romea - logo
7. prosince 2021 (úterý)
svátek má Ambrož

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V USA se konaly manifestace na podporu zabitého černošského hocha

New York/Miami, 22.7.2013 10:54, (ROMEA)
FOTO: Daniela Kantorová
FOTO: Daniela Kantorová

Odpůrci osvobozujícího rozsudku v případu usmrceného černošského mladíka Trayvona Martina v sobotu demonstrovali ve stovce amerických měst. Protest v New Yorku vedla chlapcova matka Sybrina Fultonová, v Miami pak jeho otec Tracy Martin. Neozbrojeného hocha zastřelil v únoru roku 2012 v Sanfordu na Floridě George Zimmerman, který byl minulý víkend floridským soudem zproštěn obvinění z vraždy s tím, že šlo o sebeobranu. Rodinu zastřeleného hocha podpořil i prezident Barack Obama.

Tisíce lidí se sešly ve městech od Miami přes New York a Chicago až po Los Angeles. V Sanfordu, kdo byl Trayvon zastřelen, pochodovalo několik stovek demonstrantů, kteří nesli transparenty s chlapcovou fotografií.

Protesty organizuje známý černošský aktivista a obránce lidských práv Al Sharpton. "Demonstrace se uskuteční ve sto městech před federálními budovami. Chceme takto vyvinout tlak na vládu, aby chránila naše občanská práva," uvedl před začátkem protestů Sharpton. Akce se obešly bez výraznějších třenic. Protesty na začátku tohoto týdne se totiž na některých místech vyhrotily, musela zasahovat policie a zadržet několik lidí.

Začátek akce byl naplánován na dopoledne místního času, na východním pobřeží USA tak protesty začaly během pozdního odpoledne SELČ. Jejich součástí byly i bohoslužby.

"Snažíme se změnit zákony, aby k tomu již nikdy nedošlo," prohlásil dnes v centru Manhattanu Sharpton. Dodal, že chce pozměnit zákony o sebeobraně, které umožňují na vlastním pozemku ze strachu před zabitím či ublížením usmrtit člověka, který na pozemek pronikl.

"Dnes to byl můj syn. Zítra to může být váš," prohlásila před davem shromážděným v New Yorku Martinova matka Sybrina Fultonová. V New Yorku Fultonovou doprovázel i Martinův bratr Jahvaris Fulton. Protestu v tomto městě se zúčastnili mimo jiné i zpěvačka Beyoncé a rapper Jay-Z.

Zimmerman, hájící se zákonnou sebeobranou, byl sice osvobozen na Floridě, ale občanskoprávní aktivisté vyvíjejí na Obamovu administrativu nátlak, aby se případ přenesl před federální soud jako rasová vražda; Zimmerman je po otci běloch, po matce hispánec. Sharpton doufá, že právě protesty veřejnosti přimějí americké ministerstvo spravedlnosti, aby se případem začalo zabývat.

Ačkoli Bílý dům ihned po verdiktu slíbil, že se nebude do případu nijak vměšovat, prezident Barack Obama se neubránil komentářům. Američany vyzval, aby se snažili porozumět tomu, jak se na Trayvonův případ dívají Afroameričané. "Trayvon Martin jsem mohl být já, před 35 lety," prohlásil americký prezident.

Verdikt vyvolal množství protestů a jak Obama uvedl, chápe to. Jen málokterý černošský muž v zemi podle něj nezažil rasismus. Afroameričané si pamatují, jak s nimi bylo v minulosti zacházeno a i nyní jsou si vědomi toho, že existují určité rasové rozdíly při uplatňování trestního práva. "To všechno přispívá k pocitu, že kdyby byl do tohoto případu zapojen mladý běloch, vše by dopadlo jinak," dodal prezident. George Zimmerman jako člen místní dobrovolné hlídky zastřelil Trayvona Martina loni v únoru poté, co vyšel s kapucou na hlavě z obchodu. Dostal se s ním údajně do konfliktu a jednal v sebeobraně. Trayvonova smrt znovu rozvířila debaty o rasismu v americké společnosti i o kontrole zbraní.

Přečteno: 505x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Trayvon Martin, manifestace, USA, Barack ObamaHLAVNÍ ZPRÁVY

 ..
romea - logo