romea - logo
28. května 2020 (čtvrtek)
svátek má Vilém
Loading
rozšířené vyhledávaní

Valašské Meziříčí tlačí na provozovatele ubytoven: Jedna je zavřená, ostatní se mají zlepšit

12.8.2015 11:41
Valašské Meziříčí
Valašské Meziříčí

Ve Valašském Meziříčí proběhly minulý týden kontroly ubytoven. Dvě z nich byly ve velmi špatném stavu. Tamní obyvatelé žili ve špíně, zápachu a hrozilo jim riziko požáru. Jednu ubytovnu majitelka po kontrole zavřela.

"Provozovatelům nedáme pokoj, dokud se stav na ubytovnách nezlepší. Zákon nám dává sice ne velké, ale alespoň nějaké možnosti ovlivnit tuto katastrofální situaci," uvedl pro iDNES.cz starosta Valašského Meziříčí Robert Stržínek (ANO).

Kontrola radnice, hygieny a policie v ubytovně Napoleon odhalila nevyhovující hygienické podmínky a porušování základních požárních předpisů. „Došlo k porušení zásad zacházení s čistým a použitým prádlem a předcházení vzniku přenosných a jiných onemocnění. V ubytovně byly poškozené a znečištěné podlahy, na nichž se nacházely různé odpadky včetně zbytků jídla,“ popsala iDNES.cz Eva Javoříková z krajské hygienické stanice.

Už před dvěma lety přitom místní občané sepsali petici, v níž radnici žádali o uzavření této ubytovny. V rámci tehdejšího šetření město zjistilo, „že obě nadzemní podlaží objektu jsou užívány jako ubytovna, přičemž u části stavby v 1. podlaží nebyla nikdy povolena změna užívání této části na ubytovnu a u části stavby v 2. podlaží nebylo do současnosti požádáno o vydání kolaudačního rozhodnutí. Na základě zjištěných skutečností, nelze v současnosti užívat stavbu jako ubytovací zařízení.“

Majitelka ubytovny Alena Matošková tehdy nájemníky vystěhovala a nechala provést nejnutnější úpravy. A ubytovna fungovala dál, přestože ji podle svých slov už tehdy chtěla prodat. Po poslední kontrole se ale rozhodla ubytovnu definitivně zrušit – nájemníky nechala vystěhovat a na zamčených vchodových dveřích visí oznámení „prodejní prostory k pronájmu“.

K tomu, co se bude dít s nájemníky, kteří zrušením ubytovny přišli o střechu nad hlavou, se pro server Romea.cz vyjádřil 1. místostarosta města Josef Vrátník: „Ve městě máme několik ubytoven s volnou kapacitou, takže se bývalí obyvatelé ubytovny Napoleon mohou přestěhovat tam, bez domova neskončí.“ Podle jeho slov byli tři ze zhruba 15 ubytovaných převezeni na policii. Dva z nich nebyli schopni prokázat svou totožnost, třetí měl v České republice zakázaný pobyt.

Podle Vrátníka nesouvisí kontroly s nedávnou bouřlivou diskusí o novele zákona o pomoci v hmotné nouzi, tedy o tom, zda má město vydávat souhlas s doplatky na bydlení pro lidi z ubytoven. “Měli jsme podezření, že se město stává cílem pobytu problémových občanů. Chtěli jsme zjistit, co tu žije za lidi a proč. Důvodem může být jednak dobrá dopravní dostupnost, ale možná i vstřícnost sociálních služeb. Ve spolupráci s cizineckou policií jsme se tedy rozhodli zmapovat situaci. Souviselo to i se stížnostmi občanů a kriminalitou ve městě,” vysvětluje místostarosta.

mik, min
Přečteno: 489x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Bydlení, ubytovnaHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz..
romea - logo