romea - logo
24. srpna 2019 (sobota)
svátek má Bartoloměj
Loading
rozšířené vyhledávaní

Ve městě, kde zemřel na Silvestra Polák, se na pátek chystá pochod solidarity s muslimy

4.1.2017 15:11
Rasisté zaútočili na restauraci s kebabem, ze které chtěl 31. 12. 2016 ukrást Polák alkohol. Kuchař tuniského původu ho pobodal a Polák na následky zranění zemřel. (FOTO: ČTK)
Rasisté zaútočili na restauraci s kebabem, ze které chtěl 31. 12. 2016 ukrást Polák alkohol. Kuchař tuniského původu ho pobodal a Polák na následky zranění zemřel. (FOTO: ČTK)

V polském městě Elk pokračovaly nepokoje namířené proti cizincům, které vyvolala silvestrovská smrt mladého Poláka při potyčce se zaměstnanci restaurace s kebabem. Policie již zadržela minimálně 24 místních obyvatel, z nich většina byla obviněna z narušování veřejného pořádku.

Podle Českého rozhlasu odmítl ministr vnitra Mariusz Blaszczak tvrzení, že by se jednalo o rasově motivované nepokoje. Potvrzena ale byla informace o pokusu podpálení bytu, který si jeden z muslimských zaměstnanců restaurace pronajímá. Dva ze čtyř zadržených zaměstnanců restaurace byli propušteni a policie jim z obav o jejich bezpečnost poskytuje policejní ochranu.

Nepokoje začaly v pondělí po vraždě 21letého Daniela. Mladík se údajně pokusil z baru a současně restaurace odnést bez placení dvě lahve, není jasné, zda šlo o alkohol. Poté došlo mezi zaměstnancem restaurace tuniského původu a muži k potyčce, během níž byl Polák pobodán.

U podniku se na protest o den později shromáždily stovky lidí. Restauraci vymlátili výlohu a do oken házeli petardy.

K uklidnění situace ve městě vyzval při úterní zádušní mši místní katolický biskup Jerzy Mazur. Podporu muslimským majitelům restaurace vyjadřují lidé na sociálních sítích. Na páteční večer je naplánován pochod solidarity s muslimy, organizuje ho iniciativa Středisko pro monitorování nacionalismu pochod solidarity.

Přečteno: 1875x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Polsko, smrt , Silvestr, muslimové, nepokojeHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo