romea - logo
5. března 2021 (pátek)
svátek má Kazimír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Velvyslanectví Kanady a USA slaví Měsíc černošské historie. Zpřístupní dokument o prvním černošském hokejistovi v NHL

18.2.2021 15:02
Willie O’Ree, první černošský hráč v historii NHL.
Willie O’Ree, první černošský hráč v historii NHL.

Fanoušci ledního hokeje a historie mají příležitost poznat příběh jedné z ikon amerického sportu – Willieho O’Reeho, kanadského rodáka a prvního černošského hráče v NHL. Velvyslanectví Spojených států a Kanady se spojily, aby zdarma nabídly ke zhlédnutí dokument „Willie“, který hrál za tým Boston Bruins.

Nejen hokejoví nadšenci se na facebookových stránkách velvyslanectví Kanady a USA mohou mezi 19. a 26. únorem zdarma připojit ke sledování filmu a také k diskuzi přímo s Williem O’Reem – ta bude vysílaná živě 23. února od 15 hodin prostřednictvím platformy ZOOM.

„Willie O’Ree byl první Kanaďan černé pleti v NHL. Hrál za Boston Bruins,“ uvedla pro zpravodajský server Romea.cz kanadská velvyslankyně Ayesha Rekhiová. Tu doplnila  americká chargé d’affaires Jennifer Bachusová: „Dokument vypráví jeho příběh o boji s rasismem a diskriminací v hokeji.“ 

Velvyslanectví Kanady a USA připravily promítání a debatu při příležitosti Měsíce černošské historie. V měsíci únoru si Kanada a Spojené státy připomínají mimořádný přínos černošských Kanaďanů a Američanů, kteří zároveň čelili všudypřítomné diskriminaci a rasismu.

„Společná láska k hokeji spojuje Čechy, Američany i Kanaďany,“ dodal tiskový mluvčí Velvyslanectví USA Griffin Rozell. „Věříme, že inspirující příběh Willieho O’Reeho pomůže Čechům lépe pochopit, čeho kanadští a američtí černoši dosáhli, jaké úsilí je stálo a jakým protivenstvím museli čelit.“

Ke sledování dokumentárního filmu „Willie“ se mohou diváci zdarma přihlásit kdykoliv mezi 19. a 26. únorem přes facebookové stránky buď Velvyslanectví Kanady v Praze anebo Velvyslanectví USA v Praze. Zájemci tam najdou také registraci na diskuzi s Williem O’Reem vysílanou živě prostřednictví platformy ZOOM v úterý 23. února.  

VIDEO

Přečteno: 598x
 

Kam dál:

Štítky:  

Sport, Historie, Rasismus, Kanada, USA, HokejHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo