romea - logo
20. ledna 2020 (pondělí)
svátek má Ilona
Loading
rozšířené vyhledávaní

V případu zavražděného politika CDU zatkla policie další dva muže

28.6.2019 12:26
Walter Lübcke na fotografii z posledního rozloučení (FOTO: repro z videozáznamu pohřbu, ROMEA)
Walter Lübcke na fotografii z posledního rozloučení (FOTO: repro z videozáznamu pohřbu, ROMEA)

Němečtí policisté v noci na včerejšek zadrželi dvojici mužů, kteří se údajně podíleli na prodeji zbraní vrahovi politika vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) Waltera Lübckeho. Našli také několik zbraní již dříve zadrženého pravicového extremisty Stephana Ernsta, který se k činu přiznal. Podle německého nejvyššího státního zastupitelství je mezi nimi zřejmě i zbraň, s níž zabíjel. Vražda Lübckeho byla podle všeho prvním takovým činem vůči politikovi motivovaným pravicovým extremismem v dějinách spolkové republiky. V Kasselu, kde se vražda stala, včera demonstrovalo na 10 000 proti násilí spojeným s krajní pravicí.

Policisté munici a pětici zbraní, mezi nimiž byl i samopal Uzi, našli díky přiznání Ernsta, který jim řekl, že zbraně skladuje pod zemí v areálu svého zaměstnavatele. Některé z nich koupil už v roce 2014, zbraň, kterou vraždil, pak v roce 2016.

Na základě výpovědi radikála také policie zadržela čtyřiašedesátiletého muže podezřelého z prodeje zbraní a třiačtyřicetiletého muže, který údajně obchod zprostředkoval. První z nich žil v západoněmeckém Severním Porýní-Vestfálsku, druhý v okolí hesenského Kasselu. Pro oba německé nejvyšší státní zastupitelství žádá vzetí do vazby.

Vyšetřovatelé mají za to, že dvojice věděla o pravicovém radikalismu Ernsta a také o tom, že zbraně může použít k politicky motivované vraždě. O konkrétních plánech ale zřejmě netušila. Není vyloučené, že se oba muži také pohybovali v pravicově extremistických kruzích. Při prohledání bytu muže podezřelého ze zprostředkování obchodu našla policie podle německých médií předměty upomínající na dobu nacismu.

Nejvyšší státní zastupitelství dále uvedlo, že Ernst sám zbraně také prodával. V této souvislosti vyšetřují německé úřady další dva podezřelé.
Německý ministr vnitra Horst Seehofer dnes v Berlíně při představení zprávy kontrarozvědky za loňský rok zdůraznil, že přiznáním podezřelého Ernsta vyšetřování případu rozhodně nekončí. Je potřeba zjistit vše o jeho pozadí. "Německé úřady pracují s velkým úsilím na tom, aby zjistily, jestli měl (podezřelý) podporu uvnitř nebo vně pravicově extremistických kruhů," poznamenal Seehofer, podle něhož vražda celou německou politickou scénu hluboce šokovala.

V Kasselu dnes demonstrovalo proti násilí krajní pravice podle policie a města na 10.000 lidí, informovala agentura DPA. Akci svolalo město společně s dalšími institucemi a organizacemi s cílem dát najevo nesouhlas s rozdělením společnosti a naopak ukázat tolerantnost, demokratičnost a pokojnost regionu.

"Nejsme hnědou bažinou národa. Jsme pokojní, tolerantní a otevření světu. Pro nenávist, poštvávání, teror a odmítání ostatních u nás není místo," prohlásil kasselský primátor Christian Geselle. Sociálnědemokratický (SPD) politik dále zdůraznil, že je třeba aktivně řešit výzvy spjaté s integrací a migrací, a ne je zamlčovat.

Pětašedesátiletý Lübcke, který byl vysoce postaveným úředníkem místní správy v Hesensku, byl zastřelen začátkem června u svého domu v obci Wolfhagen. Motivem byl zřejmě jeho otevřený přístup k migrantům. Do hledáčku vyšetřovatelů se kvůli činu poměrně rychle dostal právě Ernst, kterého v polovině měsíce zatkla speciální policejní jednotka.

Podezřelý byl německým úřadům známý kvůli svému dřívějšímu zapojení do pravicově extrémní scény. V posledních letech jej ale německé úřady cíleně nesledovaly. Pětačtyřicetiletý muž byl v minulosti opakovaně souzen, mimo jiné za pokus o útok trubkovou bombou na uprchlickou ubytovnu nebo za vážné zranění přistěhovalce, kterého se dopustil ve vazbě.

Útoky na politiky se v Německu v posledních letech odehrávají stále častěji. K nejznámějším patří pokus o vraždu současné primátorky Kolína nad Rýnem Henriette Rekerové z roku 2015, při němž málem přišla o život, a předloňský útok nožem na starostu západoněmecké obce Altena Andrease Hollsteina (CDU). V obou případech byl důvodem napadení nesouhlas se vstřícným přístupem těchto politiků k migraci.

Přečteno: 393x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Německo, Extremismus, Radikalizace, Neonacismus, VraždaHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo