romea - logo
13. listopadu 2019 (středa)
svátek má Tibor
Loading
rozšířené vyhledávaní

Valašské Meziříčí tlačí na provozovatele ubytoven: Jedna je zavřená, ostatní se mají zlepšit

12.8.2015 11:41
Valašské Meziříčí
Valašské Meziříčí

Ve Valašském Meziříčí proběhly minulý týden kontroly ubytoven. Dvě z nich byly ve velmi špatném stavu. Tamní obyvatelé žili ve špíně, zápachu a hrozilo jim riziko požáru. Jednu ubytovnu majitelka po kontrole zavřela.

"Provozovatelům nedáme pokoj, dokud se stav na ubytovnách nezlepší. Zákon nám dává sice ne velké, ale alespoň nějaké možnosti ovlivnit tuto katastrofální situaci," uvedl pro iDNES.cz starosta Valašského Meziříčí Robert Stržínek (ANO).

Kontrola radnice, hygieny a policie v ubytovně Napoleon odhalila nevyhovující hygienické podmínky a porušování základních požárních předpisů. „Došlo k porušení zásad zacházení s čistým a použitým prádlem a předcházení vzniku přenosných a jiných onemocnění. V ubytovně byly poškozené a znečištěné podlahy, na nichž se nacházely různé odpadky včetně zbytků jídla,“ popsala iDNES.cz Eva Javoříková z krajské hygienické stanice.

Už před dvěma lety přitom místní občané sepsali petici, v níž radnici žádali o uzavření této ubytovny. V rámci tehdejšího šetření město zjistilo, „že obě nadzemní podlaží objektu jsou užívány jako ubytovna, přičemž u části stavby v 1. podlaží nebyla nikdy povolena změna užívání této části na ubytovnu a u části stavby v 2. podlaží nebylo do současnosti požádáno o vydání kolaudačního rozhodnutí. Na základě zjištěných skutečností, nelze v současnosti užívat stavbu jako ubytovací zařízení.“

Majitelka ubytovny Alena Matošková tehdy nájemníky vystěhovala a nechala provést nejnutnější úpravy. A ubytovna fungovala dál, přestože ji podle svých slov už tehdy chtěla prodat. Po poslední kontrole se ale rozhodla ubytovnu definitivně zrušit – nájemníky nechala vystěhovat a na zamčených vchodových dveřích visí oznámení „prodejní prostory k pronájmu“.

K tomu, co se bude dít s nájemníky, kteří zrušením ubytovny přišli o střechu nad hlavou, se pro server Romea.cz vyjádřil 1. místostarosta města Josef Vrátník: „Ve městě máme několik ubytoven s volnou kapacitou, takže se bývalí obyvatelé ubytovny Napoleon mohou přestěhovat tam, bez domova neskončí.“ Podle jeho slov byli tři ze zhruba 15 ubytovaných převezeni na policii. Dva z nich nebyli schopni prokázat svou totožnost, třetí měl v České republice zakázaný pobyt.

Podle Vrátníka nesouvisí kontroly s nedávnou bouřlivou diskusí o novele zákona o pomoci v hmotné nouzi, tedy o tom, zda má město vydávat souhlas s doplatky na bydlení pro lidi z ubytoven. “Měli jsme podezření, že se město stává cílem pobytu problémových občanů. Chtěli jsme zjistit, co tu žije za lidi a proč. Důvodem může být jednak dobrá dopravní dostupnost, ale možná i vstřícnost sociálních služeb. Ve spolupráci s cizineckou policií jsme se tedy rozhodli zmapovat situaci. Souviselo to i se stížnostmi občanů a kriminalitou ve městě,” vysvětluje místostarosta.

mik, min
Přečteno: 484x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Bydlení, ubytovnaHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační foto (FOTO: Pixabay)

Vláda zaujala neutrální stanovisko k návrhu odškodnění protiprávně sterilizovaných žen

31.10.2019 16:00
Skupina poslanců ČSSD, ANO, TOP 09 a KDU-ČSL v čele s Helenou Válkovou, vládní zmocněnkyní pro lidská práva, přišla s návrhem odškodnit protiprávně sterilizované ženy. Vláda, na včerejším jednání, k tomuto návrhu zaujala neutrální stanovisko. Jednorázové finanční odškodnění 300 tisíc korun by měla podle návrhu doputovat až ke čtyřem stovkám protiprávně sterilizovaných žen.
 celý článek

Nenávistné příspěvky na Facebooku (koláž: Romea.cz)

videoPŘÍMÝ PŘENOS: Mezinárodní konference Anticikanismus a nenávistné projevy v online prostředí

29.10.2019 12:35
V Praze se uskutečnila Výroční konference INACH 2019. Proběhla 30. října v hotelu Belvedere. Tématem konference byl anticikanismus a nenávistné projevy v online prostředí. Pořadatelem akce byla organizace INACH ve spolupráci s ROMEA o. p. s. První romská internetová televize ROMEA TV odvysílala z konference přímý přenos.
 celý článek

Václav Sivák (FOTO: Facebook Václava Siváka)

videoPřepište dějiny! Historický úspěch! Václav Sivák se stal mistrem světa v Kickboxu!

26.10.2019 12:32
Václav Sivák získal zlatou medaili na mistrovství světa v Kickboxu v Sarajevu. Ve včerejším finálovém duelu porazil borce z Kazachstánu a stal se tak historicky prvním mistrem světa v Kickboxu z České republiky.
 celý článek..
romea - logo