romea - logo
28. ledna 2021 (čtvrtek)
svátek má Otýlie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

VIDEO: Paramisara, autorské čtení romských spisovatelů - Ewa Kropiwnická, Pal o dilino princos - pohádka

15.10.2020 16:53

ROMEA TV vám nabízí další ukázku autorského čtení klubu Paramisara, tentokrát uslyšíte povídku v podání romské spisovatelky Evy Kropiwnické z Karviné. Hlavní cílem klub Paramisara je vybudovat společenství romských autorů, jakýsi "český romský PEN klub", ve kterém se mohou romští autoři podporovat a spolupracovat jak v oblasti tvorby, tak v prezentaci romské literatury. Klub romských spisovatelů vznikl v rámci jednoho z projektů organizace Slova 21 "Gavoro" (romsky "vesnička") a je realizován za podpory nadace Bader Philanthropies.

Eva Kropiwnická pochází z Karviné, kde pracuje jako koordinátorka v Technických službách. Získala středoškolské vzdělání v oboru sociální péče. 

Její první díla Miro čho (Můj syn) a Paľikeriben (Poděkování) poslala v roce 2016 do soutěže Romano suno a vyhrála třetí místo. Eva se účastnila i dalších ročníků této soutěže a její příspěvky jsou součástí sborníku vítězných prací této soutěže.

„Poslala jsem dvě básničky: Můj syn / Miro čho, a druhá báseň byla Paľikeriben, je to takové poděkování rodičům. Byly tady překrásné básně a všelijaké povídky, které psali dospělí i mládež. Je pěkné, že Romové si to drží,“ řekla po soutěži Eva Kropiwnická pro pořad O Roma vakeren.

Po úspěchu v literární soutěži Romano suno, začala Eva Kropiwnická tvořit další díla. Povídku E Emera je součástí knihy romských autorů O mulo, kterou vydalo nakladatelství Kher v roce 2019. 

Eva Kropiwnická píše především v romštině. Píše básně, povídky i pohádky. „Píšu romsky i česky. Ale romština mě naplňuje, dávám ji na první místo. V práci převážně používám romštinu, pracují tam převážně Romové. Jsem ráda, že se můžu podílet na udržení romského jazyka a také literatury. Romština na prostě nádherná,“ řekla pro ROMEA TV romská spisovatelka Ewa Kropiwnická.

Přečteno: 580x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

literární čtení, Romský jazykHLAVNÍ ZPRÁVY

Panelová domy v ulici Kovářská ve Varnsdorfu (FOTO: ROMEA TV)

videoPŘÍMÝ PŘENOS: Protest Iniciativy za důstojné bydlení proti vystěhovávání rodin ve Varnsdorfu. Promluví i Anna Šabatová, bývalá ombudsmanka

28.1.2021 9:00
Iniciativa za důstojné bydlení pořádá ve čtvrtek 28. 1. 2021 (dnes) od 13:00 v severočeském Varnsdorfu shromáždění na podporu rodin vystěhovaných ze svých bytů během druhé vlny pandemie COVID-19. Jako jedna z řečnic vystoupí i bývalá ombudsmanka Anna Šabatová. První romská internetová televize ROMEA TV odvysílá demonstraci v přímém přenosu.
 celý článek

--ilustrační foto--

Mária Lendelová: Na brigády se Romové jen hrnuli

27.1.2021 18:53
Vyprávění paní Márie Lendelové se vinulo ve třech hlavních liniích: události 2. světové války, vlastní život (poválečná pracovní migrace do Čech, život za socialismu a Svaz Cikánů-Romů 1969–1973) a průběžné srovnávání života dříve a nyní. Paní Mária se narodila v lednu 1944 do romské hudebnické rodiny Julia Harvana v obci Telgárt na středním Slovensku. Rok, kdy přišla na svět, byly Telgárt i okolní obce krutě poznamenány nejtvrdšími boji SNP: prakticky celá obec lehla popelem (spáleno bylo 263 domů), lidé museli ze svých domovů utíkat. Právě s evakuací se paní Lendelové pojí nejstarší vzpomínky z jejího života, jež však zná jen zprostředkovaně. O tom, že téměř celá rodina tatínka byla zavražděna, že za války zemřel nešťastnou náhodou její devítiletý bratr a že i ona sama byla v ohrožení života, ví pouze z vyprávění svých rodičů a bratra, jenž ji zachránil.
 celý článek

--ilustrační foto--

videoPREMIÉRA: Pocta Věře Gondolánové

27.1.2021 14:41
ROMEA TV připravila na počest zpěvačky vzpomínkový pořad, ve kterém se ze svého obdivu k ní vyznali kolegové, ale také její synovec Filip Gondolán.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo