romea - logo
20. září 2021 (pondělí)
svátek má Oleg

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

VIDEO: Paramisara, autorské čtení romských spisovatelů - Ewa Kropiwnická, Pal o dilino princos - pohádka

15.10.2020 16:53

ROMEA TV vám nabízí další ukázku autorského čtení klubu Paramisara, tentokrát uslyšíte povídku v podání romské spisovatelky Evy Kropiwnické z Karviné. Hlavní cílem klub Paramisara je vybudovat společenství romských autorů, jakýsi "český romský PEN klub", ve kterém se mohou romští autoři podporovat a spolupracovat jak v oblasti tvorby, tak v prezentaci romské literatury. Klub romských spisovatelů vznikl v rámci jednoho z projektů organizace Slova 21 "Gavoro" (romsky "vesnička") a je realizován za podpory nadace Bader Philanthropies.

Eva Kropiwnická pochází z Karviné, kde pracuje jako koordinátorka v Technických službách. Získala středoškolské vzdělání v oboru sociální péče. 

Její první díla Miro čho (Můj syn) a Paľikeriben (Poděkování) poslala v roce 2016 do soutěže Romano suno a vyhrála třetí místo. Eva se účastnila i dalších ročníků této soutěže a její příspěvky jsou součástí sborníku vítězných prací této soutěže.

„Poslala jsem dvě básničky: Můj syn / Miro čho, a druhá báseň byla Paľikeriben, je to takové poděkování rodičům. Byly tady překrásné básně a všelijaké povídky, které psali dospělí i mládež. Je pěkné, že Romové si to drží,“ řekla po soutěži Eva Kropiwnická pro pořad O Roma vakeren.

Po úspěchu v literární soutěži Romano suno, začala Eva Kropiwnická tvořit další díla. Povídku E Emera je součástí knihy romských autorů O mulo, kterou vydalo nakladatelství Kher v roce 2019. 

Eva Kropiwnická píše především v romštině. Píše básně, povídky i pohádky. „Píšu romsky i česky. Ale romština mě naplňuje, dávám ji na první místo. V práci převážně používám romštinu, pracují tam převážně Romové. Jsem ráda, že se můžu podílet na udržení romského jazyka a také literatury. Romština na prostě nádherná,“ řekla pro ROMEA TV romská spisovatelka Ewa Kropiwnická.

Přečteno: 684x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

literární čtení, Romský jazykHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo