romea - logo
29. října 2020 (čtvrtek)
svátek má Silvie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V neděli 2.srpna proběhne v Letech u Písku pietní akt. Cenu Za lidskost převezme Gwendolyn Albert

13.7.2020 14:47
Čeněk Růžička, předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu, při projevu 13. 5. 2017 v Letech u Písku (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)
Čeněk Růžička, předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu, při projevu 13. 5. 2017 v Letech u Písku (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

V neděli 2.8. se uskuteční pietní akt v Letech u Písku.

Pietu ve 12:00 zahájí česká hymna a žalm romských vězňů nacistických koncentračních táborů. Po položení květin bude následovat duchovní slovo a kulturní program.

Ocenění pozůstalých po obětech tábora Za lidskost převezme za svou dlouhodobou činnost v oblasti obrany lidských práv, zejména v oblasti nedobrovolných sterilizací romských žen Gwendolyn Albert.

„V důsledku této zvláštní doby jsme letos byli nuceni pietní akt v KP Lety, který každoročně pořádáme 13.května posunout na 2.srpna. Stalo se tak i proto, že zavzpomínáme i na tzv.cikánský tábor Osvětim – Březinka. Před 76 roky, v noci z 2 na 3. srpna zde němečtí nacisté v plynových komorách povraždili na 3 tisíce romských mužů, žen a dětí,“ uvedl předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu v ČR (VPORH) Čeněk Růžička.

Událost VPORH pořádá s podporou Ministerstva kultury ČR, Nadačního fondu obětem holocaustu a Muzea romské kultury. Konat se bude na místě pohřebiště obětí koncentračního tábora.

Účastníci mohou využít dopravy na pietní akt do Letů a zpět zdarma. Z Prahy bude přistaven autobus v blízkosti autobusového nádraží Florenc za mostem magistrály v ulici Na Florenci. Odjíždět bude v 9:45. Cestu lze zajistit na 603247617 nebo e-mailu ruzicka.vporh@seznam.cz.

Z Brna autobus odjíždí v 7:30 a bude přistaven u Muzea romské kultury, v ulici Bratislavská 67. Rezervace předem je nutná, a to na čísle 545 581 206 nebo e-mailu sekretariat@rommuz.cz - do pondělí 20.7.

POZVÁNKA

Přečteno: 1003x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Lety u Písku, Pietní akce, pietní akt, pietní místo, Čeněk Růžička, OceněníHLAVNÍ ZPRÁVY

Jozef Kmeťo

videoNa onemocnění COVID-19 zemřel romský bloger Jozef Kmeťo. Těsně před smrtí natočil video, kde před nemocí varuje a vyzývá k nošení roušek

26.10.2020 14:24
Dnes odpoledne podlehl nemoci COVID-19 bloger Jozef Kmeťo. Informaci serveru Romea.cz potvrdila jeho manželka. Kmeťo těsně před smrtí natočil video, kde všechny varuje před zlehčováním nemoci a vyzývá je k nošení roušek.
 celý článek

Richard Adam, Jitka Votavová, Terezie Ondičová, Nikola Kokyová, Michael Miko

videoMladé osobnosti: Držte se, nevěřte všemu, co čtete, a chraňte své rodiny

26.10.2020 12:10
Známé osobnosti z romského a proromského prostředí vyzvaly prostřednictvím ROMEA TV k dodržování protiepidemických opatření. Vyzývají Romy, aby nosili roušky na nutných místech, nescházeli se a nezlehčovali situaci šířením dezinformačních zpráv na sociálních sítích.
 celý článek

David Tišer a papež František (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Pixabay, koláž Romea.cz)

Papež podpořil registrovaná partnerství homosexuálů. Je to pozitivní krok ke změně, okomentoval vyjádření David Tišer

23.10.2020 12:06
Papež František poprvé veřejně podpořil zákony, které umožňují homosexuálům vstoupit do registrovaného partnerství. Papež to uvedl v biografickém dokumentárním filmu Francesco rusko-amerického režiséra Jevgenije Afinejevského, který byl dnes představen na filmovém festivalu v Římě. Je to vůbec poprvé, co se hlava katolické církve vyjádřila ve prospěch civilních sňatků pro homosexuály. Vatikán na vyjádření papeže ve filmu zatím nereagoval. Jako pozitivní krok vyjádření papeže označil David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo