romea - logo
5. března 2021 (pátek)
svátek má Kazimír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Martin Šimáček k novele zákona o hmotné nouzi pro ROMEA TV: Pokud změny poslanci schválí, zvýší se napětí ve společnosti

9.2.2021 11:02

Čeká Českou republiku destrukce sociálního systému? Podle ředitele Institutu pro sociální inkluzi Martina Šimáčka ano. Může se tak stát po přijetí změn, které dnes předkládají poslanci ODS a SPD v novele zákona o pomoci v hmotné nouzi v poslanecké sněmovně. A proti nimž se nijak výrazně nestaví ani ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Co návrhy změn obsahují, jak by se skutečně dotkly statisíců lidí a co by pro jejich život znamenaly? Na to se v rozhovoru pro ROMEA TV Jarmila Balážová ptá zmiňovaného Martina Šimáčka.

„Systém pomoci v hmotné nouzi je ten nejzákladnější systém sociální ochrany v Česku. To znamená, že by měl být plně funkční přesně v těch situacích, o kterých teď mluvíme. Ať už je to dlouhodobá chudoba, nebo dlouhodobé sociální vyloučení, nebo akutní chudoba, která často přichází s covidem teď v době epidemie, kdy lidé prostě ztrácí zaměstnání a nebo jsou jejich příjmy poníženy,“ řekl pro ROMEA TV Martin Šimáček.

Schválení novely zákona se může dotknout až stovky tisíc lidí, kteří dávku pomoci v hmotné nouzi pobírají. „Pokud poslanci novelu zákona pomoci v hmotné nouzi dnes ve druhém čtení schválí, tak tím zároveň novelizují státní sociální podporu a příspěvek na bydlení. Což je dávka, kterou dnes čerpají stovky tisíc domácností. Jsou to vlastně nejčastěji lidé, kteří prostě pracují, jen ty jejich příjmy nejsou dostatečné k tomu, aby si mohli dovolit uhradit všechny náklady spojené s bydlením. Jsou to často senioři, chudé rodiny s dětmi, někde samoživitelé, samoživitelky, handicapovaní, prostě dlouhodobě nízkopříjmové domácnosti, které potřebují podporu bydlení. A je to jediný pilíř, který Česká republika v sociálních politikách má, v nějaké systematické podpoře bydlení," řekl Martin Šimáček..

Podle ředitele Institutu pro sociální inkluzi Martina Šimáčka požadavky na změnu zákona o pomoci v hmotné nouzi přichází od poslanců SPD a ODS. „Systém pomoci v hmotné nouzi se rozpadá v podstatě už více než dva roky a primárně poslaneckými zásahy. Nejčastěji jsou to opět poslanci za ODS, velice často právě pan poslanec Bauer, ale i SPD. Tato iniciativa pravicových populistů trvá, řekl bych, už více než deset let. Například paní primátorka Řápková, která v Chomutově usilovala o exekuce dávek pomoci v hmotné nouzi. Od té doby pravicový populismus nabírá na síle,“ vyjádřil se Martin Šimáček.

„V současné chvíli systém pomoci v hmotné nouzi neřídí primárně ministerstvo práce, protože iniciativu nechává skutečně na poslancích. Většina změn systému pomoci v hmotné nouzi probíhala za uplynulé dva až tři roky právě touto cestou. Takže ministerstvo přestalo změny řídit a nyní, když hrozí další destrukce systému skrze tyto novely, tedy pomocí sněmovního tisku 290 a 652, tak se k ní připojuje a podporuje ji,“ dodal Martin Šimáček.

Novelu zákona o pomoci v hmotné nouzi nepodpoří některé strany i jednotliví poslanci. „Aktivně proti této změně vystupují především poslanci Pirátské strany, přinesli některé dílčí pozměňovací návrhy, které zdánlivě návrh změny vylepšují. Ale oni zlepšují jen kosmeticky, já musím důrazně doporučit nepřijetí této změny jako celku, byť si vážím iniciativy Pirátů. Změnu nechtějí podpořit také někteří poslanci z opozičních stran, ať už je to KDU-ČSL, nebo TOP 09, nebo ČSSD,“ uvedl pro ROMEA TV Martin Šimáček. 

Zde se můžete podívat na znění návrhu novely zákon https://www.psp.cz/sqw/text/tiskt.sqw?O=8&CT=652&CT1=0.

 
Přečteno: 1204x
 

Kam dál:

Štítky:  

sociální bydlení, hmotná nouze, Politika, zákon, ExekuceHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo