romea - logo
5. března 2021 (pátek)
svátek má Kazimír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Předseda ČSÚ Marek Rojíček pro ROMEA TV k letošnímu sčítání: Přihlásit se ke své národnosti je dobrovolné, ale stěžejní pro domožení se svých práv

8.2.2021 14:35

Sčítání lidí, bytů a domů odstartuje o půlnoci z 26. na 27. března 2021 na internetových stránkách www.scitani.cz. Dobrovolně budou moci lidé vyplnit i kolonku národnost, kde je možné uvést dvě možnosti. Stejně tak je možné uvést dva mateřské jazyky, například tedy český a romský. "Na základě dat se pak daná menšina může domoci práv, např. na své národnostní vysílání v rozhlase či televizi, může mít své zástupce na vládní i krajské úrovni nebo využívat jazyk jako úřední," řekl v rozhovoru pro ROMEA TV předseda Českého statistického úřadu (ČSÚ) Marek Rojíček, což již dříve uvedla i vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková.

Před deseti lety romskou národnost ve sčítacích arších uvedlo jen 13 150 lidí. Podle odhadů přitom v Česku žije až 300 tisíc Romů. Zpravidla nejvíce lidí se v roce 2011 přihlásilo k české národnosti (6 732 104), druhou nejsilnější je národnost moravská (522 474) a na třetím místě slovenská (149 140). 

ROZDÍL MEZI NÁRODNOSTÍ A STÁTNÍ PŘÍSLUŠNOSTÍ

Státní příslušnost znamená příslušnost člověka k určitému státu. Státní příslušnost také zaručuje plné využívání výhod státního občanství. Rozdílem mezi státní příslušností a národností je to, že národnost si člověk může zvolit sám, na rozdíl od státní příslušnosti, která je dána státem, v němž má člověk občanství. Příkladem je, že se občan může přihlásit k romské národnosti, ale státní příslušnost má třeba Česká republika. Státní příslušnost je tedy dána, národnost je „volitelná“ a vychází třeba i z osobních pocitů.

Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu, zdůrazňuje, že všechny údaje ze sčítání jsou dobře zabezpečené. "Samozřejmě všechny údaje jsou zcela anonymní, takže nikdy informace nepronikne nikam ven, ale důležitá je statistika, tzn. konečný součet, a třeba i regionální rozdíly, abychom věděli, kde, jací lidé, jaké národnosti žijí, protože na tom jsou založena nějaká práva,“ uvedl pro ROMEA TV Marek Rojíček a dodal, že například díky tomu mohou lidé používat příslušný jazyk v úředním styku nebo využívat právo na vlastní svébytnou kulturu, vysílání v mateřském jazyce, dvojjazyčné nápisy a podobně. 

Marek Rojíček poukázal na to, že údaje o národnosti nebo o náboženství jsou subjektivní. „Většina lidi uvádí národnost, ale je to subjektivní ukazatel, to znamená, že každý vyplňuje svoji národnost podle toho, jak to cítí nebo ke které národnosti se hlásí. Potom samozřejmě nemůžeme posuzovat, do jaké míry to odpovídá nebo neodpovídá nějakému objektivnímu stavu, je to skutečně subjektivní ukazatel,“ řekl pro ROMEA TV předseda ČSÚ Marek Rojíček.

Při sčítání můžeme uvádět dvě národnosti, pro statistický úřad budou obě národnosti posuzovány stejně. „Je úplně jedno, jestli vyplníte jako první českou nebo romskou, protože je budeme posuzovat úplně stejně. Prostě se potom uvedou ve statistikách údaje, kolik lidí vyplnilo dvě národnosti a jaké bez ohledu na pořadí,“ dodal Rojíček.

K romské národnosti se v České republice hlásí méně lidí, než je skutečný počet obyvatel s romskou národností. „Vzhledem k počtu lidí, o kterých bychom mohli soudit, že by mohli být romské národnosti, jich bylo málo – v součtu čistě romská plus v těch kombinacích asi 13 000. Ale můžeme si myslet, že těchto lidí tady žije pravděpodobně víc, ale spousta z nich se hlásí k jiné národnosti než k romské,“ sdělil pro ROMEA TV Marek Rojíček. 

Sčítání začne 27. března a potrvá do 9. dubna, tedy 14 dní, kdy budou lidé moci vyplňovat údaje elektronicky prostřednictvím sčítacího formuláře. Kdo se nesečte prostřednictvím internetu, bude muset vyplnit listinný sčítací formulář.

"Samozřejmě na sčítání budeme upozorňovat, bude probíhat mediální kampaň, aby na to lidé nezapomněli. My doufáme, i s ohledem na stávající epidemiologickou situaci, že výrazně převažující počet občanů zvolí elektronický způsob, je to rychlé pohodlné a bezpečné. Nicméně nabídneme i ten tradiční způsob vyplnění papírového dotazníku s tím, že ten bude ale následovat až po skončení online sčítání,“ sdělil pro ROMEA TV ředitel ČSÚ Marek Rojíček k letošnímu sčítání lidí, bytů a domů. 

Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková již dříve zdůraznila, že je důležité uvádět svou národnost pro dosažení svých práv. "Podle Listiny základních práv a svobod máte při sčítání několik možnosti. První – neuvést žádnou národnost. Druhá možnost je uvést pouze českou, třetí – uvést pouze romskou. A čtvrtá možnots je uvést českou a romskou. A potom je to více specifické a budou tam údaje, které budou svědčit o tom, že je vás výrazně více než před deseti lety a že máte tedy nárok mít v zastoupení svého zmocněnce, být přítomni v samosprávách, dostávat přímo dotační prostředky,“ řekla již dříve pro ROMEA TV Helena Válková. 
 

brf, th, LC, sam, vhl
Přečteno: 654x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Sčítání lidu 2011, Statistika, Národnost, národnostní menšina, Lidská práva, sčítání 2021HLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo