romea - logo
7. srpna 2020 (pátek)
svátek má Lada

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V neděli 2.srpna proběhne v Letech u Písku pietní akt. Cenu Za lidskost převezme Gwendolyn Albert

13.7.2020 14:47
Čeněk Růžička, předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu, při projevu 13. 5. 2017 v Letech u Písku (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)
Čeněk Růžička, předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu, při projevu 13. 5. 2017 v Letech u Písku (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

V neděli 2.8. se uskuteční pietní akt v Letech u Písku.

Pietu ve 12:00 zahájí česká hymna a žalm romských vězňů nacistických koncentračních táborů. Po položení květin bude následovat duchovní slovo a kulturní program.

Ocenění pozůstalých po obětech tábora Za lidskost převezme za svou dlouhodobou činnost v oblasti obrany lidských práv, zejména v oblasti nedobrovolných sterilizací romských žen Gwendolyn Albert.

„V důsledku této zvláštní doby jsme letos byli nuceni pietní akt v KP Lety, který každoročně pořádáme 13.května posunout na 2.srpna. Stalo se tak i proto, že zavzpomínáme i na tzv.cikánský tábor Osvětim – Březinka. Před 76 roky, v noci z 2 na 3. srpna zde němečtí nacisté v plynových komorách povraždili na 3 tisíce romských mužů, žen a dětí,“ uvedl předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu v ČR (VPORH) Čeněk Růžička.

Událost VPORH pořádá s podporou Ministerstva kultury ČR, Nadačního fondu obětem holocaustu a Muzea romské kultury. Konat se bude na místě pohřebiště obětí koncentračního tábora.

Účastníci mohou využít dopravy na pietní akt do Letů a zpět zdarma. Z Prahy bude přistaven autobus v blízkosti autobusového nádraží Florenc za mostem magistrály v ulici Na Florenci. Odjíždět bude v 9:45. Cestu lze zajistit na 603247617 nebo e-mailu ruzicka.vporh@seznam.cz.

Z Brna autobus odjíždí v 7:30 a bude přistaven u Muzea romské kultury, v ulici Bratislavská 67. Rezervace předem je nutná, a to na čísle 545 581 206 nebo e-mailu sekretariat@rommuz.cz - do pondělí 20.7.

POZVÁNKA

Přečteno: 787x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Lety u Písku, Pietní akce, pietní akt, pietní místo, Čeněk Růžička, OceněníHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo