romea - logo
18. ledna 2020 (sobota)
svátek má Vladislav
Loading
rozšířené vyhledávaní

Ve městě, kde zemřel na Silvestra Polák, se na pátek chystá pochod solidarity s muslimy

4.1.2017 15:11
Rasisté zaútočili na restauraci s kebabem, ze které chtěl 31. 12. 2016 ukrást Polák alkohol. Kuchař tuniského původu ho pobodal a Polák na následky zranění zemřel. (FOTO: ČTK)
Rasisté zaútočili na restauraci s kebabem, ze které chtěl 31. 12. 2016 ukrást Polák alkohol. Kuchař tuniského původu ho pobodal a Polák na následky zranění zemřel. (FOTO: ČTK)

V polském městě Elk pokračovaly nepokoje namířené proti cizincům, které vyvolala silvestrovská smrt mladého Poláka při potyčce se zaměstnanci restaurace s kebabem. Policie již zadržela minimálně 24 místních obyvatel, z nich většina byla obviněna z narušování veřejného pořádku.

Podle Českého rozhlasu odmítl ministr vnitra Mariusz Blaszczak tvrzení, že by se jednalo o rasově motivované nepokoje. Potvrzena ale byla informace o pokusu podpálení bytu, který si jeden z muslimských zaměstnanců restaurace pronajímá. Dva ze čtyř zadržených zaměstnanců restaurace byli propušteni a policie jim z obav o jejich bezpečnost poskytuje policejní ochranu.

Nepokoje začaly v pondělí po vraždě 21letého Daniela. Mladík se údajně pokusil z baru a současně restaurace odnést bez placení dvě lahve, není jasné, zda šlo o alkohol. Poté došlo mezi zaměstnancem restaurace tuniského původu a muži k potyčce, během níž byl Polák pobodán.

U podniku se na protest o den později shromáždily stovky lidí. Restauraci vymlátili výlohu a do oken házeli petardy.

K uklidnění situace ve městě vyzval při úterní zádušní mši místní katolický biskup Jerzy Mazur. Podporu muslimským majitelům restaurace vyjadřují lidé na sociálních sítích. Na páteční večer je naplánován pochod solidarity s muslimy, organizuje ho iniciativa Středisko pro monitorování nacionalismu pochod solidarity.

Přečteno: 1883x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Polsko, smrt , Silvestr, muslimové, nepokojeHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo