romea - logo
17. ledna 2022 (pondělí)
svátek má Drahoslav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Vánoční dárky dětem ze sbírky Krabice od bot putovaly i do Chánova, Předlic nebo Chodova. Rozdávaly je i organizace Konexe nebo Khamoro

22.12.2020 17:40
Sbírka Krabice od bot 2020 (FOTO: Konexe, Khamoro, koláž: Romea.cz)
Sbírka Krabice od bot 2020 (FOTO: Konexe, Khamoro, koláž: Romea.cz)

Na pomoc dětem ohroženým chudobou i letos probíhal již desátý ročník sbírky dárků, kterou pořádá Diakonie Českobratrské církve evangelické. Dárky diakonie tradičně shromažďuje pod názvem Krabice od bot, letos poprvé mohli dárci připravit i krabici pro dospělé - rodiče samoživitele. Do distribuce dárků se i letos zapojily organizace pracující s romskou komunitou, například organizace Konexe nebo Khamoro z Chodova u Karlových Varů.

"Měli jsme tu čest být přítomni u zrodu projektu Krabice od bot na Vánoce 2011, kdy jsme společně s evangelickým farářem Mikulášem Vymětalem vezli prvních pár krabic od bot s vánočními dárky chudým dětem na ubytovny ve Varnsdorfu, které byly v létě 2011 cílem násilných protiromských pochodů a demonstrací. Další roky přibývala sběrná místa, počty dárků, projekt Krabice od bot rostl a rostl, bylo nám potěšením se každý rok aktivně zapojit a rozvážet dárky chudým dětem žijícím v hrozných podmínkách ghett," uvedl pro server Romea.cz Miroslav Brož z organizace Konexe.

"Letos jsme rozdali celkem přes 1600 dárků. Z toho jsme asi 370 dárků rozdali společně s organizací Aver Roma v Chanově, další dárky pak putovaly k rodinám do ústeckých lokalit, jako jsou například Předlice, Mojžíř nebo na různé ubytovny. Dárky jsme rozdávali také ve Varnsdorfu," uvedl Miroslav Brož s tím, že 500 dárků distribuoval Jozef Miker v Teplicích, Krupce nebo Duchcově.

Od samého počátku se do sbírky Krabice od bot zapojilo také chodovská organizace Khamoro, kterou vede Emil Voráč.

"My jsme letos rozvezli asi 400 dárků do téměř 250 rodin v Chodově, Železném Dvoře, Vřesová, Novém Sedle, ale i Sokolově nebo v Karlových Varech," uvedl základní fakta letošní sbírky Emil Voráč. "Letos jsme museli dodržovat kvůli onemocnění COVID-19 určitá pravidla, jako jsou rozestupy, roušky, ale distribuce probíhala obdobně jako v minulých letech," dodal pro server Romea.cz Emil Voráč.

"Pandemie koronaviru nejvíce dopadá právě na chudobou ohrožené rodiny, konkrétně na rodiče samoživitele. Podle údajů, které máme k dispozici od našich terénních pracovníků, přišlo o práci 15 až 20 procent rodičů samoživitelů a potravinové banky hlásí až dvojnásobný nárůst poptávky. Je také čím dál zřetelnější, že roste počet lidí, kteří kvůli výpadku příjmů nemají z čeho splácet dluhy," řekl  Ivo Mareše, projektový manažer diakonie.

Podle diakonie je v Česku 100.000 chudých dětí. Mareš doplnil, že u rodin, které jsou v sociální izolaci, eskalují rodinné konflikty a výchovné problémy. Podle diakonie až 50 procent rodin v sociální tísni nemá připojení k internetu, 70 procentům rodičů samoživitelů se výrazně snížily příjmy a nárůst pomoci obětem domácího násilí činí 30 až 50 procent.

S tím, že se výrazně zvýšil propad chudých rodin souhlasí Miroslav Brož. "Pro většinu dětí, kterým dáme dárek v krabici od bot, je to dárek jediný, který dostanou. Pro mnoho dětí se tak Krabice od bot staly synonymem Vánoc, Krabice od bot jsou jejich Vánoce," vysvětlil Brož.

"Chtěli bychom jménem nejen svým, ale i chudých dětí a jejich rodičů, poděkovat všem organizátorům, dobrovolníkům a dárcům úžasného projektu Krabice od bot. Víc není, co dodat. Děkujeme. Veselé Vánoce všem lidem dobré vůle!" dodal pro server Romea.cz Miroslav Brož.

Loni se ve sbírce vybralo přes 35.000 dárků.

Přečteno: 858x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Vánoce, Sociálně vyloučené lokality, Chanov, Konexe, o. s.HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo