romea - logo
29. října 2020 (čtvrtek)
svátek má Silvie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

VIDEO: Paramisara, autorské čtení romských spisovatelů - Ewa Kropiwnická, Pal o dilino princos - pohádka

15.10.2020 16:53

ROMEA TV vám nabízí další ukázku autorského čtení klubu Paramisara, tentokrát uslyšíte povídku v podání romské spisovatelky Evy Kropiwnické z Karviné. Hlavní cílem klub Paramisara je vybudovat společenství romských autorů, jakýsi "český romský PEN klub", ve kterém se mohou romští autoři podporovat a spolupracovat jak v oblasti tvorby, tak v prezentaci romské literatury. Klub romských spisovatelů vznikl v rámci jednoho z projektů organizace Slova 21 "Gavoro" (romsky "vesnička") a je realizován za podpory nadace Bader Philanthropies.

Eva Kropiwnická pochází z Karviné, kde pracuje jako koordinátorka v Technických službách. Získala středoškolské vzdělání v oboru sociální péče. 

Její první díla Miro čho (Můj syn) a Paľikeriben (Poděkování) poslala v roce 2016 do soutěže Romano suno a vyhrála třetí místo. Eva se účastnila i dalších ročníků této soutěže a její příspěvky jsou součástí sborníku vítězných prací této soutěže.

„Poslala jsem dvě básničky: Můj syn / Miro čho, a druhá báseň byla Paľikeriben, je to takové poděkování rodičům. Byly tady překrásné básně a všelijaké povídky, které psali dospělí i mládež. Je pěkné, že Romové si to drží,“ řekla po soutěži Eva Kropiwnická pro pořad O Roma vakeren.

Po úspěchu v literární soutěži Romano suno, začala Eva Kropiwnická tvořit další díla. Povídku E Emera je součástí knihy romských autorů O mulo, kterou vydalo nakladatelství Kher v roce 2019. 

Eva Kropiwnická píše především v romštině. Píše básně, povídky i pohádky. „Píšu romsky i česky. Ale romština mě naplňuje, dávám ji na první místo. V práci převážně používám romštinu, pracují tam převážně Romové. Jsem ráda, že se můžu podílet na udržení romského jazyka a také literatury. Romština na prostě nádherná,“ řekla pro ROMEA TV romská spisovatelka Ewa Kropiwnická.

Přečteno: 471x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

literární čtení, Romský jazykHLAVNÍ ZPRÁVY

Jozef Kmeťo

videoNa onemocnění COVID-19 zemřel romský bloger Jozef Kmeťo. Těsně před smrtí natočil video, kde před nemocí varuje a vyzývá k nošení roušek

26.10.2020 14:24
Dnes odpoledne podlehl nemoci COVID-19 bloger Jozef Kmeťo. Informaci serveru Romea.cz potvrdila jeho manželka. Kmeťo těsně před smrtí natočil video, kde všechny varuje před zlehčováním nemoci a vyzývá je k nošení roušek.
 celý článek

Richard Adam, Jitka Votavová, Terezie Ondičová, Nikola Kokyová, Michael Miko

videoMladé osobnosti: Držte se, nevěřte všemu, co čtete, a chraňte své rodiny

26.10.2020 12:10
Známé osobnosti z romského a proromského prostředí vyzvaly prostřednictvím ROMEA TV k dodržování protiepidemických opatření. Vyzývají Romy, aby nosili roušky na nutných místech, nescházeli se a nezlehčovali situaci šířením dezinformačních zpráv na sociálních sítích.
 celý článek

David Tišer a papež František (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Pixabay, koláž Romea.cz)

Papež podpořil registrovaná partnerství homosexuálů. Je to pozitivní krok ke změně, okomentoval vyjádření David Tišer

23.10.2020 12:06
Papež František poprvé veřejně podpořil zákony, které umožňují homosexuálům vstoupit do registrovaného partnerství. Papež to uvedl v biografickém dokumentárním filmu Francesco rusko-amerického režiséra Jevgenije Afinejevského, který byl dnes představen na filmovém festivalu v Římě. Je to vůbec poprvé, co se hlava katolické církve vyjádřila ve prospěch civilních sňatků pro homosexuály. Vatikán na vyjádření papeže ve filmu zatím nereagoval. Jako pozitivní krok vyjádření papeže označil David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo