romea - logo
9. dubna 2020 (čtvrtek)
svátek má Dušan
Loading
rozšířené vyhledávaní

Ve městě, kde zemřel na Silvestra Polák, se na pátek chystá pochod solidarity s muslimy

4.1.2017 15:11
Rasisté zaútočili na restauraci s kebabem, ze které chtěl 31. 12. 2016 ukrást Polák alkohol. Kuchař tuniského původu ho pobodal a Polák na následky zranění zemřel. (FOTO: ČTK)
Rasisté zaútočili na restauraci s kebabem, ze které chtěl 31. 12. 2016 ukrást Polák alkohol. Kuchař tuniského původu ho pobodal a Polák na následky zranění zemřel. (FOTO: ČTK)

V polském městě Elk pokračovaly nepokoje namířené proti cizincům, které vyvolala silvestrovská smrt mladého Poláka při potyčce se zaměstnanci restaurace s kebabem. Policie již zadržela minimálně 24 místních obyvatel, z nich většina byla obviněna z narušování veřejného pořádku.

Podle Českého rozhlasu odmítl ministr vnitra Mariusz Blaszczak tvrzení, že by se jednalo o rasově motivované nepokoje. Potvrzena ale byla informace o pokusu podpálení bytu, který si jeden z muslimských zaměstnanců restaurace pronajímá. Dva ze čtyř zadržených zaměstnanců restaurace byli propušteni a policie jim z obav o jejich bezpečnost poskytuje policejní ochranu.

Nepokoje začaly v pondělí po vraždě 21letého Daniela. Mladík se údajně pokusil z baru a současně restaurace odnést bez placení dvě lahve, není jasné, zda šlo o alkohol. Poté došlo mezi zaměstnancem restaurace tuniského původu a muži k potyčce, během níž byl Polák pobodán.

U podniku se na protest o den později shromáždily stovky lidí. Restauraci vymlátili výlohu a do oken házeli petardy.

K uklidnění situace ve městě vyzval při úterní zádušní mši místní katolický biskup Jerzy Mazur. Podporu muslimským majitelům restaurace vyjadřují lidé na sociálních sítích. Na páteční večer je naplánován pochod solidarity s muslimy, organizuje ho iniciativa Středisko pro monitorování nacionalismu pochod solidarity.

Přečteno: 1888x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Polsko, smrt , Silvestr, muslimové, nepokojeHLAVNÍ ZPRÁVY

Oslavy Mezinárodního dne Romů 2020 (Plakát: Ara Art)

videoVIDEO: Oslavy Mezinárodní dne Romů 2020 proběhnou na internetu. Ara Art pořádá galavečer Z obýváku do obýváku

7.4.2020 15:45, (AKTUALIZOVÁNO 8. 4. 2020, 20:00)
Oslavy Mezinárodního dne Romů, který připadá na 8. dubna, se letos kvůli opatřením proti šíření koronaviru odehrají na internetu. Na facebookové stránce tradičních pořadatelů oslav v Praze Ara Art najdou zájemci živé vysílání a společně mohou oslavit tento den u galavečera, který pořadatelé nazvali Z obýváku do obýváku. Živé oslavy pak přesunuli a naplánovali na 5. listopadu. Médiím to za organizátory sdělila Lucie Nemešová.
 celý článek

Romská vlajka (FOTO: Velvyslanectví USA)

videoRomové na celém světě oslavují svůj Mezinárodní den. Připomínají si počátky romského hnutí

7.4.2020 21:55
Ve středu 8. dubna 2020 oslaví Romové na celém světě Mezinárodní den Romů. Letos kvůli omezením způsobeným pandemií onemocnění COVID-19 se celá řada akcí přesunula na internet. Romové si tak připomenou historicky první Světový romský kongres, který se konal v Orpingtonu poblíž Londýna v roce 1971. Kongres položil základy mezinárodní spolupráce Romů a romské hnutí dostalo mezinárodní a politicko-společenský rozměr. Romové si tak každoročně připomínají společný původ, jazyk, kulturu, společné sjednocení a spolupráci a především "romipen" ("romství").
 celý článek

Petr Torák v rozhovoru pro ROMEA TV.

Petr Torák: Situace ve Velké Británii se zhoršuje, desítky Romů se vrací do Čech

7.4.2020 19:30
Vážně jsem s rodinou zvažoval alespoň na nějaký čas návrat do Čech, a to kvůli obavě z nákazy a nedostatečným opatřením Velké Británie. Protože ale nemáme vlastní byt v Čechách, kde bychom mohli být, nevíme, zda už nejsme nosiči nákazy a navíc bychom museli být u rodičů, zůstaneme raději v Anglii.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo