romea - logo
18. září 2021 (sobota)
svátek má Kryštof

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Martin Šimáček k novele zákona o hmotné nouzi pro ROMEA TV: Pokud změny poslanci schválí, zvýší se napětí ve společnosti

9.2.2021 11:02

Čeká Českou republiku destrukce sociálního systému? Podle ředitele Institutu pro sociální inkluzi Martina Šimáčka ano. Může se tak stát po přijetí změn, které dnes předkládají poslanci ODS a SPD v novele zákona o pomoci v hmotné nouzi v poslanecké sněmovně. A proti nimž se nijak výrazně nestaví ani ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Co návrhy změn obsahují, jak by se skutečně dotkly statisíců lidí a co by pro jejich život znamenaly? Na to se v rozhovoru pro ROMEA TV Jarmila Balážová ptá zmiňovaného Martina Šimáčka.

„Systém pomoci v hmotné nouzi je ten nejzákladnější systém sociální ochrany v Česku. To znamená, že by měl být plně funkční přesně v těch situacích, o kterých teď mluvíme. Ať už je to dlouhodobá chudoba, nebo dlouhodobé sociální vyloučení, nebo akutní chudoba, která často přichází s covidem teď v době epidemie, kdy lidé prostě ztrácí zaměstnání a nebo jsou jejich příjmy poníženy,“ řekl pro ROMEA TV Martin Šimáček.

Schválení novely zákona se může dotknout až stovky tisíc lidí, kteří dávku pomoci v hmotné nouzi pobírají. „Pokud poslanci novelu zákona pomoci v hmotné nouzi dnes ve druhém čtení schválí, tak tím zároveň novelizují státní sociální podporu a příspěvek na bydlení. Což je dávka, kterou dnes čerpají stovky tisíc domácností. Jsou to vlastně nejčastěji lidé, kteří prostě pracují, jen ty jejich příjmy nejsou dostatečné k tomu, aby si mohli dovolit uhradit všechny náklady spojené s bydlením. Jsou to často senioři, chudé rodiny s dětmi, někde samoživitelé, samoživitelky, handicapovaní, prostě dlouhodobě nízkopříjmové domácnosti, které potřebují podporu bydlení. A je to jediný pilíř, který Česká republika v sociálních politikách má, v nějaké systematické podpoře bydlení," řekl Martin Šimáček..

Podle ředitele Institutu pro sociální inkluzi Martina Šimáčka požadavky na změnu zákona o pomoci v hmotné nouzi přichází od poslanců SPD a ODS. „Systém pomoci v hmotné nouzi se rozpadá v podstatě už více než dva roky a primárně poslaneckými zásahy. Nejčastěji jsou to opět poslanci za ODS, velice často právě pan poslanec Bauer, ale i SPD. Tato iniciativa pravicových populistů trvá, řekl bych, už více než deset let. Například paní primátorka Řápková, která v Chomutově usilovala o exekuce dávek pomoci v hmotné nouzi. Od té doby pravicový populismus nabírá na síle,“ vyjádřil se Martin Šimáček.

„V současné chvíli systém pomoci v hmotné nouzi neřídí primárně ministerstvo práce, protože iniciativu nechává skutečně na poslancích. Většina změn systému pomoci v hmotné nouzi probíhala za uplynulé dva až tři roky právě touto cestou. Takže ministerstvo přestalo změny řídit a nyní, když hrozí další destrukce systému skrze tyto novely, tedy pomocí sněmovního tisku 290 a 652, tak se k ní připojuje a podporuje ji,“ dodal Martin Šimáček.

Novelu zákona o pomoci v hmotné nouzi nepodpoří některé strany i jednotliví poslanci. „Aktivně proti této změně vystupují především poslanci Pirátské strany, přinesli některé dílčí pozměňovací návrhy, které zdánlivě návrh změny vylepšují. Ale oni zlepšují jen kosmeticky, já musím důrazně doporučit nepřijetí této změny jako celku, byť si vážím iniciativy Pirátů. Změnu nechtějí podpořit také někteří poslanci z opozičních stran, ať už je to KDU-ČSL, nebo TOP 09, nebo ČSSD,“ uvedl pro ROMEA TV Martin Šimáček. 

Zde se můžete podívat na znění návrhu novely zákon https://www.psp.cz/sqw/text/tiskt.sqw?O=8&CT=652&CT1=0.

 
Přečteno: 1495x
 

Kam dál:

Štítky:  

sociální bydlení, hmotná nouze, Politika, zákon, ExekuceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo