romea - logo
28. června 2022 (úterý)
svátek má Lubomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Vít Hassan: Proč část voličů DSSS přešla k navenek uhlazenému Okamurovi

Praha, 29.10.2013 10:08, (ROMEA)
Tomio Okamura (Foto: Vít Hassan)
Tomio Okamura (Foto: Vít Hassan)

V současných volbách do poslanecké sněmovny získal překvapivě 6,88 % hlasů senátor Tomio Okamura ze seskupení Úsvit přímé demokracie, jehož některé extrémní názory se pohybují na hraně fašismu a patrně ne náhodou, je název jeho hnutí prakticky shodný s názvem řecké extrémistické strany Zlatý úsvit.

Zlatý úsvit byl ještě před pár lety třetí nejoblíbenější stranou v Řecku, do parlamentu jej vynesla ekonomická krize, a právě velmi špatná ekonomická situace mnoha Čechů stojí i za překvapivým volebním úspěchem Okamurova Úsvitu přímé demokracie, který své voliče nalákal především na svůj anticigánismus a krajně populistické názory.

Senátor Okamura si je moc dobře vědom toho, že jeho určitým "handicapem" v očích některých rasisticky smýšlejících voličů je jeho asijský vzhled. Právě proto se tento "handicap" u této sorty lidí snaží vyrovnat tím, že má názory rasističtější než celá řada ostatních politiků a jindy rasisticky uvažující lidé ho tak do určité míry berou jako českého patriota.

V souvislosti s bezmála sedmiprocentním úspěchem Okamurovy strany ostře kontrastuje do očí bijící neúspěch extrémistické DSSS (0,86 %), jelikož programy obou stran se v několika bodech prakticky shodují. Ačkoliv se předseda DSSS Tomáš Vandas snažil o změnu, tak svoji stranu nedokázal oprostit od image extrémistické strany, jejíž někteří vrcholní představitelé jsou prokazatelně napojeni na neonacisty, fotbalové chuligány a rváče. Právě to byl pravděpodobně hlavní důvod, proč část voličů DSSS přešla k navenek uhlazenému Okamurovi, který ačkoliv se jeho rasistická, protiromská rétorika v mnohém podobá DSSS, tak má v otázce vazeb na neonacisty, narozdíl od DSSS, čistý štít.
brf, Vít Hassan
Přečteno: 1576x
 

Kam dál:

Štítky:  

Tomio Okamura, DSSS, Rasismus, Neonacismus, Fašismus, Volby 2013HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo