Francouzský fašizující politik Jean-Marie Le Pen v souvislosti s "populační explozí" ve světě a problémem migrace řekl, že "Monseigneur Ebola by to mohl vyřešit během tří měsíců".

V Evropské unii začaly volby do parlamentu EU. Jako první dnes od 7:30 středoevropského letního času začali hlasovat  Nizozemci, v 8:00 se připojili Britové. V několika zemích jsou hlavními favority na vítězství euroskeptické a krajně pravicové strany.

Očekává se, že protiunijní a extremistické strany získají podporu nejen v Nizozemsku a Británii, ale i například i ve Francii, kde jsou favority nacionalisté z Národní fronty. Ti by mohli získat až 23 procent hlasů.""

"Hlas proto migraci"

V Británii má největší šance Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP) spolu s opozičními labouristy. "Jestliže získáme to, co bychom chtěli, věci už nebudou nikdy stejné," uvedl dnes vůdce UKIP Nigel Farage, když se dostavil do volební místnosti nedaleko svého bydliště v jižní Anglii.

Vůdce krajně pravicové a euroskeptické nizozemské Strany pro svobodu (PVV) Geert Wilders hlasoval dopoledne ve škole na předměstí Haagu. Nechal se slyšet, že "hlas pro mou stranu je hlasem pro národní suverenitu, méně imigrace a méně Bruselu".

Spojení populistů

Evropští populisté pracovali na spojení sil delší dobu. Nizozemský pravicový populista Geert Wilders se kvůli tomu již loni sešel s šéfkou francouzské Národní fronty Marine Le Penovou a dalšími předáky extremistických uskupení. 

"Antievropská koalice je stále blíž," napsal Wilders na svém twitterovém účtu v listopadu 2013 poté, co navštívil šéfa rakouských Svobodných Heinze-Christiana Stracheho, lídra vlámských pravicových separatistů Filipa Dewintera (Belgie) a právě Le Penovou. Ta mu pak návštěvu oplatila.

Německá tisková agentura soudí, že to "nebude žádný sňatek z lásky". Připomněla, že rozpory mezi Wildersovou Stranou pro svobodu (PVV) a Národní frontou Le Penové jsou značné. Nizozemec odsuzuje neskrývaný antisemitismus zakladatele francouzské nacionální strany Jeana-Marieho Le Pena a podobně se staví také k antihomosexuálním postojům Národní fronty. Le Penová naopak nepodporuje Wildersův fanatický boj proti islámu a snahy o zákaz koránu. Zatímco její strana chce zrušit EU, pro Wilderse je ústředním tématem boj proti islámu.

Obě uskupení ale spojuje kritika Evropské unie a odmítání eura. Vědí rovněž, že jedině společně mohou něčeho proti Bruselu dosáhnout. Podle průzkumů ve Francii je Národní fronta se 23 procenty před konzervativci ze Svazu pro lidové hnutí i vládními socialisty prezidenta Françoise Hollandea. V roce 2009 získali "le penisté" 6,3 procenta hlasů. Také Wildersova PVV by mohla dostat víc než tehdejších 17 procent.

Zastírání extremismu

Spolupráce s jinými krajně pravicovými stranami by je nicméně mohla poškodit v očích jejich vlastních voličů, před nimiž svůj extremismus zastírají a snaží se prezentovat jako umírněné strany. Le Penová dokonce už několikrát veřejně pohrozila francouzským médiím právními kroky, pokud budou Národní frontu označovat jako pravicově extremistickou stranu.

Wilders už prý svou parlamentní frakci také ujistil, že Le Penová Národní frontu "řádně vyčistila". Na druhou stranu, když se před nedávnem na demonstraci PVV objevili ultrapravicoví skinheadi a vlály nacionalistické vlajky, moc se tím nerozrušoval, poznamenala DPA.

Le Pen: populační explozi vyřeší virus Ebola

Za pravdu jim však svým chováním nedává ani otec Le Penové, zakladatel a čestný předseda francouzské Národní fronty Jean-Marie Le Pen. Ten v těchto dnech opět způsobil pozdvižení. Podle agentury AFP Le Pen naznačil, že virus Ebola by mohl vyřešit problém populační exploze.

Le Pen v úterý večer v Marseill v souvislosti s "populační explozí" ve světě a problémem migrace řekl, že "Monseigneur Ebola by to mohl vyřešit během tří měsíců".

Mluvčí francouzské vlády Stéphane Le Foll odsoudil jeho vyjádření jako nepřípustné. Tato slova podle něj ukazují, že Národní fronta se nezměnila.

Jean-Marie Le Pen, který 20. června oslaví 86. narozeniny, se poté ke svému výroku vrátil, když poznamenal, že nevidí, "jak lze o tomto nějak polemizovat"."Já říkám, že se Francie musí připravit na šok, na migrační příval způsobený pokračujícím růstem světové populace," uvedl politik.

Le Pen byl v minulosti několikrát odsouzen za některé své rasistické, profašistické a antisemitské projevy. Plynové komory například označil za pouhý "detail druhé světové války". V roce 1987 za to byl odsouzen k pokutě 1,2 milionu franků (tehdy asi šest milionů korun). Je znám i dalšími velmi kontroverzními výroky podobného ražení, například že nacistická okupace Francie "nebyla zvlášť nelidská".

Le Pena se na svých oficiálních webových stránkách zastaly obě extremistická uskupení, Dělnická strana a Národní strana.


Podrobnosti o propojování krajně pravicových stran naleznete ZDE

Češi budou pro nové europoslance hlasovat v pátek a v sobotu. Celé volby skončí v neděli 25. května ve 23:00 SELČ, kdy se začnou zveřejňovat výsledky. Voliči vybírají z více než 380 milionů Evropanů z 28 zemí celkem 751 nových europoslanců. 

Příklady vzestupu krajně pravicových stran v Evropě

ŘECKO
Momentálně asi nejsilnější krajně pravicovou stranou v Evropě je řecký neonacistický Zlatý úsvit, který vstoupil do parlamentu v červnu roku 2012 a obsadil 18 poslaneckých míst. Politika Zlatého úsvitu je založena na šovinismu, konkrétně na brojení proti přistěhovalcům a menšinám vůbec. Popírá také holokaust a existenci plynových komor ve vyhlazovacích táborech.

FRANCIE
Podle průzkumů má ve Francii nejvíce voličských preferencí extremistická Národní fronta se 24 procenty, kterou vede Marine Le Penová, dcera zakladatele strany. Až za Národní frontou se v průzkumech umísťují tradiční demokratické strany, které běžně ve Francii vládnou - konzervativci ze Svazu pro lidové hnutí a momentálně vládní socialisté prezidenta Françoise Hollandea, jimž padají preference i přes jejich zjevný populismus namířený proti přistěhovavším se Romům. V roce 2009 získali "le penisté" 6,3 procenta hlasů. Národní fronta sice opustila extremistickou rétoriku, její politika zaměřená proti migraci a menšinám se však nemělní.

FINSKO
Nacionalisté ovšem mají v poslední době úspěch i ve skandinávských státech. Ve Finsku je stále populárnější strana Praví Finové (PS), která se do parlamentu poprvé dostala v roce 1999, kdy získala jeden mandát. Loni jich získala již 39. Strana je označována za nacionalistickou a populistickou formaci. Vystupuje proti EU a proti euru, brojí proti výuce švédštiny na školách, volá po přísnější imigrační politice a po přísnějších trestech za závažné trestné činy.

MAĎARSKO
Středoevropský typ neonacismu či fašismu je nejviditelnější v Maďarsku. V zatím posledních parlamentních volbách se zde do parlamentu poprvé dostalo Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik). Strana se projevuje i antisemitsky a v zemi chce také zavést zákaz "propagace sexuálních deviací", čímž míří na homosexuály. S Jobbikem je spojena existence extremistické Národní gardy. Toto soudně zakázané polovojenské uskupení si získalo oblibu mimo jiné svým bojem proti "cikánské kriminalitě".

NIZOZEMSKO
V nizozemském parlamentu je zastoupena Strana pro svobodu (PVV) Geerta Wilderse, která získala v posledních volbách 17 procent hlasů, a příští rok by mohla získat ještě více. Tato strana vede masivní kampaň proti islamizaci země a volá po omezení imigrace. Wilders vzbudil rozruch a kritiku výzvou, aby Nizozemci udávali "nepravosti" páchané lidmi ze střední a východní Evropy. V minulosti byl také obviněn ze štvaní proti muslimům a mimo jiné veřejně přirovnal Korán k publikaci Můj boj (Mein Kampf) vůdce nacistického Německa Adolfa Hitlera nebo označil islám za fašistickou ideologii teroristů.

RUSKO
V ruských parlamentních volbách už pravidelně boduje nacionalistická Liberálnědemokratická strana Ruska (LDPR) Vladimíra Žirinovského, která je populární zejména mezi extremisty a lidmi, podle kterých Rusko ztratilo pozici světové velmoci. Vystupuje proti menšinám a proti všem neruským prvkům ve společnosti. Nechvalně proslulým koloritem ruské politické scény byly Žirinovského nevybíravé útoky proti oponentům, výtržnosti a nacionalistické výroky.

ŠVÉDSKO
Ve volbách v roce 2010 se dostali poprvé do parlamentu Švédští demokraté (SD). Tato strana, která se označuje za nacionalistickou, požaduje zastavení imigrace a za největší hrozbu pro Švédsko od konce druhé světové války označuje islám. Pozornost se Švédským demokratům podařilo přitáhnout předvolebním spotem, v němž švédskou penzistku bílé pleti předbíhá ve frontě na sociální dávky skupina muslimských žen v burkách tlačících kočárky. Strana vystupuje také proti homosexuálům a je pověstná svým euroskepticismem. Analytici SD označují za krajně pravicovou, ochránci lidských práv a levicovými formacemi je označována za neonacistickou, třebaže se nyní snaží zbavit image extremistické strany.

NĚMECKO
V Německu na celostátní úrovni extremisté zastoupeni nejsou. Neonacistická a populistická NPD (Nationaldemokratische Partei Deutschlands), je však zastoupena v zemských sněmech v Sasku a Meklenbursku-Předním Pomořansku. V zářijových spolkových volbách NPD získala 1,3 procenta hlasů. Německá kontrarozvědka označuje NPD za rasistickou, antisemitskou a revizionistickou stranu, která usiluje o likvidaci demokratického zřízení. S NPD úzce spolupracuje česká Dělnická strana sociální spravedlnosti, která prozatím získala v politice jediné křeslo, a to v městském zastupitelstvu v Krupce.

BULHARSKO
V roce 2005 zabodovala k překvapení všech ve volbách extrémně pravicová a nacionalistická strana Útok, která pod obvyklým nacionalistickým heslem Bulharsko Bulharům vystupuje proti Turkům, Romům i Židům, brojí proti členství Bulharska v NATO i v EU a vystupuje proti "vysávání" Bulharska mezinárodními institucemi. Straně se dařilo i v zatím posledních parlamentních volbách v roce 2009. Pozornost upoutala i loni, kdy její přívrženci v Sofii zaútočili na muslimy z řad bulharských Turků během jejich modliteb.

SLOVENSKO
V krajských volbách se stal županem (hejtmanem) Banskobystrického kraje známý slovenský fašista Marián Kotleba. Jeho Lidová strana - Naše Slovensko od té doby zaznamenala stoprocentní nárůst preferencí. V zářijovém průzkumu získala jen 1,7 procenta hlasů, nyní by pro ni hlasoval dvojnásobek, tedy 3,4 procenta voličů. Slovenští fašisté by se tak sice nedostali do parlamentu, ale měli by za voličské hlasy nárok na finanční příspěvek od státu. Kotleba je znám svými výroky a akcemi namířenými proti Romům, o nichž běžně hovoří jako o parazitech.

Přečteno: 1062x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

volby do Evropského parlamentu, Populismus, XenofobieHLAVNÍ ZPRÁVY

Střelba v německém Hanau (20. 2. 2020)

videoStřelba v Hanau se vyšetřuje jako možný terorismus. Útočil rasista, xenofob a odpůrce migrace

20.2.2020 11:14
Německé nejvyšší státní zastupitelství vyšetřuje středeční střelbu v Hanau s podezřením na terorismus. Podle agentury DPA to dnes řekl ministr vnitra spolkové země Hesensko Peter Beuth, kde se tragédie stala. Podle Beutha měl střelec xenofobní sklony.
 celý článek

Policie v Brně zasáhla 20. 2. 2020 proti odpůrcům nově zvoleného Veřejného ochránce práv Stanislava Křečka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Romea.cz))

videoOdpůrci nového ombudsmana Stanislava Křečka zablokovali vstup do úřadu, zasáhla proti nim policie a sedm jich zadržela

20.2.2020 10:13
Novému ochránci práv Stanislavu Křečkovi se dnes pokusili jeho odpůrci zabránit ve vstupu do úřadu ombudsmana v Brně. Neuposlechli výzvu zástupců městské části ani policie, aby vchod do budovy neblokovali. Policie zadržela podle posledních informací sedm lidí a vchod uvolnila. Křeček se tak asi po deseti minutách čekání před budovou dostal do úřadu. V kanceláři mu agendu předala jeho předchůdkyně Anna Šabatová.
 celý článek

Viktor Orbán (FOTO: European People's Party - EPP, Flickr.com)

Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti se vzdělávaly v segregovaném prostředí

19.2.2020 16:05
Premiér maďarské vlády Viktor Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti strávily celou školní docházku v segregované škole.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo