romea - logo
2. prosince 2020 (středa)
svátek má Blanka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Přerově se Klausova Trikolora snaží před volbami zviditelnit na Romech. Zneužívá incidentu mezi dvěma romskými olašskými rodinami

25.8.2020 16:34
Webové stránky hnutí Trikolora
Webové stránky hnutí Trikolora

Část přerovské opozice se na pondělím zasedání městského zastupitelstva neúspěšně pokusila odvolat primátora Petra Měřínského (ANO). Překladatelé uvedli, že primátor je při řešení problémů města liknavý a neplní body z programového prohlášení koalice. Návrh podali zástupci politického hnutí Trikolóra, kteří si politické body snažili dělat na nedávném konfliktu dvou rodin olašských Romů. Koalice tvořená ANO, ODS, KDU-ČSL a TOP 09 jej označila za účelový a nehlasovala o něm. Pro odvolání nakonec bylo pět zastupitelů, tři byli proti, pět se zdrželo a 18 nehlasovalo. Primátor bod k návrhu na odvolání, kterému chyběla písemná důvodová zpráva, označil za komedii.

Návrh na odvolání podal Radek Pospíšilík, který byl do zastupitelstva zvolen za místní sdružení Prosperita, na začátku letošního roku se stal členem politického hnutí Trikolóra. "Pro veřejnost stavíte Potěmkinovu vesnici, o problémech mluvíte, ale neřešíte," uvedl Pospíšilík. "Vnímáme nespokojenost obyvatel Přerova se situací, jaká tady je. Ta situace je dlouhodobá. Poslední kapkou byly vyeskalované spory mezi dvěma skupinami olašských Romů, kdy padlo rozhodnutí pozvat si olašského krále. Naznačili jste, že naše práva nestačí a je potřeba si pozvat jakéhosi krále. Náš pohár trpělivosti přetekl, proto tento návrh o odvolání," uvedl Pospíšilíkův stranický kolega Libor Slováček.

Koalici tito opoziční zastupitelé vyčetli neplnění předvolebních slibů, ať už je to otázka využití opuštěného hotelu Strojař, vyřešení sociálních problémů ve městě, zpracování nové koncepce parkování či umístění nové knihovny. Návrh naopak nepodpořila další opoziční zastupitelka Helena Netopilová (Společně pro Přerov, Piráti). "To odvolání vnímám jako laciné gesto, gesto, které přímo souvisí s nadcházejícími volbami. Sleduji facebookové stránky Trikolóry a vůbec se mi nelíbí, jak Trikolóra zneužívá incidentu mezi dvěma romskými olašskými rodinami," uvedla Netopilová.

Podle vedení města byl návrh podán jen kvůli nadcházejícím krajským a senátním volbám. "Jde jen o to, aby se překladatel zviditelnil. Těžko v tom vidět jiný důvod než zviditelnění se před volbami, které budou za pár týdnů. Toho já se účastnit nehodlám," uvedl Jakub Navařík z ODS. Podivil se nad tím, proč předložený návrh nebyl zdůvodněn. "Kdo chce psa bít, hůl si najde," řekl Tomáš Dostál (KDU-ČSL). Míní, že návrh nenabízí žádné řešení a vede jen k destabilizaci města.

V Přerově se v létě staly incidenty mezi znesvářenými rodinami olašských Romů. V červenci se zástupci města sešli se zástupci obou rodin na radnici, kde tito olašští Romové deklarovali, že konflikt urovnají. Jen o několik dní dříve se s nimi setkal na popud města a krajské koordinátorky pro národnostní menšiny i olašský král, který apeloval na to, aby spory ukončili. Na následném veřejném slyšení v Městském domě někteří lidé postup města kritizovali. V diskusi uváděli, že od toho jsou zákony, které mají platit pro každého. Vedení města si za postupem ale stojí. "Je něco jiného, když se porvou dva lidé na zábavě, než kdy se znesváří dvě romské rodiny. Ta rodina má dvacet třicet členů a je těžké na ně preventivně zapůsobit. Pokud si se zástupci rodin promluvíme, může to zapůsobit i na zbylou část rodiny," uvedl tehdy radní Petr Vrána (ANO).

Přečteno: 1493x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Trikolora, Rasismus, Anticiganismus, PřerovHLAVNÍ ZPRÁVY

Václav Sivák a Dougles Daňo (FOTO: Facebook Václava Siváka, koláž: Romea.cz)

videoVIDEO: Vašek Sivák jednoznačně zvítězil na světovém poháru WAKO v Praze. Titul si odnesl i Douglas Daňo

30.11.2020 19:12
Jednadvacetiletý kickboxer Václav Sivák nedal ve finále světového poháru WAKO K-1 WORLD GRAND PRIX 2020 šanci svému soupeři a převálcoval ho rychlým a tvrdým knockoutem. V sobotu večer byl úspěšný i další romský bojovník Douglas Daňo, který zvítězil ve váhové kategorii do 63,5 kilogramů.
 celý článek

Věra Duždová Horváthová (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Věra Duždová Horváthová: I umění se dá dělat s nadsázkou

30.11.2020 16:19
V dětství chtěla být herečkou a jít z jedné role do druhé. Po čase od své představy herecké kariéry upustila a zatoužila stát se filmovou kritičkou. Místo psaní recenzí se ale Věra Duždová Horváthová začala objevovat za kamerou jako režisérka a její originální videotvorba byla k vidění na výstavách v Maďarsku, Francii nebo v daleké Indii.
 celý článek

Milionář Jiří Antoš v Boxing King Klubu (FOTO: TV Prima)

videoMilionář rozdá v ostravské Bedřišce statisíce. V nové reality show zavítá i do romského boxerského klubu

30.11.2020 15:24
Televize Prima uvede již dnes večer reality show, která ve světě chytila za srdce miliony diváků. Sedm milionářů se ze dne na den dostává do světa, který je jim vzdálený. Pod změněnou identitou se ocitají na okraji společnosti, v problematických lokalitách, ale také v organizacích, které se soustředí na pomoc potřebným v sedmi českých městech. Díky projektu Milionář mezi námi se do pomoci bude moci zapojit i veřejnost. Premiéru reality show Milionář mezi námi odvysílá televize Prima dnes, 30. 11. ve 21:35.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo