romea - logo
5. srpna 2020 (středa)
svátek má Kristián

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ve městě, kde zemřel na Silvestra Polák, se na pátek chystá pochod solidarity s muslimy

4.1.2017 15:11
Rasisté zaútočili na restauraci s kebabem, ze které chtěl 31. 12. 2016 ukrást Polák alkohol. Kuchař tuniského původu ho pobodal a Polák na následky zranění zemřel. (FOTO: ČTK)
Rasisté zaútočili na restauraci s kebabem, ze které chtěl 31. 12. 2016 ukrást Polák alkohol. Kuchař tuniského původu ho pobodal a Polák na následky zranění zemřel. (FOTO: ČTK)

V polském městě Elk pokračovaly nepokoje namířené proti cizincům, které vyvolala silvestrovská smrt mladého Poláka při potyčce se zaměstnanci restaurace s kebabem. Policie již zadržela minimálně 24 místních obyvatel, z nich většina byla obviněna z narušování veřejného pořádku.

Podle Českého rozhlasu odmítl ministr vnitra Mariusz Blaszczak tvrzení, že by se jednalo o rasově motivované nepokoje. Potvrzena ale byla informace o pokusu podpálení bytu, který si jeden z muslimských zaměstnanců restaurace pronajímá. Dva ze čtyř zadržených zaměstnanců restaurace byli propušteni a policie jim z obav o jejich bezpečnost poskytuje policejní ochranu.

Nepokoje začaly v pondělí po vraždě 21letého Daniela. Mladík se údajně pokusil z baru a současně restaurace odnést bez placení dvě lahve, není jasné, zda šlo o alkohol. Poté došlo mezi zaměstnancem restaurace tuniského původu a muži k potyčce, během níž byl Polák pobodán.

U podniku se na protest o den později shromáždily stovky lidí. Restauraci vymlátili výlohu a do oken házeli petardy.

K uklidnění situace ve městě vyzval při úterní zádušní mši místní katolický biskup Jerzy Mazur. Podporu muslimským majitelům restaurace vyjadřují lidé na sociálních sítích. Na páteční večer je naplánován pochod solidarity s muslimy, organizuje ho iniciativa Středisko pro monitorování nacionalismu pochod solidarity.

Přečteno: 1889x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Polsko, smrt , Silvestr, muslimové, nepokojeHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo