romea - logo
21. ledna 2021 (čtvrtek)
svátek má Běla

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V neděli 2.srpna proběhne v Letech u Písku pietní akt. Cenu Za lidskost převezme Gwendolyn Albert

13.7.2020 14:47
Čeněk Růžička, předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu, při projevu 13. 5. 2017 v Letech u Písku (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)
Čeněk Růžička, předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu, při projevu 13. 5. 2017 v Letech u Písku (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

V neděli 2.8. se uskuteční pietní akt v Letech u Písku.

Pietu ve 12:00 zahájí česká hymna a žalm romských vězňů nacistických koncentračních táborů. Po položení květin bude následovat duchovní slovo a kulturní program.

Ocenění pozůstalých po obětech tábora Za lidskost převezme za svou dlouhodobou činnost v oblasti obrany lidských práv, zejména v oblasti nedobrovolných sterilizací romských žen Gwendolyn Albert.

„V důsledku této zvláštní doby jsme letos byli nuceni pietní akt v KP Lety, který každoročně pořádáme 13.května posunout na 2.srpna. Stalo se tak i proto, že zavzpomínáme i na tzv.cikánský tábor Osvětim – Březinka. Před 76 roky, v noci z 2 na 3. srpna zde němečtí nacisté v plynových komorách povraždili na 3 tisíce romských mužů, žen a dětí,“ uvedl předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu v ČR (VPORH) Čeněk Růžička.

Událost VPORH pořádá s podporou Ministerstva kultury ČR, Nadačního fondu obětem holocaustu a Muzea romské kultury. Konat se bude na místě pohřebiště obětí koncentračního tábora.

Účastníci mohou využít dopravy na pietní akt do Letů a zpět zdarma. Z Prahy bude přistaven autobus v blízkosti autobusového nádraží Florenc za mostem magistrály v ulici Na Florenci. Odjíždět bude v 9:45. Cestu lze zajistit na 603247617 nebo e-mailu ruzicka.vporh@seznam.cz.

Z Brna autobus odjíždí v 7:30 a bude přistaven u Muzea romské kultury, v ulici Bratislavská 67. Rezervace předem je nutná, a to na čísle 545 581 206 nebo e-mailu sekretariat@rommuz.cz - do pondělí 20.7.

POZVÁNKA

Přečteno: 1064x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Lety u Písku, Pietní akce, pietní akt, pietní místo, Čeněk Růžička, OceněníHLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo